دبیر سرود فجر مطرح كرد؛

این رویداد موسیقی حکم ورود به جنگ فرهنگی را دارد

این رویداد موسیقی حکم ورود به جنگ فرهنگی را دارد نشست خبری رئیس کمیته ی علمی و دبیر جشنواره ملی و بین المللی سرود فجر روز یکشنبه پانزدهم اسفند ماه در سالن جلسات مرکز آفرینش های فرهنگی هنری بسیج برگزار گردید.به گزارش آتلیه دات کام به نقل از مهر، با عنایت به برگزاری نخستین جشنواره ملی و بین المللی سرود فجر توسط مرکز آفرینش های فرهنگی هنری بسیج و آخر مهلت ارسال آثار و آغاز روند داوری ها، نشست رسانه ای این رویداد با حضور محمد گلریز رئیس کمیته ی علمی و دبیر جشنواره ملی و بین المللی سرود فجر در سالن جلسات مرکز آفرینش های فرهنگی هنری بسیج برگزار گردید.
زیبایی نژاد دبیر بخش ملی این رویداد در ابتدای این نشست خبری ضمن عرضه گزارشی آماری از نحوه حضور شرکت کنندگان این رویداد موسیقایی بیان نمود: مرحله اول فراخوان جشنواره سپری شده است و همان گونه که قبلاً هم اعلام کردیم جشنواره در دو مرحله استاتی و کشوری برگزار می گردد که مرحله کشوری به صورت تلویزیونی پیش روی مخاطبان قرار می گیرد. در بخش بین الملل هم ما تا خرداد ماه وقت ارسال اثر داریم که بزودی درباره این بخش جزئیات بیشتری اعلام می شود.
گزارش آماری آقای دبیر و حضور موثر هنرمندان شهرستانی
وی اضافه کرد: در فرایند جشنواره ما دو تا سه جلسه برگزاری جلسات تخصصی به صورت مجازی و حضوری داشتیم که اتفاق بسیار خوبی بود و ما در تلاش بودیم تا استان به استان فرایند جشنواره را پیگیری نماییم. البته ما مجبور شدیم به علت تقاضای گروههای سرود کشور مهلت ارسال جشنواره را تا ششم اسفند تمدید کردیم و پس از اتمام مدت ارسال آثار طبق آماری که به دست آمده ۲ هزار و ۶۷۰ گروه در سایت جشنواره ثبت نام کردند که ۱۹۷۰ گروه آثارشان را به ثبت رسانده اند. نکته دیگر این که سایت جشنواره به شکلی طراحی شده بود که تمامی این آمار و ارقام نمی تواند قالب تکراری داشته باشد چون این امکان در سایت وجود ندارد و حتی تمامی اعضای گروه ها هم نمی توانند برای بار دوم در جشنواره حضور داشته باشند.
زیبایی نژاد درباره آمار جزیی جشنواره هم اظهار داشت: با عنایت به اتفاقی که در استان ها افتاد، شاهد اتفاق خوبی در حوزه ارسال آثار بودیم. ما در بخش تولید سرود جشنواره ۱۳۳۶ اثر کار ساخته شده و در جشنواره شرکت داده شده. در بخش آکاپلا ۳۷۷ اثر به دبیرخانه آمده و در بخش بازخوانی ۱۲۳۳ اثر به ثبت رسیده است در بخش ایده هم ۳۱۸ اثر به ثبت رسیده است. در بخش ویژه شهید سلیمانی ۴۱۸ اثر کارهای خویش را به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده اند. حالا مرحله داوری استان ها هم در حال انجام می باشد و حدود ۶ استان کارهای داوری را انجام داده اند و ۲۵ استان در پنجشنبه و جمعه این هفته برنامه داوری شان انجام می شود که بتوانیم تا آخر هفته مرحله داوری استان ها به پایان برسد. از هر استان هم یک اثر منتخب هیات داوران و یک اثر بعنوان اثر منتخب مردمی به واسطه پخش آثارشان در صدا و سیما به بخش نهایی جشنواره سرود فجر راه می یابند. این در شرایطی است که در انتها نوروز ۱۴۰۱ اثر منتخب مردم از راه دبیرخانه جشنواره اعلام خواهد شد. البته طبق برنامه ریزی هایی که انجام گرفته ما در ۳۱ استان حدود ۳۱۰ گروه مورد قدردانی ستاد جشنواره قرار خواهند گرفت. در حوزه تهران هم شاهد استقبال خوبی از جانب گروههای تهرانی بودیم که در این راستا ۲۷۵ گروه پس از فراخوان حضور خویش را در جشنواره اعلام نموده اند.
دبیر نخستین جشنواره ملی سرود فجر در ادامه صحبت های خود خاطرنشان کرد: ما یک جشن بزرگ سرود هم داریم که این رویداد با حضور گروه ها و مربیان مختلف تهرانی و استانی در ۲۵ یا ۲۶ فروردین سال آینده خواهیم داشت که در برج میلاد تهران برگزار می گردد و امیدوارم بتواند گامی موثر در حوزه سرود و آهنگ های انقلابی باشد. البته اختتامیه اصلی جشنواره در چارچوب یک رویداد مبتنی بر تلنت تلویزیونی همانند مسابقه عصر جدید صورت خواهد کرفت که در آن برندگان در چارچوب یک برنامه ویژه تلویزیونی معرفی می گردند.
جنگ فرهنگی را خیلی جدی بگیریم؛ خیلی!
محمد گلریز رئیس کمیته ی علمی نخستین جشنواره ملی سرود فجر هم در ادامه نشست خبری ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این رویداد موسیقایی توسط مرکز آفرینش های فرهنگی هنری بسیج به عرضه نقطه نظرات مقام معظم رهبری در سخنرانی های مختلفی که در جمع دانشجویان ایراد فرمودند، به برگزاری جشنواره ملی سرود فجر اشاره نمود و اظهار داشت: دشمن همه تلاش خویش را برای تغییر سبک زندی ما به کار برده که در این بین موسیقی یکی از مهم ترین نکاتی است که در این شرایط بیشتر مورد توجه قرار گرفته است باآنکه در انقلاب اسلامی آثار ماندگاری به وجود امده، اما متاسفاته به علت شبیخون فرهنگی دشمن در شرایطی هستیم که باید اولویت ما مبارزه با مافیای موسیقی باشد که چه در داخل و جه در خارج از کشور به فعالیت مشغول می باشد.
وی ادادمه داد: برگزاری جشنواره های متعدد با همکاری رسانه ملی و معرفی جوانان مستعد یکی از مهم ترین نکات مهمی است که باید در عرصه جنگ فرهنگی با دشمن موفق باشیم. ما حالا در وضعیت بسیار حساسی قرار گرفتیم که مورد توجه مقام معظم رهبری هم هست. مسائل فرهنگی و هنری رویکرد بسیار مهمی است که در این جنگ فرهنگی باید بیشتر به آن دقت کنیم و من از مرکز آفرینش های هنری بسیج قدردانی می کنم که با تمام مسائل مادی مختلف کار بسیار عظیمی انجام دادند که می تواند پایه خوبی برای کارهای فرهنگی دیگر باشد. حالا کسی منکر تهاجم فرهنگی دشمن نیست، انها برنامه ریزی های زیادی برای دشمنی با ایران در اتاق های فکر خود برای انحراف فکری دارند. آنها با جنگ فیزیکی که نتوانستند با ما مقابله کنند اما مشغول مبارزه با در حوزه جنگ فرهنگی است و کاری که شما عزیزان انجام می دهید جهادی است که در این راه می تواند با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری امری ستودنی باشد.
این خواننده موسیقی آثار انقلابی اظهار داشت: موسیقی یکی از مهم ترین مسائل تاثیرگذاری است که چه بخواهیم و چه نخواهیم باید بپیذریم که نقش بسیار موثری در ترویج فرهنگ شنیداری جامعه دارد. در این راه البته بعضی از آثار هم هستند که در برنامه های مختل رسانه ملی و برخی دیگر رویدادها پخش می شود که متاسفانه آنچنان که باید کارهای خوبی نیستند. ما باید صادقانه مشغول تبلیغ باشیم و در عرصه فرهنک و هنر بخصوص موسیقی فعالیتهایی داشته باشیم که تمام علاقه مندان سرود و موسیقی را به حضور در این رویدادها تشویق نماییم. این جشنواره ابزار مهمی برای به میدان آمدن جوانانی است که می تواند دستاوردهای مثبتی برای ما داشته باشد.
رییس کمیته ی علمی جشنواره موسیقی فجر تاگید کرد: شما ملاحظه می کنید وقتی این آثار در جشنواره ملی سرود فجر عرضه شود، اساسا می تواند دربرگیرنده اتفاقات درخشانی برای فرهنگ و هنر کشور ما خواهد بود. این کارها وقتی بیشتر از قبل منعکس شده و از رسانه های مختلف پخش شود حتی خود مسؤلان هم مجاب می شوند که این آثار در شرایط موثر وبهتری قرار گرفته و از نظر مالی گروه ها تقویت شوند. اینها اساسا در اثر تبلیغات و خوب رسانه ای است که می تواند منعکس کننده تلاشهای زیادی از جانب هنرمندانی باشد که استعدادهای ناب موسیقی ما هستند و می توانند مقابله ای با جنگ فرهنگی دشمن داشته باشند.
معرفی اعضای هیات داوران جشنواره ملی سرود فجر در تهران
گلریز درباره ملاک های داوری این رویداد موسیقایی اظهار داشت: ما تلاش کردیم برای انتخاب داوران جشنواره اول به مساله اعتقادی هنرمندان توجه کینم و خوشبختانه هنرمندانی که در این حوزه معرفی شده اند، هنرمندان معتقدی هستند که بنده با آنها ارتباطات خوبی دارم. آنچه برای ما مهم می باشد اعتقاد و تخصص هیات داوران است که برای ما دو عامل مهم ارزیابی اثار است. این داورانی که در ای جشنواره حضور دارند اساسا هنرمندان معتبری هستند که با اشتیاق پای کارآمده و داوری جشنواره را پیرفته اند. به هر حال هنرمندان هم به این باور رسیده اند که ما در معرض هجوم حملات فرهنگی دشمنانی هستیم که باید فکری کرد.
وی در معرفی هیات انتخاب و داوران جشنواره در استان تهران توضیح داد: در بخش تولید شهروز حقی، محمدرضا عقیلی، مرتضی تقی زاده و میلاد عرفانپور کار داوری آثار را به عهده گرفته اند. در قسمت آکاپلا شهروز حقی، محمدرضا عقیلی و امیری اسفندقه هم هیات داوران این بخش هستند. در بخش بازخوانی حبیب خزاعی فر، میلاد عرفانپور و امید روشن بین اعضای هیات داوران را می سازند.
خاکی عضو کمیته ی علمی جشنواره ملی و بین المللی موسیقی فجر هم در ادامه صحبت های گلریز ضمن عرضه توضیحاتی درباره روند داوری آثار عرضه شده به جشنواره، توضیحاتی را درباره روند داوری جشنواره عرضه داد و خاطرنشان کرد آنچه در این رویداد موسیقایی صورت می گیرد به صورت تخصصی و سخت گیرانه ای است که امیدوارم بتواند در حوزه های مختلف شرایط کیفی مناسبی را برای جشنواره فراهم آورد.
توجه به نوع غربالگری گروههای سرود از تمامی طبقات اجتماعی شهر تهران و دیگر شهرهای کشور، تمرکز روی مبحث نحوه میکس و مسترینگ در آثار عرضه شده، توجه کیفی به بخش ویژه حاج قاسم سلیمانی، استفاده از کف ظرفیت گروههای سرود کشور از دیگر نکاتی بود که خاکی در این نشست به آن اشاره نمود.


منبع:

1400/12/16
09:31:59
5.0 / 5
195
تگهای خبر: تخصصی , جشن , جشنواره , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟