مقام هایی از موسیقی کردستان گم شده بود!

مقام هایی از موسیقی کردستان گم شده بود! پیمان صفوتی ـ داور بخش موسیقی نواحی شاخه دف ـ می گوید: هم اکنون در سنندج مقام هایی داریم که خیلی وقت بود گم شده بودند ولی با وجود جشنواره جوان و حضور بخش موسیقی نواحی، خیلی از نوازندگان سنندج آنها را نواختند و نه تنها نوازندگان کُرد بلکه کل کشور توانستند به واسطه این اجراها با بخش مقامی و نواحی خانقاهی منطقه کردستان آشنا گردند و به صورت کلی جایگاه دف های مقامی کردستان را مشخص کردند.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، پیمان صفوتی داور بخش موسیقی نواحی با اشاره به اینکه او یکی از شرکت کنندگان در دوره های اول و دوم جشنواره بوده است، درمورد جایگاه جشنواره موسیقی جوان اظهار داشت: این جشنواره در کردستان جایگاه خیلی ویژه ای دارد و در شهر و دیار ما بسیار اثرگذار بوده و نقش بسیار خوبی برای رشد و اشتیاق جوانان به سازهای منطقه داشته است.
وی افزود: رسالت اصلی جشنواره معرفی کردن فضای موسیقی مقامی و نواحی است، خصوصا با اساتید داور؛ چونکه نگاه بسیار ویژه ای به استادانی کرده که در هر منطقه به علت عدم توجه مسئولین نامشان سال ها است به گوش کسی نرسیده است. در واقع جشنواره هم استادان گمشده را پیدا کرده و هم به نوجوانان و جوانانی که در عرصه موسیقی نواحی فعالیت می نمایند توجه کرده است.
این داور بخش دف اضافه کرد: در سالهای اخیر شرکت کنندگان از شهرها و روستاهای خیلی دور در ساز دف شرکت کردند که این خود نشانه ترویج و اشاعه خوب این جشنواره است ولی متاسفانه به خاطر شرایط کرونا کمی اشتیاق کمتر شده است.
داور بخش موسیقی نواحی جشنواره پانزدهم موسیقی جوان در ادامه اظهار داشت: با نگاهی به دوره های قبل میتوان تغییر صد درصدی را در نوازندگی بچه ها شاهد بود که اینها همه نشانه اشاعه جشنواره موسیقی جوان است. در واقع جشنواره موسیقی جوان سبب شده بچه ها از سنین پایین به کار موسیقی علاقمند شوند.1400/09/22
23:29:53
5.0 / ۵
880
تگهای خبر: جشن , جشنواره , شركت , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟