مدیر دفتر موسیقی و سرود صداوسیما در گفت وگو با آتلیه دات كام:

پخش آثار هنرمندان موسیقی از صداوسیما به نفع اغلب آنهاست

پخش آثار هنرمندان موسیقی از صداوسیما به نفع اغلب آنهاست رییس دفتر موسیقی و سرود سازمان صداوسیما درباره پخش آثار موسیقی در برنامه های رادیو و تلویزیونی که گاهی بدون رعایت کپی رایت هم انجام می شود، می گوید که «این امر موجب می شود که آن دسته از هنرمندانی که کمتر شناخته شده هستند به جامعه معرفی شده و در نهایت این اتقاق به نفع اهالی موسیقی هم هست.»


در مدتی که گذشت طی گفت وگوهای مختلف با هنرمندان موسیقی، موضوع لزوم رعایت کپی رایت در کشور عنوان شد که بسیاری با نشانه گرفتن فلش انتقادها به سمت سازمان صداوسیما، بحث نادیده گرفتن کپی رایت آثار موسیقایی توسط شبکه های رسانه ملی را مطرح نمودند. همین طور تعدادی از هنرمندان بر این عقیده بودند که صداوسیما می تواند در حوزه فرهنگ سازی رعایت کپی رایت پیشرو باشد و دیگر رسانه ها را هم به این امر تشویق و مجاب کند.
به همین جهت بر آن شدیم که این مطالبه جدی را با مدیر دفتر موسیقی و سرود سازمان صداوسیما در بین بگذاریم و نقطه نظرات او را هم جویا شویم.
محمدمهدی نراقیان ـ مدیر دفتر موسیقی و سرود صداوسیما ـ درباره این که چرا صداوسیما در قبال پخش خیلی از آثار موسیقایی قوانین کپی رایت را رعایت نمی کند؟ به ایسنا می گوید: این بحث، جدید نیست و مساله مهم آن خلاء قانونی است؛ البته پیگیری هم کرده ایم ولی هیچ قانونی که بخواهد صراحتا برای سازمان و هر رسانه دیگری جهت پخش آثار موسیقی و درباره ساز و کار پرداخت حق و حقوق هنرمندان تکلیف قانونی تعیین کند، وجود ندارد.
وی در ادامه صحبت هایش تاکید می کند: صداوسیما مرجع تهیه این قانون نیست که البته برای شفاف سازی درباره این مساله، درخواست هم داده ایم، ولی جزو مسائلی است که هنوز در زمینه موسیقی مغفول مانده است.
نراقیان تصریح می کند: نکته دوم این است که سازمان صداوسیما در شبکه های اصلی خود، هر ماه بیش از هزاران قطعه موسیقی پخش می کند. صداوسیما عرصه ای است که آثار هنرمندان موسیقی را پخش می کند و به غیر از طیف محدودی از هنرمندانی که مشهور هستند و مردم آنها را می شناسند، برای بقیه فرصتی است که کارهای خودرا بوسیله رسانه ملی عرضه می کنند و مردم آنها را به این طریق خواهند شناخت که به نفع آنها خواهد بود.
او ادامه می دهد: در میان کلیه رسانه های موجود، مهم ترین مدیایی که برای شناخت هنرمند و موسیقی او وجود دارد، تیتراژهای تلویزیون و برنامه های تلویزیونی است. پخش آثار هنرمندان موسیقی در صداوسیما فرصتی است که در اختیار هنرمندان است و از آن استفاده می نمایند. از طرفی اگر به لحاظ قانونی بحث کپی رایت آثار موسیقی مشخص شود و مراجع قانونی و مجلس شورای اسلامی، قانونی برای این امر تدوین کنند، از آن استقبال و استفاده خواهیم کرد.
این مساله را با مدیر دفتر موسیقی و سرود صداوسیما در بین می گذاریم که لزوما به این صورت نیست که هیچ قانونی در حوزه کپی رایت نداشته باشیم که توضیح می دهد: باتوجه به بررسی ها و پیگیری های ما در زمینه موسیقی، هیچکدام از این قوانین به پایه و اساس شفافی نمی رسد. مواردی هم بوده که هنرمندان شکایت کرده اند و دوره پیگیری شکایت آنها طولانی شده است ولی در قریب به اتفاق این موارد صداوسیما محکوم نشده است. این امر برای من بعنوان مدیر دفتر موسیقی و سرود سازمان خوشحال کننده نیست ولی تا آن زمان که پایه و اساس کپی رایت صدا و سیما شفاف و تکلیف سازمان در نحوه پرداخت حق وحقوق هنرمندان معین نمی باشد، نمی توانیم کاری درباره این مشکل انجام دهیم.
او ادامه می دهد: این مشکل را به اعضای کمیسیون فرهنگی و مرکز پژوهش مجلس نیز منتقل کرده ایم و الزامات خود و مسئله رایت پخش موسیقی که شبیهش را در زمینه سینمایی داریم، مطرح کردیم ولی هنوز به ساز و کار درستی نرسیده ایم.
همین طور با نراقیان این مسئله را مطرح می نماییم که با وجود خلاء قانونی دراین زمینه بهتر نیست که حداقل به لحاظ اخلاقی ساز و کاری برای آن از جانب صدا و سیما صورت بگیرد؟ که می گوید: پخش آثار موسیقی در کلان به نفع اهالی موسیقی است؛ برای اینکه در مواردی اگر قرار باشد برای پخش تعدادی از آثار هزینه ای پرداخت گردد، کسی حاضر به این کار نیست. صداوسیما این آثار را پخش می کند و موجب شناخته شدن هنرمندان و رونق اقتصادی در موسیقی می شود. در هر دو حالت، حاضریم هم این مسیر را برای اهالی هنر تسهیل نماییم و هم هر جایی که بحث حقوقی مطرح باشد، آماده ایم مشاوره دهیم تا به یک ساز و کار دقیق و درستی برسیم که در آن قیمت گذاری، نحوه پخش و نحوه گرفتن مجوزها شفاف باشد تا به آنها عمل نماییم.
منبع:

1400/10/13
23:18:55
5.0 / ۵
373
تگهای خبر: سینما , قیمت , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟