در گفتگوی ویژه خبری عنوان شد؛

نمره ۱۶ وزیر ارشاد به فیلم فجر

نمره ۱۶ وزیر ارشاد به فیلم فجر آتلیه دات کام: وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی همزمان با اختتام جشنواره های فیلم، تئاتر و موسیقی فجر با حضور در برنامه تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به بیان نکاتی درباره تعدادی از حاشیه های اخیر پرداخت.به گزارش آتلیه دات کام به نقل از مهر، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با اختتام جشنواره های فیلم، تئاتر و موسیقی فجر شامگاه شنبه سی ام بهمن ماه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما که با اجرای حمیدرضا مدقق همراه بود به تعدادی از حاشیه های پیش آمده حوزه فرهنگ و هنر طی روزهای اخیر پاسخ داد.
محمد مهدی اسماعیلی در ابتدای این برنامه به برگزاری چهلمین جشنواره فیلم فجر و حاشیه هایش اشاره نمود و اظهار داشت: ما کار دولت مردمی را از شهریور ماه شروع کردیم و از نخستین کارها این بود که رییس سازمان سینمایی را تعیین نماییم و همه مردم شریف می دانند که آقای محمد خزاعی یکی از بهترین تهیه کنندگان سینماست که وقتی به این سمت منصوب گردید کارهای اجرائی را آغاز کرد و نهایت تلاش خودرا انجام داد تا با همراهی ستاد جشنواره کارهای داوری و امور اجرائی متناسب با شعار جشنواره پیش برده شود. ما نهایت تلاش خودرا کردیم تا دراین زمینه کارهای مؤثری را انجام دهیم کما این که دراین زمینه کارهای دقیقی هم صورت گرفت و شما می بینید که ما در این دوره از جشنواره شاهد اکران گونه های مختلفی بودیم که توانست سبد متنوعی را در اختیار مخاطبان قرار دهد.
اظهارنظرهایی که به شدت محکوم است
وی اضافه کرد: خوشبختانه دیدید که فیلم برگزیده امسال جشنواره فیلم «موقعیت مهدی» بود که درباره شهید باکری روایت شده و دربرگیرنده نکات فراوانی بود که توانست نظر مخاطبان را به سمت خود جلب نماید. البته جشنواره انجام شد و چندین نفر هم آمدند و روی سکو صحبت کردند. شما دیدید هر برنده ای روی صحنه امد جایزه خودرا یا به خانواده و یا به شهیدان تقدیم کرد. این نشان دهنده ارزش های فراوانی است. البته در کنار این مساله اظهار نظر غلط و محکومی صورت گرفت که هم ما و هم جشنواره و هم تهیه کننده این صحبت ها را محکوم نمود. حتی فردی که این صحبت ها را به میان آورد در تریبون های مختلف عذرخواهی نمود. من بازهم تکرار می کنم فرآیندی که در جشنواره فیلم فجر صورت گرفت رویداد مؤثری بود و آن اتفاقی که افتاد سبب ناراحتی عزیزان شده که نظرشان برای ما بسیار باارزش است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه صحبت های خود در پاسخ به پرسش مجری در خصوص تعامل وزارت ارشاد با دیگر نهادهای در رابطه با حوزه فرهنگ و هنر اظهار داشت: ما مشغول ریل گذاری جدیدی در زمینه فرهنگ و هنر هستیم که همه اینها نیازمند تعامل است. من در این مدتی که با خیلی از علما صحبت می کردم به این نتیجه رسیدم که خیلی از خوبی های کار به عزیزان منتقل نشده و این سبب سوءتفاهمی شده که باید این سوءتفاهمات برطرف شود.
تغییر در جشنواره های هنری امسال شروع شد
اسماعیلی درباره انتقاد تعدادی از کارشناسان در خصوص کیفیت آثار به صحنه رفته در جشنواره های تئاتر و موسیقی فجر هم اظهار داشت: انصافاً جشنواره های موسیقی، تئاتر و هنرهای تجسمی پر از رویش های جدیدی بود که برای ما دربرگیرنده اتفاقات ارزشمندی هم بود. این روند حتی در جشنواره فیلم فجر هم وجود داشت. شما بدانید ما حتما رویکرد توجه به کارهای هنرمندان جوان و کار اولی را در ردیف اولویت های خودمان قرار دادیم و این را هم بدانید که ماجرای کرونا واقعاً روی روند برگزاری جشنواره تأثیرات خودرا بر جا گذاشت. اما به باور بنده و خیلی از کارشناسان فضای تغییر در خیلی از جشنواره های ما وجود داشت.
وی درباره مهجوریت هنر تئاتر خصوصاً در روزهای کرونا و انعکاس این روند روی صحنه توضیح داد: بنده عضو ستاد ملی مقابله کرونا هستم و بر این ضعف واقفم که در همه حوزه ها وجود دارد. بله من هم معتقدم شاهد لطمات زیادی در زمینه تئاتر بودیم اما امیدوار هستم با کمتر شدن بیماری کرونا شاهد رشد شایان توجهی در فضای تئاتر باشیم. در زمینه موسیقی نیز نهایت تلاشمان را انجام دادیم تا از آذرماه با حمایت چشم گیر وزارت بهداشت شاهد برگزاری کنسرت ها باشیم اما متأسفانه از بهمن این فضا سیر نزولی داشته ولی امید دارم با از میان رفتن سویه جدید کرونا شاهد از سرگیری فعالیت کنسرت ها باشیم.
پیگیری قضائی در ماجرای لو رفتن اسامی برگزیدگان فیلم فجر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ماجرای لو رفتن لیست برگزیدگان جشنواره فیلم فجر و سرقت یکی از فیلم ها پس از اختتام جشنواره توضیح داد: سایتی که این اطلاعات را منتشر نموده مبادرت به انتشار اطلاعات محرمانه کرده و ما طی شکایت رسمی که بوسیله مراجع قضائی صورت گرفته مشغول پیگیری موضوع هستیم و حتما شاهد برخورد قضائی با این سامانه خواهیم بود. در زمینه معاونت فناوری سازمان سینمایی نیز به زودی اقداماتی را انجام خواهیم داد تا با حمایت شرکت های دانش بنیان شاهد اتفاقات مؤثری دراین زمینه باشیم. درباره فیلم سرقت شده هم باید بگویم پیگیری هایی در حال انجام می باشد که حقی از تهیه کننده و صاحبان فیلم زائل نشود.
اسماعیلی درباره ماجرای حذف معافیت مالیاتی اصحاب فرهنگ و هنر در ایام اخیر اظهار داشت: ما در لایحه پیشنهادی این ماجرای مالیات را نیاوردیم. اما عزیزان ما در مجلس استدلال هایی داشتند که ماجرای مالیات را وارد کنند. البته دراین زمینه مشغول رایزنی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستیم که هم نظر نمایندگان تامین شود و هم هنرمندان را گرفتار مشکل نکند. دراین زمینه مکاتباتی با رییس سازمان برنامه و بودجه انجام گرفته و در ایام بررسی لایحه بودجه این مساله به سمع و نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهد رسید. در عین حال ما کار مهمی را امسال انجام دادیم و با تعامل و دستور ویژه ای که آقای رییس جمهور برای پشتیبانی از اهالی فرهنگ و هنر انجام داد پیش بینی هایی داریم که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ هم حمایت هایی ویژه ای را از اصحاب فرهنگ و هنر داشته باشیم.
برگزاری اجلاس وزیران فرهنگ کشورهای همسایه در نوروز ۱۴۰۱
وی با اشاره به تعدادی از برنامه های فرهنگی هنری وزارت ارشاد در هفته های اخیر و هفته های آتی اظهار داشت: حضور رییس جمهوری در موزه هنرهای معاصر و دیدار با هنرمندان هنرهای تجسمی، برنامه ریزی برای برگزاری جایزه کتاب سال، برگزاری جشنواره شعر فجر همچون برنامه های ما در ایام پایانی سال بود که در کنار برگزاری جشنواره های فیلم، تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی برای اجرای هرچه بهتر آن کارهایی را انجام دادیم. در این چارچوب ما بزرگداشتی را هم برای نظامی داریم که متأسفانه به سبب تعدادی از اقداماتی که برای مصادره این شخصیت بزرگ ادبی انجام گرفته نهایت تلاش خودرا انجام می دهیم که حکیم نظامی را بعنوان یک شخصیت فرهنگی برجسته ایران معرفی نماییم. ما برای نوروز سال آینده هم در تدارک برگزاری اجلاس وزیران فرهنگ کشورهای همسایه هستیم که امیدوار هستم با بهبود شرایط شاهد برگزاری این مهم باشیم.
اسماعیلی در پاسخ به پرسش مجری در خصوص اقدامات وزارت ارشاد برای مبارزه با فساد اظهار داشت: شعار محوری عدالت فرهنگی است که در دولت جدید نیز به شدت روی آن تاکید داریم. در این راستا اکران فیلم های جشنواره فیلم فجر در مناطق محروم، ارائه آموزش رایگان هنر بواسطه کانون های فرهنگی هنری مساجد و سایر مجموعه های تابعه وزارت ارشاد جزو برنامه های اصلی ما بود. ما برای مبارزه با فساد به روز رسانی بخشنامه ها را نیز در دستور کار قرار دادیم که بتوانیم دراین زمینه شاهد شفاف سازی باشیم. این جریان در معاونت حقوقی در حال انجام می باشد و حتی در مؤسسه های تابعه وزارت ارشاد نیز کار بازسازی ساختار در حال انجام می باشد که بتوانیم تبعیض در این حوزه ها از بین ببریم و همه اهالی فرهنگی زمینه های دسترسی عادلانه به محصولات فرهنگی را داشته باشند.
سال آینده بخش زیادی از دغدغه های بودجه ای از بین می رود
وزیر ارشاد در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به موضوع بودجه و افزایش آن در دوره های آتی اظهار داشت: دولت در بودجه سال آینده قدم مهمی را برداشته و از طرف دولت مردمی آقای رییس جمهور، حمایت هایی انجام گرفته که بتوانیم شرایط ویژه ای را برای بودجه فرهنگ و هنر فراهم نماییم و فکر می کنم برای سال آینده دغدغه های زیادی از بودجه در عرصه های مختلف هنری از بین خواهد رفت. اما حتما در پشتیبانی از آثار فرهنگی هنری توجه ما به نظام ارزشی و هنجاری جمهوری اسلامی ایران است. ارزش های دینی و حفظ شعائر دینی در تولیدات هنری خط قرمز ماست که دراین زمینه گرفتار ضعف هایی هستیم و الان می خواهیم این تغییر ریل را با کمک اصحاب فرهنگ و هنر انجام دهیم. مردم عزیز محصول کار مدیریت دولت جدید را در جشنواره های سال آینده مشاهده خواهید کرد و شما شاهد تغییرات جدی در جشنواره های تئاتر، فیلم و موسیقی خواهید بود. دراین زمینه برنامه های تحولی تدوین شده که بتواند در تراز جریان انقلاب اسلامی قرار بگیرد. شما مطمئن باشید هم شاهد رونق فرهنگ و هنر ایران و هم رونق ارزش های اسلامی و انقلابی هستید که در دوره های بعدی خود رانشان می دهند.
ما در زمینه هنرهای تجسمی و موسیقی برنامه های زیادی در امتداد ارزش های انقلابی پیش بینی کردیم که با پیشرفته ترین شیوه های ارائه به مردم عزیز ارائه خواهد شد. بطور کلی ما مرتب با همه اهالی موسیقی و تئاتر و هنرهای تجسمی سینما در رفت و امد هستیم و خودمان را خادم اهالی فرهنگ و هنر می دانیم. حتی خود هنرمندان گواهی می دهند که در آینده ای نزدیک در زمینه دیپلماسی فرهنگی و اقتصاد هنر شاهد اتفاقات مؤثری خواهیم بود. دراین زمینه رایزنی هایی با سازمان فرهنگ و ارتباطات صورت گرفته که شما نتایج آنرا خواهید دید.
نمره آقای وزیر به سینما، تئاتر و موسیقی فجر
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه این گفتگو بعد از اظهارات مدقق که از وی درباره خداحافظی دو هنرمند فعال سینمای ایران از جشنواره فیلم فجر سوال کرد، اظهار داشت: بعد از آن که برخی از دوستان از جشنواره فیلم فجر خداحافظی کردند با تعدادی از دوستان هنرمند دیدار و گفتگوهایی داشتم و تمام تلاشم این است که این عزیزان به خانه خود برگردند. بنده اینجا از آنها می خواهم که در جشنواره بمانند و اگر انتقادات واردی داشته باشند بنده حتما رسیدگی می کنم. من بر این باورم این حرکت عزیزان نمی تواند با استقبال مردم مواجه شود چون خاستگاه خیلی از این عزیزان هنرمند جشنواره ها و رویدادهایی بوده که به اعتبار حضور مردم میزبان اهالی فرهنگ و هنر بوده اند. اما به هر حال بنده امیدوار هستم بتوانیم در یک فضای تعامل گونه هرچه سریعتر مشکلات اهالی فرهنگ و هنر را حل نماییم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش پایانی این گفتگوی تلویزیونی در جواب مجری که از وی درباره امتیاز جشنواره های از نمره بیست سوال کرد، اظهار داشت: من به جشنواره فیلم نمره ۱۶ می دهم ولی می دانم عزیزان ما در این رویداد تلاش زیادی انجام دادند در زمینه تئاتر و موسیقی هم می توانم نمره بیشتری بدهم که رقمی بین ۱۷ تا ۱۸.۵ است.
وی در بخش پایانی صحبت های خود اشاره کرد: طی روزهای اخیر اتفاقاتی افتاده که نباید رخ می داد. چونکه سبب ناراحتی عده ای از مردم عزیزمان شده بود و من همین جا از تمامی عزیزانی که از این اتفاق ناراحت شدند معذرت می خواهم.


منبع:

1400/12/01
12:33:36
5.0 / ۵
562
تگهای خبر: آموزش , پیشرفت , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟