موزه هنرهای معاصر 1401 را چطور آغاز کرد؟

موزه هنرهای معاصر 1401 را چطور آغاز کرد؟ تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ بعد از سپری شدن ۱۳ روز تعطیلی گالری ها و نگارخانه ها در نهایت به پایان رسید و علیرغم این که خبری از برگزاری نمایشگاه جدید در این ایام شنیده نمی شد اما موزه هنرهای معاصر تهران که قبل از شروع سال جدید با خبر برخورد یک پرفورمر با اثر «ماده و فکر» خبرساز شده بود، میزبان تعداد قابل توجهی از بازدیدکنندگان شد.


به گزارش خبرنگار بخش تجسمی ایسنا، ایام نوروز دوران مناسبی برای رفتن به موزه، نمایشگاه، سینما، تئاتر و... به حساب می آید. از بین مکان های فرهنگی و هنری که در این ایام میتوان سری به آنجاها زد، بازدید از مکان های تاریخی است که به واسطه حجم بالای سفرهای نوروزی در اولویت اغلب مردم قرار می گیرد و آمار انتشار یافته هم گواهی بر این مدعا است.
همینطور علیرغم این که موزه ها و سینماها سهم نسبتا کمتری از استقبال عمومی مردم را به خود اختصاص دادند، اما این مکان ها هم آنچنان خالی از جمعیت باقی نماندند.اما دوستداران محدود هنرهای تجسمی در تعطیلات ۱۳ روزه که اغلب گالری ها به تعطیلات رفته بودند، نمایشگاه «پنج گنج» موزه هنرهای معاصر تهران را بعنوان گزینه ای برای بازدید از آثار هنری در اختیار داشتند و بدین سان روزهای شلوغی در این دوران برای این مکان فرهنگی و هنری رقم خورد.

«پنج گنج» در جهت بزرگداشت حکیم نظامی در تاریخ ۲۱ اسفند ماه رسما راه اندازی شد و حاشیه های پیش آمده در افتتاح این نمایشگاه و برخورد با اثر «ماده و فکر» در نهایت این نمایشگاه را تبدیل به آخرین نمایشگاهی کرد که احسان آقایی، رئیس سابق موزه آثار آنرا برگزید. انتخاب آثار باآنکه از نگاه برخی منتقدان هنری چنگی به دل نمی زند اما برقرار کردن ارتباطی تجریدی با ابیات نظامی گنجوی و نقاشی که یکی از اقسام هنرهای دیداری به حساب می آید، برای بعضی از بازدیدکنندگان، این نمایشگاه را دیدنی کرده بود.یکی از نکات قابل ذکری که درباره این نمایشگاه وجود دارد، این است که بعضی از ابیات نظامی گنجوی که باید بر روی دیوار و در کنار تابلوهای نقاشی چاپ می شد، به علت خراب بودن دستگاه چاپ و همزمان شدن آن با تعطیلات نوروزی، به مشکل برخورد کرده و چاپ نشده بودند. طبق آنچه خبرنگار ایسنا در حین بازدید از این نمایشگاه در واپسین روزهای تعطیلات مشاهده کرده، این اِشکال همچنان برطرف نشده بود و باید دید با به پایان رسیدن تعطیلات نوروزی چقدر زمان خواهد برد تا رئیس جدید موزه هنرهای معاصر تهران که در واپسین روزهای سال قبل انتخاب شد، مشکل فنی این نمایشگاه را برطرف کند.به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، بر مبنای آماری که روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران از بازدید نوروزی منتشر نموده، بیشتر از ۱۰ هزار نفر از نمایشگاه «پنج گنج» موزه هنرهای معاصر تهران در روزهای نوروز ۱۴۰۱ بازدید کردند و به نظر می آید این نمایشگاه جای خالی گالری ‍ هایی که در این ایام به تعطیلات رفته بودند را برای دوستداران هنرهای تجسمی پر کرد.

نمایشگاه پنج گنج به روایت موزه هنرهای معاصر تهران همسو با سایر رویدادهای نکوداشت حکیم نظامی و با تاکید بر هنر معاصر ایران و خوانشی از پنج کتاب پرارزش حکیم نامدار ایرانی ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۰ راه اندازی شد و تا ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ ادامه دارد.

در این نمایشگاه آثاری از ابوالقاسم سعیدی، احمد اسفندیاری، احمد خلیلی فرد، احمد وکیلی، اردشیر مجرد تاکستانی، ایرج اسکندری، ایرج کریمخان زند، آیدین آغداشلو، بهرام دبیری، بهمن بروجنی، بهمن محصص، پروانه اعتمادی، پرویز تناولی، جلیل رسولی، جواد بختیاری، حبیب الله صادقی، حسن شیردل، حسین خسروجردی، حسین زنده رودی، حسین محجوبی، حمید عجمی، دامون خانجانزاده، رضا مافی، رضوان صادق زاده، ژازه تباتبایی، سهراب سپهری، صادق تبریزی، ضیاءالدین امامی، طاها بهبهانی، عباس معیری، علی اکبر صادقی، غلامحسین نامی، فرامرز پیلارام، فرح اصولی، فرزانه اسعدی، کاظم چلیپا، کورش شیشه گران، گیزلا وارگا سینایی، مارکو گریگوریان، مجید مهرگان، محسن وزیری مقدم، محمد ابراهیم جعفری، محمدباقر آقامیری، محمد احصایی، محمد فدوی، محمدحسین حلیمی، محمدعلی شیوایی، محمود جوادی پور، مسعود عربشاهی، منصور قندریز، منصوره حسینی، منیر فرمانفرمائیان، منیژه میرعمادی، مهدی حسینی، مهدی سحابی، مهرداد فلاح، ناصر اویسی، ناصر پلنگی، نصرالله افجه ای نصرت الله مسلمیان، هادی هزاوه ای، هانیبال الخاص، همایون سلیمی، هوشنگ پزشک نیا، یعقوب امدادیان و... به نمایش درآمده است.

منبع:

1401/01/16
10:11:48
5.0 / ۵
285
تگهای خبر: اسكن , چاپ , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟