در شورای سیاستگذاری موسیقی نواحی مطرح شد؛

گفتمان موسیقایی جهان اسلام در ایران فرهنگی

گفتمان موسیقایی جهان اسلام در ایران فرهنگی آتلیه دات کام: تازه ترین جلسه شورای سیاست گذاری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با مبحث تعیین زمان و برگزاری جشنواره و همینطور تبیین خط مشی اصلی این رویداد موسیقایی در دفتر موسیقی ارشاد برگزار گردید.به گزارش آتلیه دات کام به نقل از روابط عمومی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه شورای سیاست گذاری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی با حضور محمد اله یاری فومنی مدیرکل دفتر موسیقی، محمدعلی مرآتی دبیر جشنواره، احمد صدری، حمید عسکری و منصوره ثابت زاده اعضای شورای سیاست گذاری برگزار شد و اعضای این شورا درباره زمان و مکان برگزاری و همینطور خطوط اصلی پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی به گفتگو پرداختند.
محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی در ابتدای این جلسه به بررسی جشنواره موسیقی نواحی در دوره های اخیر پرداخت و خواهان ارتقای کمی و کیفی جشنواره در شرایط بعد از کرونا شد.
در ادامه محمدعلی مرآتی، دبیر پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی هم ضمن اشاره به اینکه باید از مشکلات دوره های پیش درس بگیریم، پیشنهاد اضافه شدن یک روز به اجراهای جشنواره را بیان کرد و اظهار داشت: ما سال قبل به خاطر کرونا یک سری محدودیت ها برای اجراها داشتیم چون جان افراد برای ما اولویت داشت. حالا سال جاری درصورتیکه محدودیت های کرونایی کمتر بشود، می توانیم روزهای جشنواره را چهار روز در نظر بگیریم و مراسم اختتامیه را در یک روز دیگر برگزار نماییم.
مرآتی درباره انتخاب عنوان مناسب برای جشنواره موسیقی نواحی اظهار داشت: همیشه دایه ای با عنوان ایران فرهنگی داشته ایم و حالا می توانیم آنرا به یک سمبل تبدیل نماییم. وی عنوان «ایران فرهنگی؛ سنت های قومی و گفتمان های موسیقایی جهان اسلام» را پیشنهاد کرد که اعضای شورا در ادامه این جلسه در مورد این عنوان به بحث و گفتگو پرداختند.
وی در ارتباط با زمان برگزاری جشنواره هم اظهار داشت: پیشنهادی که برای زمان برگزاری جشنواره داشتیم این بود که بیاییم یک زمان بندی ثابت برای جشنواره بگذاریم ولی با عنایت به مناسبت های ماه های قمری که هر سال تغییر می کند چنین چیزی امکان پذیر نیست. ما بازه زمانی ۱۰ روز آخر ماه آبان را در نظر گرفته ایم و باید برای تاریخ نهایی آن با مسؤلان استان کرمان صحبت نماییم.
دبیر پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی درباره محورهای این دوره از جشنواره اظهار داشت: این جشنواره قابلیت های گسترده ای دارد و ما می خواهیم با دعوت از کشورهای همسایه، دوست و برادر، در یک ساز و کار علمی هنری این وحدت گفتمانی را به حضور و ظهور برسانیم. تنوع سنت های قومی بدون توجه به مرز سیاسی، گفتمان های موسیقایی جهان اسلام، طبقه بندی موسیقایی، رابطه ها و تأثیرات متقابل موسیقایی بین اقوام مختلف و عناصر موسیقایی مشترک، محورهای پیشنهادی این دوره از جشنواره موسیقی نواحی است.
در ادامه این جلسه سایر اعضای شورا به بیان دیدگاه های خود در ارتباط با این دوره از جشنواره پرداختند و گفتگوهای بیشتر به جلسات آتی شورای سیاست گذاری موکول شد.

1401/04/22
07:43:13
5.0 / ۵
199
تگهای خبر: جشن , جشنواره , قاب , مراسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟