ماجرای تندیس هایی که برای همیشه بی صاحب ماند

ماجرای تندیس هایی که برای همیشه بی صاحب ماند «کاوه جان، ای همه صفا، مهربانی و عشق، چقدر راحت، آرام و بی صدا چشم هایت را بستی و بدون خداحافظی، ترکمان کردی؟!»این جملات قسمتی از یادداشت عباس یاری ـ منتقد سینما و از بنیانگذاران مجله های «فیلم» و «فیلم امروز» ـ است که در دومین سال درگذشت غم برادرش کاوه یاری، هنرمند نقاشی که به خلق آثار چقاشی شهرت داشت، نوشته است.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، عباس یاری به مناسبت دومین سالگرد درگذشت برادرش که به خلق آثار چقاشی شهرت داشت و بر اثر ابتلاء به کرونا درگذشت، سوگ نامه ای نوشت که در زیر می خوانید:
«با دل ما چه کردی...؟
دهم آذر دو سال پیش، ساعت حدود یازده بامداد خانم درخشنده، مدیر هنردوستِ گالریِ میکا در کیش، با من تماس می گیرد: «آقای یاری، قسمتی از تندیس های باقیمانده از نمایشگاه برادرتان را با هواپیما به تهران ارسال کرده ام اما هرچه به تلفن شان زنگ می زنم، جواب نمی دهند...»
من در آن لحظه، فقط آرام و بی صدا اشک می ریزم و نمی توانم چیزی بگویم؛ زانوهایم خم شده و تلفن در دستانم می لرزد.
می پرسد: «صدای من را دارید؟»
آرام می گویم: «بله...»
- جلسه ای یا جایی هستید؟
- نه...
تکرار می کند: «چندین بار تماس گرفته ام که بگویم آثارشان را ارسال کرده ام، اما جواب نمی دهند...» می گویم: «دیگر هیچ گاه جواب نمی دهند، امروز شمع زندگی شان خاموش شد، دیگر صدای چکش های وی در هیچ شهر و دیاری به صدا در نخواهد آمد.»
صدای جیغ خانوم درخشنده را می شنوم: «وای خدا نه...!»
و تلفن قطع می شود.
روز گذشته در دومین سال رفتنِ کاوه بارها به تصویرش خیره شدم و در دلم گفتم:
«کاوه جان، ای همهٔ صفا، مهربانی و عشق، چقدر راحت، آرام و بی صدا چشم هایت را بستی و بدون خداحافظی، ترک مان کردی...؟»
بعد به این واقعیت می رسم که کاوه در زمان حیاتش، با ابداعِ هنر «چقاشی»، نه فقط آثاری بسیار خلاقانه و ماندگار از خود به یادگار گذاشت، بلکه هنرش پیامی بسیار تکان دهنده و نگاهی تازه به زندگی و مرگ داشت. کاوه می گفت اشیایی که در زندگی و خاطرات ما حضور داشته اند و قسمتی از حافظه های ماندگار و نوستالژی های ما را ایجاد کرده اند هیچ گاه از بین نمی روند. یک نگاه هنرمندانه و دل سوزانه می تواند یادگارها و خاطره های ما را با همان طراوت زنده نگه دارد و این اشیأ دور ریختنی را به آثار با ارزش تری تبدیل کند. مثل تندیس هایی که او با دستان هنرمندش خلق می کرد. پس تو با چقاشی هایت همیشه در کنارمان هستی...»
به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، در ویدئوی زیر بخش هایی از مستندی درباره زنده یاد کاوه یاری، هنرمند پیشکسوت نقاشی که توسط روناک جعفری تولید شده است را تماشا می کنید:


1400/09/13
16:22:36
5.0 / 5
312
تگهای خبر: تصویر , تندیس , سینما , نقاشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟