خانه اقبالیان و 50 اثر دیگر ثبت شدند

خانه اقبالیان و 50 اثر دیگر ثبت شدند آتلیه دات کام: خانه اقبالیان (حوائجی) همدان که در خطر تخریب قرار گرفته، به همراه 50 اثر دیگر در لیست آثار ملی کشور ثبت گردید.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، در جلسه شورای ملی ثبت آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول، ۵۱ اثر واجد ثبت در لیست آثار ملی و لیست آثار واجد ارزش فرهنگی و تاریخی تشخیص داده شد. در میان این آثار نام خانه «حوائجی» یا «اقبالیان» همدان مشاهده می شود که برخی از هنرمندان، همچون پرویز پرستویی و امیرشهاب رضویان و حدود ۱۱۰ معمار برای نجات این خانه از خطر تخریب، سرنوشتی که دیگر خانه های تاریخی همدان دچارش شده اند، درخواست ثبت و حفظ آنرا مطرح کرده بودند.
مالک خانه اقبالیان قصد تخریب داشت و مجوز آنرا هم از شهرداری گرفته بود که بعد از تشکیل پرونده ثبت آن خارج از نوبت، اخطار تخریب نکردن از طرف شهرداری به مالک داده شد. هرچند حالا این خانه واجد ارزش شناخته و ثبت شده است، اما همچنان بیم تخریب آن، خصوصاً در بخش داخلی بنا می رود.
خانه اقبالیان در خیابان جهان نما، نبش کوچه قبادِ امروزی و توسط محمود نیامی تولید شده است. او یکی از شاگردان هوشنگ سیحون بود و در چند طرح ملی مانند شهرک ذوب آهن اصفهان، شهرک غرب تهران، پارک طالقانی (تپه های عباس آباد و داوودیه تهران) و طرح فلکه دور حرم مطهر امام رضا (ع) نیز شرکت داشت. نیامی در دهه ۱۳۴۰ بعنوان مدیر کل در اداره مهندسی ذوب آهن اصفهان فعال بود و در دهه ۱۳۵۰ بعنوان سرپرست نظارت در پروژه شهستان در دوره پهلوی حضور داشت. این خانه یکی از باارزش ترین خانه های دوره مدرن شهر همدان است که متأثر از سبک «دستیل» تولید شده است.


علاوه بر این خانه دوره پهلوی، شورای ملی ثبت آثار تاریخی و فرهنگی، هفت اثر دیگر از استان همدان، ۲۵ اثر از استان گلستان، ۱۰ اثر از استان خراسان جنوبی و هشت اثر از استان قزوین را واجد ثبت تشخیص داده است؛ همچون آثار شاخص ثبت شده می توان به عمارت طوطی قزوین، بیمارستان شوکت الملک بیرجند، بافت تاریخی روستای دیهوک، بانک ملی گرگان، کاروانسرای میدان عباسعلی گرگان، دستکند آق کند، تپه همت آباد و قراول تپه استان گلستان اشاره نمود.


عمارت طوطی که در دو طبقه تولید شده و در خیابان امام خمینی (ره) قزوین و در نزدیکی بازار و مجموعه سعدالسلطنه قرار دارد، مربوط به دوره پهلوی اول است. این بنا اوایل دهه ۹۰ از طرف سازمان زیباسازی شهرداری بازسازی شده است.


کاروانسرای میدان عباسعلی گرگان متعلق به دوره صفوی است که در دوره قاجار تغییراتی در آن به وجود آمده و به شکل امروزی درآمده است. شاید تنها قسمتی از کاروانسرا که حدودا سالم مانده، ورودی اصلی بنا است که در ضلع شمالی ساختمان قرارگرفته و دارای یک در چوبی است که در سمت راست بازار میدان قرار دارد و بوسیله یک راهرو سنگ فرش شده و قلوه سنگ های رودخانه ای به حیاط مرکزی منتهی می شود. وضعیت این کاروانسرا وخیم گزارش شده است.


روستای دیهوک در استان خراسان جنوبی واقع شده و از توابع طبس است. این روستا در دوره ای نخستین آبادی بعد از لوت به شمار می آمد که در راه زوار امام رضا (ع) از کرمان قرار داشت و به صورتی بارانداز مسافری محسوب می شد. دیهوک حدود ۱۵۰ سال پیش به نام دهک نامیده می شده است. دیه در دوره ساسانیان به روستاها گفته می شد. دیهوک به مفهوم روستای کوچک هم می تواند باشد. بافت اصلی این روستا در زلزله سال ۱۳۵۷ تخریب شد.
منبع:

1400/10/16
19:41:19
5.0 / ۵
433
تگهای خبر: شركت , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟