تلخ و شیرین های هنر گیلان در سالی که گذشت

تلخ و شیرین های هنر گیلان در سالی که گذشت آتلیه دات کام: سالی که گذشت برای هنر استان گیلان مملو از اتفاقات تلخ و شیرین بود که شروع کارهای هنری و استقبال از جشنواره فیلم فجر و درگذشت برخی از هنرمندان قسمتی از این رویدادها است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: با اختتام سال همیشه یکی از مواردی که بیشتر از همه مورد توجه قرار می گیرد بازخوانی اتفاقات یک سال قبل در بخش های مختلف و شناسایی نقاط قوت و ضعف و برنامه ریزی برای حضوری قدرتمندتر در سال جدید است.
هنر یکی از بخش هایی است که بازخوانی تلخ و شیرین های آن از طرف مخاطبان با استقبال مواجه می شود. به همین دلیل در ایام ابتدایی سال ۱۴۰۱ سعی کردیم تا طی گفتگویی با معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به بازخوانی این رویدادها پرداخته و از برنامه های پیش بینی شده برای امسال کسب اطلاع نماییم.

تئاتر بازگشت حیات به تئاتر گیلان با برگزاری جشنواره استانی
سید امیر مصباح در ابتدای گفتگوی خود با خبرنگار مهر با اشاره به این که سال ماه های ابتدای سال قبل همانند سال ۹۹ در بخش هنر متأثر از اوج گیری باردیگر ویروس کرونا و تعطیلی کارهای هنری، موسیقی و سینمایی بود.
وی با اعلان اینکه با شیوع این ویروس ناخوانده در دو سال قبل حوزه هنر کشور خصوصاً استانها لطمه های اقتصادی بسیاری را متحمل شده است، اضافه کرد: خیلی از فعالان هنری در رشته های مختلف مجبور به تغییر فعالیت خود برای امرار معاش شدند.
معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اقدامات حمایتی برای جبران قسمتی از این لطمه ها، تاکید کرد: حمایت های صورت گرفته لازم اما کافی نبود و هنوز خیلی از هنرمندان نتوانسته اند به فعالیت پیش از کرونائی خود بازگردد حمایت های صورت گرفته لازم اما کافی نبود و هنوز خیلی از هنرمندان نتوانسته اند به فعالیت پیش از کرونائی خود بازگردد.
وی در ادامه به برنامه ریزی های انجام شده جهت استفاده از فضای مجازی برگردانند حیات به کارهای هنری خصوصاً در زمینه اجرا اشاره و افزود: در این راه هم موفقیت هایی داشتیم.
مصباح با اشاره به این که یکی از مهم ترین و شیرین ترین اتفاقات هنری در سالی که گذشت برگزاری سی و سومین جشنواره تئاتر استانی گیلان با حضور تماشاگران بود، افزود: جشنواره سی و دوم بواسطه شرایط کرونائی بدون حضور تماشاگران و در یک فضای سرد و بی روح اجرا شد.
وی با تاکید بر این که حیات تئاتر به حضور تماشاگران در سالن های نمایش وابسته است، اضافه کرد: تأثیر حضور تماشاگران در جشنواره سی و سوم به خوبی مشخص شد و ما در سال قبل شاهد یک جشنواره خوب، با کیفیت و زنده و پویا بودیم.
معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اعلان اینکه در این جشنواره ۱۴ اثر ارسالی حضور داشت، اظهار داشت: شش نمایش «روایت آنکه صبور بود» به کارگردانی «نیما جهان بین»، «رازها و دروغ های رام نشده» به کارگردانی «وحید درویشی»، «واحد ۲۲ چه خبره» به کارگردانی «رضا جوشعار»، «خلیج خوک ها» به کارگردانی «رضا جوینده»، «سیا ریحون» به کارگردانی «رضا عباسی» و «چهاردیواری» به کارگردانی «عبدالله بهادری» از ۱۴ نمایش ارسال شدن به دبیرخانه به مرحله راه یافتند.
وی با اشاره به حضور «پیام دهکردی»، «فرامرز طالبی» و «مهرداد هنرمند» بعنوان داوران مرحله نهایی جشنواره سی و سوم، اظهار نمود: مراسم اختتامیه این جشنواره نیز با شور و هیجان بسیار تماشاگران پس از دو سال دوری از سالن های نمایش برگزار و دو نمایش «خلیج خوک ها» و «سیاریحون» از طرف داوران به جشنواره تئاتر فجر راه یافتند.

دومین جشنواره میراث ناملموس این دفعه با موضوع مفاخر گیلان
مصباح در ادامه به برنامه ریزی برای برگزاری دومین جشنواره میراث ناملموس گیلان چالش فیلم سازی در ۷۲ ساعت اشاره نمود و اظهار داشت: برگزاری اولین دوره این جشنواره با کاستی ها و ضعف هایی همراه بود که تلاش شد در این دوره برطرف شود.
معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان با اشاره به شرکت ۵۹ هنرمند از سراسر کشور در نخستین دوره این جشنواره، اضافه کرد: باتوجه به شرط بومی بودن تنها هنرمندان گیلانی موفق به شرکت در این جشنواره شدند.
وی به انتخاب ۲۰۰ نفر از مفاخر استان گیلان اشاره و با اعلان اینکه باتوجه به تعداد بالای مفاخر و بزرگان گیلانی در زمینه فرهنگ و هنر انتخاب این تعداد خیلی مشکل و دشوار بود، افزود: این تعداد مفاخر و چهره های برجسته استان در زمینه فرهنگی، هنری، ورزشی، دینی و مذهبی و تاریخی بودند که از میان آنها ۱۰ چهره برتر برگزیده شد.
انتخاب ۲ شهر گیلان در بین شهرهای خلاق فرهنگ و هنر
مصباح با اشاره به حضور ۶۰ شهر به مرحله پایانی شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، اضافه کرد: شهرهای فومن در بخش ادبیات و بندر انزلی در حوزه سینما از استان گیلان در بین شهرهای نهایی قرار گرفتند.
وی با تاکید بر این که بطور قطع تعداد بیشتری از شهرهای استان گیلان توانایی و ظرفیت حضور در بین این شهرها را داشتند، اشاره کرد: با داوری های انجام شده چهار شهر فومن، آستانه اشرفیه، بندر انزلی و تالش به ترتیب در موضوعات ادبیات، صنایع دستی و سنتی، سینما و هنرهای نمایشی به مرحله بعدی راه یافته بودند که در نهایت دو شهر فومن و بندر انزلی در بین فهرست نهایی قرار گرفتند.
مصباح افزود: طرح شبکه ملی «شهرهای خلاق فرهنگ و هنر» با هدف شناسایی و معرفی ظرفیت های شهرهای مختلف کشور با نگاه آمایش سرزمینی و ایجاد شبکه در زمینه فرهنگ و هنر افتتاح شد اجرای طرح شبکه ملی «شهرهای خلاق فرهنگ و هنر» با هدف شناسایی و معرفی ظرفیت ها فرهنگ و هنر.
وی با اعلان اینکه این شبکه در قالب رشته های هنرهای تجسمی، هنرهای صنایعی و سنتی، سینما، هنرهای نمایشی، ادبیات، چاپ و بسته بندی، موسیقی، رسانه و مطبوعات، مد و لباس و بازی های کامپیوتری فراخوان شد، افزود: تمرکز زدایی از پایتخت به این معنا که «ایران تهران نیست»، است مهم ترین هدف این طرح است.

اکران همزمان فیلم های چهلمین جشنواره فجر با استقبال دو برابری تماشاگران
مصباح با اشاره به اکران همزمان جشنواره فیلم فجر همانند هفت سال قبل در استان گیلان، اظهار نمود: همزمانی جشنواره چهلم با نمایش ۱۷ فیلم و ۴۸ اکران در دو مکان تالار مرکزی رشت و سینما ۲۲ بهمن اجرا شد.
معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اعلان اینکه «مرد بازنده»، «ملاقات خصوصی» و «موقعیت مهدی» با استقبال تماشاگران گیلانی مواجه گردید، اظهار داشت: پس از دو سال کرونائی و سخت برای سینماهای استان گیلان شاهد استقبال دو برابری تماشاگران از این جشنواره در مقایسه با سالهای قبل تر بودیم.
وی به اتفاقات خوب در خلال اکران فیلم ها اشاره و افزود: میزبانی از کودکان کار، توانبخشان، اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه خصوصاً خانواده های شهدا و همین طور ادای احترام به شهید «علی اکبر رنجبر» از جلوه های زیبای جشنواره چهلم بود.
برگزاری هفته فیلم و عکس رشت
مصباح با اشاره به برگزاری هفته فیلم و عکس رشت به همت انجمن سینمای جوان گیلان و این شهرستان بعنوان یک رویداد هنری خوب، اظهار نمود: این هفته برای نمایش دستاوردهای یک ساله این انجمن اجرا شد.
وی به ظرفیت های فراوان انجمن های سینمایی برای شناسایی و معرفی استعدادهای جدید و جوان اشاره نمود و افزود: «هومن بهمنش» و «آرمان فیاض» که از موفق ترین فیلمسازان و فیلمبرداران ایران محسوب می شوند از همین انجمن ها فعالیت خودرا آغاز نموده اند.
معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به تجلیل از «آرمان فیاض» هنرمند گیلانی که در جشنواره چهلم فیلم فجر موفق به کسب سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری شد در قالب این جشن، اظهار داشت: بطور قطع در سال های آتی جوانان هنرمند و با استعداد گیلانی بیشتری بوسیله این انجمن به هنر کشور معرفی می گردند.
وی در ادامه رونمایی از مستند «سرای کرنا، حضور تجلیل از «محمد علی صادق حسنی» هنرمند تئاتر گیلان بعنوان پنج چهره برتر تئاتر ایران در جشنواره تئاتر فجر، شرکت تعداد زیادی از نمایش ها و تئاترهای هنرمندان گیلانی در جشنواره های ملی تعداد دیگری از رویدادها و اتفاقات شیرین در زمینه گیلان در سالی که گذشت بود.

هنر گیلان در سوگ از دست دادن برخی از اساتید خود
مصباح در ادامه با اشاره به درگذشت برخی از هنرمندان برجسته گیلان در سال گذشته، اظهار نمود: با وجود اتفاقات شیرین و خوب در بخش های مختلف هنر گیلان متأسفانه ما در سال قبل برخی از هنرمندان برجسته خودرا نیز از دست دادیم.
وی با اعلان اینکه درگذشت استاد «اکبر محبوبی فر» با آثار و صدای ماندگارش ضایعه ای تلخ برای جامعه هنر گیلان بود، اظهار داشت: وی عشق و هنر را با هم تلفیق و سال ها در قالب نویسندگی، بازیگری تئاتر و تلویزیون آثار برجسته ای برای ما به یادگار گذاشت.
معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با تاکید بر لزوم پاسداشت مقام هنرمندان پیشکسوت استان، افزود: درگذشت استاد «میر محمود (امیر) فخر موسوی» یکی از شاعران، نویسندگان و پژوهشگران برجسته گیلانی نیز یکی دیگر از اتفاقات تلخ سال قبل بود.
وی با اعلان اینکه مناعت طبع این استاد فخر موسوی زبانزد خاص و عام بود و همیشه دغدغه اهالی هنر همراهش بود، اشاره کرد: خیلی از هنرمندان تئاتر استان گیلان زیر نظر این استاد پرورش یافته اند.
مصباح با اشاره به این که درگذشت استاد «علی حاج علی عسکری» سال تلخ برای هنر گیلان را تکمیل کرد، اضافه کرد: با درگذشت این هنر برجسته و فرهیخته قلب تئاتر گیلان بار دیگر از حرکت ایستاد.
وی با اعلان اینکه استاد «علی عسکری» وزنه بسیار قوی برای تئاتر استان گیلان محسوب می شد که فقدان آن جبران ناپذیر است، افزود: بطور قطع هنرجویان و شاگردانی که این استاد بی بدیل عرصه تئاتر و نمایش گیلان تربیت کرده ادامه دهنده راه هستند.
معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به برنامه ریزی برای رقم زدن سالی مملو از اتفاقات خوب برای هنر استان، اظهار داشت: تلاش می نماییم بعنوان متولیان هنر گیلان زمینه فعالیت بیشتر هنرمندان، رونق باردیگر سالن های سینما و نمایش و کنسرتهای موسیقی و برگزاری جشنواره های در سطح ملی و منطقه ای را فراهم نماییم.
وی همین طور با اعلان اینکه سال قبل بواسطه صدمین سال شهادت میرزا کوچک جنگلی که نماد هویت و عزت گیلانی ها است همه کارهای هنری به این بزرگ مرد تقدیم شد، اضافه کرد: این روند امسال نیز تا رسیدن ۱۱ آذر ماه سالروز شهادت این اسطوره مبارزه با استکبار و استبداد ادامه دارد.


منبع:

1401/01/17
08:31:33
5.0 / ۵
302
تگهای خبر: جشن , جشنواره , چاپ , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟