درس گفتارهایی درباره کوارتت های شوستاکوویچ

درس گفتارهایی درباره کوارتت های شوستاکوویچ در باب «بیان صدای خاموش خود»، درس گفتارهایی درباره کوارتت های شوستاکوویچ، در مدرسه بیدار انجام می شود.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، آروین صداقت کیش ـ آهنگساز، پژوهشگر و منتقد موسیقی ـ هدایت این دوره را به عهده دارد که از ۱۳ بهمن ماه به مدت ۶ جلسه دو ساعته برگزار می شود. این درس گفتار به سه شیوه حضوری، آنلاین و آفلاین تدارک دیده شده است.
در توضیحات این دوره درس گفتار کوارتت های شوستاکویچ با عنوان درخصوص بیان صدای خاموش خود اینطور شرح داده شده است:
«کوارتت های شوستاکویچ فرصتِ منحصر به فردی در اختیار اهالی تفکر موسیقایی قرار می دهد که چگونگی جدال خاموشی محتوم و اراده ی معطوف به شکستنِ خاموشی را در هیأت فرم و سبک موسیقایی دریابند. برآنیم تا در حد گنجایش درس گفتاری محدود، این نگاه شناخته شده و البته تا حدودی غالب در موسیقی شناسی و تاریخ موسیقی (خصوصا انگلیسی زبان) را بکاویم و ضمن پی گیری سیر تحول فنی، نسبت ۱۵ کوارتت را با مثلثی شکل یافته از امر سیاسی، امر نو هنری و «خود» مطالعه نماییم.
چونکه «موقعیت شوستاکویچ در جهان موسیقی موقعیتی به غایت خاص بود. بیش از هر چیز زندگی وی در اتحاد شوروی عصر استالین و فشاری که دستگاه تبلیغاتی ـ هنری رسمی بر او وارد می کرد تا آثارش را به هر شکل ممکن با قرائت استالینی از ارزش های زیباشناختی رشد یافته بر بستر مارکسیسم-لنینیسم همخوان کند، این موقعیت لکنت گرفته را به او بخشید. شوستاکویچ در عصری که مدرنیسم تمام جنبه های هنر را درمی نوردید، تا اندازه ای به اجبارْ مجرای ادامه جهان کلاسیک-رومانتیک شد. از طرف دیگر سیطره ی امر سیاسی بر سبک شناسی کارش او را در جایگاه تنش دائمی میان تن دادن به سکوت محض یا یافتن راهی برای به گوش رساندن صدای خاموش خود قرار داد. در نهایت او راهی خلاقانه یافت؛ صدای خاموش او در قالب امر تراژیک و دوگانه ی پرتنش جدیت-طنز راهی به بیرون یافت و ماندگار شد.»
دوره درس گفتارهایی درباره کوارتت های شوستاکوویچ از ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۰ روزهای چهارشنبه از ساعت ۱۹ الی ۲۱ در مدرسه بیدار شروع می شود.
علاقه مندان به شرکت در دوره در مدرسه بیدار بوسیله یکی از راه های ارتباطی زیر می توانند اقدام نمایند:
سایت: www.bidar.school
ایمیل: institutebidar@gmail.com
اینستاگرام: bidar.school
کانال یوتیوب: Bidar School
آدرس: مدرسه ی بیدار، خیابان نجات الهی، کوچه ی نوید، پلاک ۴، طبقه ی همکف شرقی1400/11/10
13:41:58
5.0 / ۵
479
تگهای خبر: آنلاین , دستگاه , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟