طرحی که فعالان صنایع دستی را نگران تر از قبل کرد

طرحی که فعالان صنایع دستی را نگران تر از قبل کرد به گزارش آتلیه دات کام اسفندماه سال ۱۴۰۰ در حالیکه خیلی از مردم به استقبال نوروز می رفتند، اما مجلس شورای اسلامی با بیان جزییاتی از شرایط جدید برای معافیت بیمه ای قالیبافان و شاغلان صنایع دستی، سبب شد تا خیلی از فعالان این حوزه روزهای پایانی سالی که به واسطه کرونا با دشواری های عدیده معیشتی همراه بود را با نگرانی بگذرانند.


به گزارش خبرنگار ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی ای که در تاریخ ۱۷ اسفند ماه برگزار شده بود، جزئیات معافیت بیمه ای قالیبافان و شاغلان صنایع دستی را اعلام نمودند. طبق آنچه در این جلسه اعلام شد، ساز و کار معافیت های کامل بیمه ای بیمه شدگان بدون کارفرما در سازمان تأمین اجتماعی همچون مشمولان قانون بیمه های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی منوط به ارزیابی آزمون وُسع توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و قرار گرفتن در چهار دهک اول درآمدی تعیین شد که باآنکه در ابتدا گویی ندای خوشی با خود داشت، اما به مذاق اغلب هنرمندان حوزه صنایع دستی خوش نیامد و از جانب برخی «توهین آمیز» تلقی شد.

طبق جزییاتی که اعلام شده، مقرر است تمام مشمولین بیمه های حمایتی نظیر قالیبافان، شاغلان صنایع دستی، رانندگان تاکسی، کارگران ساختمانی و زنان سرپرست خانوار وضعیت مالی شان سنجیده شود و اگر جزو چهار دهک اول درآمدی بودند، زیر پوشش قرار بگیرند و مابقی افراد باید به صورت خویش فرما بیمه شوند و حداقل ۲۷ درصد دستمزد ماهانه شان را پرداخت کنند.

باآنکه این قانون هنوز به تصویب شورای نگهبان نرسیده است اما زمزمه های تصویب شدن آن از همان روزهای نخست، هنرمندان حوزه صنایع دستی را نگران کرد.

نیما ذاکری سعید، یکی از هنرمندانی است که مدعی شده، بیمه ای که او زیر پوشش اش قرار داشته، به صورت ناگهانی و بدون خبر دادن ماه گذشته قطع شده است. او درباره جزئیات قانون معافیت بیمه ای قالیبافان و شاغلان صنایع دستی به خبرنگار ایسنا چنین اظهار داشت: «این شرط از نظر من یک توهین است. یعنی شما بعنوان یک هنرمند باید بدبخت باشید تا بتوانید از بیمه استفاده کنید. این طرح بیشتر از این که به فکر افراد جامعه باشد، توهین آمیز است.»
او افزود: «این طرح اگر به این شکل که توصیف شده اجرا شود، به ضرر همه است و بیمه کسانی که جزو چهار دهک اول درآمدی نباشند، قطع خواهد شد. مشکلی که وجود دارد این است که آمارهای نادرست سبب شده تا توهم خوب بودن وضع هنرمندان شکل بگیرد و قوانینی که در آن وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از هنرمندان حمایت می کرد، برداشته شوند.»

بحث بیمه و وضعیت فروش محصولات صنایع دستی همچون مشکلات عدیده ای هستند که هنرمندان این حوزه مدتهاست که در حال دست و پنجه نرم کردن با آن هستند و برخی از آنها، مشکلات موجود در این عرصه را به برخی رویکردها، اقدامات و اعلام آمارهای نادرستی نسبت می دهند که معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پیش گرفته است. هرچند در این زمان از مشکلاتی که کرونا برای جمیع هنرمندان و خصوصا فعالان حوزه صنایع دستی ایجاد کرد هم نمی توان غافل شد.1401/01/20
11:35:15
5.0 / 5
202
تگهای خبر: هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟