عکسهایی از جلوه های مردمی محبوبیت حاج قاسم

عکسهایی از جلوه های مردمی محبوبیت حاج قاسم نمایشگاه عکسهایی از برگزاری نخستین سالگرد شهادت سردار دل ها در خانه، محله و شهرهای ایران در وضعیت همه گیری بیماری کرونا با عنوان «سرو روان» دوشنبه (6 دی ماه) در گالری خانه حوزه هنری راه اندازی شد.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، نمایشگاه عکسهایی از برگزاری نخستین سالگرد شهادت سردار دل ها در خانه، محله و شهرهای ایران در وضعیت همه گیری بیماری کرونا با عنوان «سرو روان» دوشنبه، ششم دی ماه ۱۴۰۰ با حضور محمد مهدی دادمان رییس حوزه هنری، تعدادی از مدیران حوزه هنری، عکاسان آثار برگزیده، اصحاب رسانه در گالری خانه عکاسان حوزه هنری راه اندازی شد.
دریافت ۱۰۰۰ عکس بعد از فراخوان
سید احسان باقری، رییس خانه عکاسان حوزه هنری درباره برگزاری این نمایشگاه اظهار داشت: «در نخستین سالگرد شهادت حاج قاسم تقریباً همه برنامه های عمومی به خاطر شرایط کرونا ممنوع بود و امکان برگزاری مراسم سالگرد وجود نداشت، فراخوانی برای برگزاری سالگردهای مردمی در فضاهای شهری و روستایی دادیم که در حدود ۱۰۰۰ فریم عکس از سراسر کشور همچون استانهای تهران، قم، خوزستان و خراسان رضوی … برای ما ارسال شد. بعد از داوری در حدود ۱۳۰ عکس از ۶۷ عکاس را انتخاب کردیم.»
وی در مورد بخش های فراخوان توضیح داد: «این فراخوان سه بخش داشت؛ بخش حرفه ای، بخش مردمی یا عکاسی با تلفن همراه و بخش نوجوان. زمانی که نفرات برتر انتخاب شدند، قرار بود در هفته هنر انقلاب اسلامی در فروردین ۱۴۰۰ نمایشگاه اجرا شود که به سبب موج ها و تعطیلی متوالی کرونا به تاخیر افتاد تا اینکه در دومین سالگرد شهادت حاج قاسم نمایشگاه راه اندازی شد.»
وی افزود: «ما از تمام مدیران حوزه هنری، ۱۳۰ عکاس و سایر هنرمندان برای دیدن این نمایشگاه دعوت کرده ایم. در اصل این نخستین نمایشگاه در دوران کروناست. فراخوان دیگری هم به نام «فرمانده من» از مراسم خاکسپاری پیکر سردار بود که آثار برگزیدگان در کاروان هنری «روایت حبیب» در معرض نمایش قرار گرفت.»
جلوه های مردمی محبوبیت حاج قاسم
مجدالدین معلمی، معاون هنری حوزه هنری در بازدید از نمایشگاه اظهار داشت: «نمایشگاه های عکس ازحاج قاسم، گوناگون برگزار شده است. به رغم اینکه این نمایشگاه را قشری از هنرمندان اجرا می کنند اما بیشتر جلوه های مردمی محبوبیت حاج قاسم را نشان میدهد که این امتیاز بارز آنست. این موضوعی است که به این زودی ها خاموش نمی گردد.»
وی درباره ادامه برگزاری یادمان شهید سلیمانی اظهار داشت: «ما هر سال تلاش می نماییم که برنامه های جدیدتری داشته باشیم. ستاد یادواره قاسم سلیمانی در سال قبل در زمینه هنری تشکیل شد. این ستاد دو اقدام مهم برای انجام مراسم یادبود انجام داد که یکی حرکت کاروان هنری روایت حبیب است که استان به استان برگزار می شود، دیگری هم برگزاری همین نمایشگاه است.»
یکی از بازدیدکنندگان بعد از دیدار از نمایشگاه نظرات خودرا این چنین بیان کرد: «این نمایشگاه یک نمایشگاه مردمی است که علاقه عجیب مردم نسبت به شهید سلیمانی را نشان میدهد و یکی از جذابیت های دیگر این نمایشگاه، تاثیر سردار سلیمانی در جای جای زندگی مردم است. بطورمثال حضور وی در هیأت ها، سطح شهر، بین اقشار مختلف مردم مانند آتش نشان ها، خانه های مسکونی، بین سفره های هفت سین را نشان میدهد. وی یک وجه ملی دارد که در بخشهای مختلف اجتماعی ظهور می کند.»
وی به نکته مهم دیگر این نمایشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: «نکته جذاب دیگر در این نمایشگاه بخش مردمی آنست که با دوربین موبایل یا دوربین های حرفه ای از دید مردم عکاسی شده است. از دوستان مشتاق سوژه های عکاسی دعوت می کنم حتما از این نمایشگاه دیدن کنند که نگاه جذابی نسبت به سردار دلها خواهند داشت.»
مهری عزتی مقدم، عکاس یکی از آثار برگزیده در بخش مردمی از مشهد، اظهار داشت: «تشییع پیکر سردار در مشهد با استقبال بی نظیر مردم روبه رو شد. برای من بسیار جذاب بود که با یک شخصیت سیاسی و نظامی آشنا شوم و واکنش مردم نسبت به او برایم تازگی داشت. چهار فریم در بخش مردمی ارسال کرده بودم و یکی هم در حرفه ای. امیدوار هستم راه سردار سلیمانی ادامه پیدا کند.»
کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری بعد از بازدید از نمایشگاه اظهار داشت: «عکس های بخش مردمی برای من بسیار جذاب بود. اصلاً فکر نمی کردم که نگاه هنرمندانه و ریز بینانه در عکسهای مردمی دیده شود. زمانی با یک عکس حرفه ای مواجه هستیم که عکاس حرفه ای کمپوزیسیون و ترکیب بندی را می شناسد و به جذابیت عکس کمک می نماید.»
وی افزود: «این دوربین های موبایل علاقمندی در میان مردم به وجود می آورد که تصاویر خوب و قابل کیفیت را بگیرند. عکسهایی مانند عکاسی از استان گلستان و یا عکس حاج قاسم در هوای گردو غبار خوزستان دیده می شود که نظر مرا به خود جلب کرد. این نشان میدهد که مشتاق عکاسی زیاد است و نیروهای مستعد و خلاقی وجود دارند که از فرصت ها به خوبی استفاده می نمایند. به همکاران خانه عکاسان حوزه هنری که برای برگزاری این نمایشگاه تلاش کردند، تبریک می گویم.»
زارعی از حال و هوای نمایشگاه اظهار داشت: «من ارتباط خوبی با عکس ها گرفتم. این نکته جالبی بود که به لحاظ حسی و عاطفی می توان به آن اشاره نمود. امیدوار هستم در دوره های بعد با تصاویر خلاقانه تری روبه رو شویم. شخصیت حاج قاسم مانا و فراموش نشدنی است. او نه فقط در ایران بلکه در منطقه از شهرت و اعتبار خاصی برخوردارست. دلیل متفاوت بودن او این است که شخصیت او شخصیت بین المللی است. پیش از این که یک فرمانده و ژنرال باشد یک انسان است. در مستندی که بتازگی ساخته ام سردار سلیمانی بدون در نظر گرفتن بُعد نظامی او فقط از دید مردمی معرفی شده است. تحقیق کردیم چرا مردم او را دوست دارند به این پاسخ رسیدیم که جنبه انسانی او بسیار بالاتر از جنبه نظامی اش است. اگر یکی از عکسها سوژه دراماتیک داشته باشدحتما در قالب ساختار نمایشی استفاده خواهیم کرد.»
مهدی طاهری، از دیگر عکاسان برگزیده از استان تهران، اظهار داشت: «اثر من در بخش حرفه ای انتخاب گردید. بسیار از انتخاب اثر خوشحال شدم چون روی دیدگاه مردم تأثیر دارد. عکس ها بوسیله شبکه های اجتماعی در سراسر جهان پخش می شود و به دست مخاطب اصلی خود می رسد. هرچقدر سانسور شده و مورد هجمه قرار گیرد این جریان روبه رشد است این سدها کار را سخت می کند اما نمی تواند جلوی اصل کار را بگیرد.»
وی به انتخاب سوژه عکاسی خود اشاره نمود و اظهار داشت: «علت این که به این موضوع عکس رسیدم این بود، پس از شهادت حاج قاسم، چندین تشییع باشکوه انجام شد که سوژه خوبی برای ماجرا بود. پس از این پروسه بخش اصلی این رویداد از بین رفت و خلق اثر خیلی مشکل شد عکس من ناشی از یک فکر و ایده ای بود که بصورت چیدمان ارائه شد. در شب یلدای سال ۱۳۹۹ که نخستین شب یلدای بدون او بود. چیدمان یلدایی که با رسوم ایرانی همراه بود عکس او را اضافه کردم تا نشان دهم حاج قاسم به یکی از المانهای ملی ما تبدیل گشته است.»
مریم علیی، یکی دیگر از عکاسان برگزیده از استان قم اظهار داشت: «در بخش مردمی با دو عکس شرکت کردم. فراخوان بوسیله یکی از دوستانم ارسال شد. در مراسم خاکسپاری ایشان در قم و سالگردشان شرکت کردم. در مراسم خاکسپاری آزادانه عکاسی می کردیم اما در مراسم سالگرد به خاطر کرونا و یک سری از مسائل اجازه عکاسی با دوربین حرفه ای را ندادند به همین خاطر با تلفن همراه عکاسی کردم. پس از آگاهی از برگزیده شدن عکسها، بسیار خوشحال شدم که دیده می شوند. امیدوار هستم این مراسم در سالهای دیگر با ایده ها و عسک های جالب تر دیگری اجرا شود.»در آخر سید مسعود شجاعی طباطیایی، مدیرمرکز تجسمی حوزه هنری اظهار داشت: «این نمایشگاه عکس نوعی دل نوشته است که بصورت تصویر نشان داده شده و حس و حال خیلی خاصی را به مخاطب منتقل می کند. خوانش عکس نوعی اتفاق خاص است که شاید در سایر رشته ها قدرت انتقال پیام ها و مفهوم از نظر معنا و احساس را نداشته باشیم. به غیر از موارد تکنیکی که شامل رنگ، نور و هارمونی از لحاظ حسی بسیار عالی است چون از سراسر کشور نسبت به این فراخوان واکنش ها دیدنی بود بطورمثال در یکی از شهرها غبار را نشان میدهد که نشان از غبار روی دلها است اما تصویر سردار دیده می شود که دارای قلبی آرام است. پیش از شهادتش هم یک دستنوشته دارد که نشان از آگاهی او از زمان شهادش است. در این فضا که قرار می گیرم کمی از موقعیت مدیریتی خود بیرون می آیم که بسیار خوشایند است. به مردم عزیز سفارش می کنم برای دیدن این نمایشگاه خوب حتما بیایند.»به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، نمایشگاه «سرو روان» از روز سه شنبه هفتم تا بیست و نهم دی ماه ۱۴۰۰ به جز روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت ۱۰ الی ۱۸ در معرض دید عموم است.1400/10/08
12:25:29
5.0 / ۵
512
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟