یك موسیقی دان در گفت وگو با آتلیه دات كام:

دولت تجربه موفق واکسن کرونا را در پرداخت یارانه ها تکرار کند

دولت تجربه موفق واکسن کرونا را در پرداخت یارانه ها تکرار کند یک موسیقی دان با اشاره به موضوع حذف ارز 4200 هزار تومانی و پرداخت یارانه مستقیم به مردم معتقد است: اگر دولت سیزدهم در پروسه پرداخت یارانه ها همانند واکسن عمل کند، مردم متوجه می شوند که این دولت دیگر نمی خواهد مانند گذشتگان بر سرشان کلاه بگذارد.


داوود گنجه ای چهارشنبه - ۲۱ اردیبهشت- در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در واکنش به اظهارات آیت الله ابراهیم رییسی، رئیس جمهور در موضوع حذف ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی و پرداخت یارانه مستقیم به اقشار نیازمند جامعه و مردم، اشاره کرد: این دولت باید نشان دهد که با دولت قبل یکی نیست. من به نیمه پر لیوان در اظهارات آقای رییسی نگاه می کنم.
این هنرمند و استاد عرصه موسیقی کشور افزود: اعتماد سازی یک یا دو روزه به وجود نمی آید اما وقتی به مردم رسیدگی شود، معلوم است که عدالت اجرائی شده است. مردم از آقای رئیسی توقع راستگویی دارند. این اعتقاد نباید از بین برود. برای اعتمادسازی نیز باید دست به دامان هنر شد. هنر که نباشد، بدانید حکومت افول کرده است. یکی از این هنرها، هنر موسیقی است. صوت زیبای قرآن موسیقی است، باید به موسیقی در کشور بها داده شود و این یکی از راه هایی است که اگر ظن بد به آن برداشته شود، می تواند زمینه ساز اعتماد مردم شود.
وی با اعلان اینکه اعتمادسازی کارسختی است، گفت: باید صبر نماییم تا نتیجه اقدامات آقای رییسی را ببینیم اما بنده از عملکرد ایشان راضی بوده و به روحیه خدمتگزاری او مطمئنم. من وابسته به کسی نیستم؛ هرچیزی که می گویم عین واقعیت است. این دولت در مسئله واکسن بسیار موثر و قوی عمل کرد و می بینیم که حالا شرایط کرونا در کشور ما از کشورهای توسعه یافته بمراتب بهتر است.
گنجه ای اشاره کرد: اگر در پروسه یارانه نیز همین پروسه تکرار شود، مردم متوجه می شوند که دیگر این دولت نمی خواهد مانند گذشتگان بر سرشان کلاه بگذارد. باید این پول به دست فقرا و نیازمندان برسد و دیگر به جیب ثروتمندان نرود.
به گزارش آتلیه دات کام به نقل از خبرگزاری ایرنا، از شروع سال ۱۳۹۷ تا آخر سال ۱۴۰۰ بیش از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان رانت از مابه التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی و نرخ دلار در بازار آزاد بوده که به جیب عده ای واردکننده بزرگ و دلالان رفته است. دولت در چهار سال قبل ۷۴.۳ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی خرج کرده است که اگر این منابع ارزی را به قیمت آزاد در بازار می فروخت، هزار و ۲۱۳ هزار میلیارد تومان نصیب دولت می شد. بدین سبب اگر دولت بجای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات چند قلم کالای اساسی، درآمد فروش این منابع ارزی در بازار آزاد را بصورت نقدی به ۶۰ میلیون نفر از دهک های کم درآمد و متوسط جامعه پرداخت می کرد، در این چهار سال مجموعاً به هر یک از این افراد بیش از ۲۰ میلیون تومان یارانه رسیده بود که یارانه ماهانه هر یک از آنها در این سال ها به هر نفر نزدیک به ۴۰۰ هزار تومان می شد. یعنی به هر نفر از اقشار متوسط و کم درآمد در ماه ۴۰۰ هزار تومان یارانه نقدی علاوه بر ارقام فعلی می رسید و یک خانوار چهار نفره کم درآمد حداقل ماهانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان یارانه در چهار سال اخیر (مجموعا ۷۶.۸ میلیون تومان در ۴ سال برای یک خانوار ۴ نفره) علاوه بر یارانه ۴۵ هزار تومانی و یارانه معیشتی (بنزین) دریافت می کرد.
قطعاً با این رقم افزایش یارانه در سالهای اخیر می توانست فقر مطلق را در کشور برای همیشه رفع کرد، اما اشتباه دولت قبل در اتخاذ روش سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی، هم سبب هدر رفتن منابع ارزی کشور شد و هم فاصله طبقاتی را به شدت افزایش داد. این در حالیست که حراج منابع ارزی کشور با نرخ ۴۲۰۰ تومانی در سالهای اخیر که با هدف جلوگیری از افزایش قیمت چند قلم کالای اساسی بود، به هدف خود نرسید و این کالاها با گرانی چند برابری هم مواجه گشتند، بدون آن که به سفره اقشار کم درآمد برسند.

1401/02/24
13:42:38
5.0 / ۵
199
تگهای خبر: سفر , قیمت , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟