پس از ۲ سال دوری از كنسرت حضوری

بانوی سیاهپوش موسیقی در حضور تماشاگران روی صحنه رفت

بانوی سیاهپوش موسیقی در حضور تماشاگران روی صحنه رفت به گزارش آتلیه دات کام بانوی سراپا سیاه پوش وارد صحنه شد و در حالیکه مدت ها از تماشاگران فاصله گرفته بود، با دستانش نوازندگانی را هدایت کرد که صدای زندگی می نواختند؛ ساز.


به گزارش خبرنگار بخش تجسمی و موسیقی ایسنا، تالار وحدت در حالیکه دو سال بعد از شیوع ویروس کرونا، در ایام اخیر، میزبان دو کنسرت «رکوئیم موتزارت» و «رسیتال پیانوی آرش گوران» با حضور تماشاگران بود، شامگاه جمعه ـ سوم دیماه ـ هم «ارکستر سرزمین مادری» به رهبری نزهت امیری را میزبانی کرد.
در این اجرا، قطعاتی از روح الله خالقی، گلنوش خالقی، توفیق قلی اف، مهرداد دلنوازی و بهزاد عبدی اجرا شد و همینطور شاهد تکنوازی هایی از شیما شاه محمدی، علی نجفی ملکی، مریم خدابخش و صدا سدیفی بودیم.در کنار خوانندگی غفارزاد (ذابح) و صدایش که در سالن تالار وحدت طنین انداز شده بود، تکنوازی های هنرمندان حال و هوای اجرا را خاص تر کرده بود. گویی با ورود هر تکنواز به صحنه و همراهی او با گروه، گره ی اتصال تماشاگران به صندلی های قرمز کورتر و کورتر می شد.


کنسرت بعد از اجرای سرود ملی، با اجرای قطعاتی شروع شد و با تکنوازی هایی با سازهای قیچک، نی، عود و قانون ادامه پبدا کرد. تنوع سازها، صدایی که همزمان حکایت از موسیقی کلاسیک و سنتی داشت و البته رهبری نزهت امیری که بعنوان تنها بانوی رهبر ارکستر در ایران شناخته می شود، همگی این اجرا را برای هر شنونده ای، حتی آنهایی که بیرون از سالن صرفاً صدایی از نواخته شدن سازها می شنید، جذاب کرده بود.


سانس اولِ اجرا، به تکنوازی شیما شاه محمدی (قیچک) و علی نجفی ملکی (نی) اختصاص داشت که فضایی کم و بیش عرفانی و آرام را تداعی می کرد. سانس دوم اما با تکنوازی مریم خدابخش(عود) و صدا سدیفی (قانون) ادامه پیدا کرد تا تماشاگران از یاد نبرند ریتم تندی را که همزمان نواخته شدن ساز قانون با سایر نوازندگان ویولن بوجود آورده بود.
از توصیف اجرا که گذر نماییم، جمعیت حاضر در سالن قدیمی و لانه زنبوری تالار وحدت که البته قابل توجه هم بودند، حدودا با رعایت فاصله اجتماعی به تماشای نواختن ها و شنیدن نواهایی مشغول بودند که حالا بعد از دو سال انتظار ناشی از کرونا، باردیگر از آن بهره مند می شدند و البته با به صدا درآمدن شیپور خطرِ شیوع گونه جدید کرونا در کشور، احتمال می رود بار دیگر تا مدتی از آن فاصله بگیرند.


منبع:

1400/10/04
12:21:06
5.0 / ۵
372
تگهای خبر: پیانو , قاب , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟