علی رهبری با ارکستر فیلارمونیک زاگرب به تهران می آید؟

علی رهبری با ارکستر فیلارمونیک زاگرب به تهران می آید؟ به گزارش آتلیه دات کام علی رهبری که اخیرا اثر «چنین گفت زرتشت» را در ۱۵۰ سالگی تأسیس ارکستر فیلارمونیک زاگرب به روی صحنه برده است، درباره احتمال برگزاری این اثر در تهران می گوید: چه جایی بهتر از ایران برای اجرای این اثر؟ با کمال میل علاقه دارم که این قطعه در تهران اجرا شود.


او افزود: تا جایی که اطلاع دارم سفیر کرواسی در تهران با بنیاد رودکی در ارتباط می باشد و به مناسبت سی امین سالگرد همکاری ایران و کرواسی از من خواسته شده که این اثر را به همراه ارکستر فیلارمونیک زاگرب و گروه کر به مدت چند شب در تهران اجرا نماییم که احیانا این امر عملی شود.
علی رهبری ـ رهبر ارکستر بین المللی و آهنگساز ـ بعد از اعلام این خبر، طی گفت وگویی با ایسنا به تشریح فعالیتهای اخیر خود پرداخت.
او در ابتدا درباره کنسرت اخیر خود در زاگرب که قطعه «چنین گفت زرتشت» را به همراه ارکستر فیلارمونیک این شهر و گروه کر اجرا کرده است، اظهار داشت: قبلا مدیر هنری ارکستر فیلارمونیک زاگرب بوده ام و مرا می شناسند، به همین جهت از من و آقای رضا فکری با دریافت قرارداد دعوت شد که در ۱۵۰ سالگی تأسیس این ارکستر قطعه «چنین گفت زرتشت» را اجرا نماییم.
او درباره اصالت قطعه «چنین گفت زرتشت» اظهار داشت: این اثر در دنیا به نام ریشارد اشتراوس (بزرگترین آهنگساز آلمانی) روی نوشته های نیچه (نویسنده و فیلسوف آلمانی) معروف شده است ولی متأسفانه بیشتر از ۱۰۰ سال است که تصور غلطی درباره آن در دنیا بوجود آمده که مردم گمان می کنند این اثر واقعا در ارتباط با زرتشت است؛ درصورتی که گفتار نیچه هیچ ارتباطی با زرتشت ایرانی نداشته و حتی مخالف زرتشت ایرانی بوده است.
رهبری افزود: طی مطالعاتم متوجه شدم که گفتار زرتشت تنها به «کردار نیک، گفتار نیک و پندار نیک» خلاصه نمی گردد و او ده ها گفتار زیبای دیگر دارد، به همین جهت تصمیم گرفتم «چنین گفت زرتشت» را برای کر به زبان فارسی و خواننده تنور که توسط رضا فکری اجرا شد، بنویسم.
این هنرمند درباره موفقیت اجرای «چنین گفت زرتشت» بیان نمود: موفقیت این قطعه در زاگرب برای من بیشتر از انتظار بود؛ چونکه اثر حال و هوای ایرانی دارد، به زبان فارسی است و یک ساعت و پنج دقیقه است. به همین جهت امکان دارد این ترس ایجاد شود که آن استقبالی که باید از اثر صورت نگیرد آدم می ترسد ولی خوشبختانه واکنش مردم و گروههای مختلف فرهنگی، خوب بود تا حدی که از ما خواستند یک قطعه را باردیگر تکرار نماییم.
«آیا این اجرا نسخه فیزیکی خواهد داشت؟» پاسخ داد: بله. این اثر را همان هفته برای شرکت ناکسوز ضبط کردیم. البته پیش از این کنسرت هم اجرا را ضبط کرده بودیم و ضبط لایو هم داریم که کیفیت بالایی دارد.
او درباره این که آیا قصد اجرای این قطعه را در کشورهای دیگر دارند یا خیر؟ بیان نمود: مدیر ارکستر زاگرب با فستیوال های مختلف جهانی تماس گرفته اند که از ما برای اجرای این قطعه دعوت به عمل آید.
این آهنگساز همینطور درباره آثاری که طی سالهای اخیر نوشته است، اظهار داشت: در تمام ۴۰ سال قبل همیشه قطعاتی را نوشته ام ولی چون مدیر هنری ارکسترهای مختلف بوده ام، هیچ گاه نخواستم قطعات خودم را توسط این ارکسترها اجرا کنم ولی حالا به نوبت درحال انتشار آنها هستم. بعد از موفقیت سه آلبوم «مادرم ایران» که توسط ناکسوز انتشار یافت، از من خواسته شد که قطعات دیگری هم بنویسم که البته تلاش کرده ام برای ضبط آثاری که می نویسم از هنرمندان ایرانی استفاده کنم.
او افزود: آثاری که نوشته ام شامل اپرای «حضرت ابراهیم» به مدت ۶۰ دقیقه با حضور سعید تقدسی و رضا فکری، اپرای غمنامه پارسی و شکست خشایار شاه با حضور رضا فکری، ماریو تقدسی، محمد سلمان و آرابلای امینی، پوئم سمفونی «دیوان شرق و غرب گوته» به مدت ۶۰ دقیقه با صدای رضا فکری و گروه کر، قطعه «بلبل های پارسی» به مدت ۲۵ دقیقه روی ارکستر سمفونیک برای برادران سعیدی، کنسرتو تار با اجرای آیدین اولیا نسب و این اواخر هم کنسرتو دوتار که قرار بود همین ماه در اوکراین ضبط شود که این امر متأسفانه به خاطر جنگ متوقف گردید.
ساخت اثر موسیقایی از «10 فرمان»
این رهبر ارکستر درباره اثر «۱۰ فرمان» که در دست تولید است هم بیان می کند: همیشه سوژه هایی را ترجیح می دهم که بین المللی باشند. سوژه های من با ایران ارتباط مستقیم دارد ولی بین المللی است؛ مانند «چنین گفت زرتشت»، زرتشت نامی است که همه می شناسند و همه هم می خواهند بدانند که او چه گفته است؟
او افزود: «۱۰ فرمان» را همه به صورت فیلم می شناسند ولی موسیقی آن تاکنون تا جایی که می دانم نوشته نشده و اثری که نوشته ام به زبان لاتین برای تنور، کر و ارکستر سمفونیک خواهد بود و الان هم یک نویسنده حاذق اتریشی مشغول می باشد که آنرا به زبان لاتین به صورت ۱۰ شماره مختلف آماده کند و چند ماه دیگر این اثر برای ناکسوز ضبط می شود.
علی رهبری فارغ التخصیل هنرستان عالی موسیقی ملی و اکادمی موسیقی و هنرهای زیبای شهر وین، رئیس هنرستان عالی موسیقی ملی و کنسرواتوار تهران در سن ۲۵ سالگی (به مدت ۳ سال)، برنده مدال طلا برای ایران در مسابقات جهانی رهبری ارکستر در فرانسه، برنده مدال نقره برای ایران در مسابقات جهانی رهبری ارکستر در سویس، دعوت شده از سوی بیشتر از ۱۲۰ ارکستر سمفونیک جهان همچون وین، زالسبورگ، برلین، لندن، آمستردام، بروکسل، تورنتو، توکیو، مکزیک و... است.
منبع:

1401/01/26
16:03:03
5.0 / ۵
227
تگهای خبر: آلبوم , شركت , كیفیت , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟