در گزارش آتلیه دات كام مطرح شد؛

نگاه عاشقانه سردار را در احرام عشق تصویر کردم

نگاه عاشقانه سردار را در احرام عشق تصویر کردم حسین عصمتی هنرمند نگارگر بیان کرد که در خلق اثر نگارگری احرام عشق از یک جمله عرفانی و عاشقانه حاج قاسم و بیت شعری که همسو با نگاه او به زندگی است، بهره گرفته است.به گزارش آتلیه دات کام به نقل از مهر، سردیس سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اثر مشترک حسین عصمتی و مینا صدری و همینطور تابلو نگارگری «احرام عشق» اثر حسین عصمتی از مجموعه آثار تجسمی «سرو آزادی» امروز چهارشنبه ۱۵ دیماه در حوزه هنری رونمایی گردید.
مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در جهت بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی از این ۲ اثر تجسمی رونمایی به عمل آورد.
حسین عصمتی هنرمند نگارگر و مجسمه ساز درباره دلیل خلق اثر نگارگری با مبحث حاج قاسم با عنایت به ظرافت های این هنر، به خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از تخصص های من نگارگری است و تجربه زیادی دارم اما چون قبلاً مطالعات نظری و عملی بسیاری داشتم، روی هنر نگارگری اشراف دارم و بر مبنای این که مدرک فوق لیسانس من، نقاشی بوده است، توانسته ام با تلفیق این دو رشته با هم، آثار جدیدی را خلق کنم. تابلوی «احرام عشق» هم تلفیق و تلفیقی از نقاشی و نگارگری است.
وی بیان نمود: نگارگری، ظرافت های خاص خودش را دارد و خیلی حجم پردازی و هارمونی رنگی که در نقاشی وجود دارد، در نگارگری نمی توانیم اجرا نماییم اما تلاش می کنم فرم ها خیلی ساده اجرا شوند تا به کارهای انتزاعی و تجریدی نزدیک شود و در این اثر هم چنین کاری را انجام دادم.
عصمتی در ادامه توضیح داد: محتوای این کار هم دارای دو نکته اساسی است؛ اول این که برگرفته از بیت شعری درباره سردار است که می گوید «در آن مقام که احرام عشق می بندد / به آب دیده طهارت کنند و غسل به خون»؛ در واقع به تعبیری لباس احرام همان عاشقی و وصل شدن به معبود است و نگاه سردار به مسیری است که آنرا طی کرد. دومین نکته، در ارتباط با سخن حاج قاسم است که می گفت «انسان باید پیش از شهادت، شهید شده باشد که به این درجه نائل شود» از این جمله در خلق این اثر نگارگری استفاده کردم.
وی در انتها در پاسخ به این که چرا شهید سلیمانی را همچون شمایلی که رستم را در نگارگری طرح می زنند، نکشیده است، اظهار داشت: من در آثار دیگری این کار را انجام دادم؛ زمانی که سردار نوید برچیده شدن داعش از روی زمین را اعلام کردند، کاری را برگرفته از داستان های شاهنامه خلق کردم که یکی از هفت خوان رستم را تصویر کردم. از خوان جنگ رستم با دیو سیاه الهام گرفتم و به صورت نمادین از این تصویر استفاده کردم که پهلوان ایرانی درحال مبارزه با دیوی در چارچوب داعش بود. رنگ لباس پهلوان، پرچم ایران و در سیاهی دیو هم از نمادهای داعش بهره گرفتم اما بدین سبب که بعد عرفانی تابلوی نگارگری «احرام عشق» پررنگ تر از بعد حماسی است، تصمیم گرفتم که سردار را با این شمایل تصویر کنم.


منبع:

1400/10/17
14:30:50
5.0 / ۵
384
تگهای خبر: تصویر , مجسمه , مدرك , نقاشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟