یك دقیقه سكوت برای بانوی لالایی ها

شروع جشنواره موسیقی نواحی تحت تاثیر درگذشت یک هنرمند

شروع جشنواره موسیقی نواحی تحت تاثیر درگذشت یک هنرمند آتلیه دات کام: چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در حالی شروع به کار کرد که دقایقی پیش از آیین افتتاحیه، پروین بهمنی، بانوی لالایی ایران درگذشت و حال و هوای جشنواره را تحت تاثیر قرار داد.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ستاد خبری چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، باغ موزه وزیری کرمان شامگاه ۲۹ مهرماه، میزبان تعدادی از هنرمندان و علاقمندان موسیقی بود که با ساز و آواز اقوام سپری شد.
در ابتدای این مراسم، محمدرضا علیزاده (مدیرکل اداره ارشاد کرمان) پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران را قرائت کرد و سپس محمدعلی مراتی (دبیر جشنواره) در سخنانی اظهار داشت: متاسفانه دقایقی پیش بانوی لالایی ایران (پروین بهمنی) را از دست دادیم. ما افتخار داشتیم در جشنواره چهاردهم از دامون شش بلوکی (پژوهشگر موسیقی قشقایی) فرزند زنده یاد پروین بهمنی در هیئت انتخاب جشنواره و در حوزه انتخاب آثار استفاده نمائیم. روح پروین ناظر اجرای ماست.
سپس از حاضران درخواست شد یک دقیقه به احترام روح این هنرمند سکوت کنند.
او با اشاره به موضوع جشنواره «وحدت در کثرت موسیقایی اقوام ایران» افزود: جشنواره امسال با اجرای کرنا و نقاره قشقایی و با هنرنمایی استاد کریم نژاد شروع می شود که این عزیزان با احترام با روح پروین بهمنی اجرایشان را با سوگ شروع می کنند.
بعد از این اجرا نوبت به ترکمن ها رسید و احمد صدری (پژوهشگر موسیقی نواحی) درباره این اجرا توضیح داد: منطقه ترکمن صحرا پشت به دریا و رو به صحراست. دشت در موسیقی ترکمن ها تاثیرگزار است و دیگری اسب است که در موسیقی منطقه عیان و بارز است. از طرفی مضراب هایشان درست مثل زبانشان می ماند که گویشی پرتابی است و رابطه نزدیکی بین زبان و موسیقی شان وجود دارد. در منطقه ترکمن صحرا نوازندگان برجسته دوتار را داریم که امشب بهترین آنها روی صحنه می روند.
سپس ترکمن ها به سرپرستی ابراهیم جرجانی روی صحنه رفتند.
و بعد نوبت تیمور مهرابی و هوشنگ امیران بود که اجرایشان را روی صحنه ببرند. صدری قبل از این اجرا درباره آواز هوره توضیحات فنی ارائه داد و درباره تشابه آن با موسیقی ردیف دستگاهی سخن گفت.
بعد از آن نوبت به موسیقی جنوب کشور رسید و فواد توحیدی (پژوهشگر موسیقی نواحی) درباره اجرا توضیح داد: کرمان رنگین کمانی از موسیقی است و بیش از ۳۵ نوع ساز و بیش از ۳۰ رقص دارد. موسیقی کرمان بسیار متنوع است. نوازندگان گروه از منطقه قلعه گنج هستند اما امشب موسیقی حال و هوای موسیقی بلوچ دارد.
سپس گروه شهرام میرزایی اجرایشان را روی صحنه بردند.
در ادامه نوبت به لاغرجت نوازنده دونلی رسید و توحیدی توضیح داد: یکی از ژانرهایی که امشب داریم، موسیقی درمانی است که لاغرجت این موسیقی را با ساز دونلی اجرا می کند.


در بخش دیگری از جشنواره مراتی (دبیر جشنواره) از محمد شکارچی برای اجرا دعوت کرد و اظهار داشت: آقای شکارچی از معدود نوازندگان کمانچه لری است که اصالت در کارهایش موج می زند.
اجرای شکارچی با استقبال زیادی از طرف مخاطبان مواجه گردید.
مراتی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: ما در این رویداد کوشیدیم برمبنای موضوع جشنواره، رنگین کمانی از موسیقی اقوام ایران داشته باشیم. محورهای ما در جشنواره سنت بعنوان هویت موسیقی اقوام، اصالت (به عنوان متر و معیار برای لطمه ندیدن این موسیقی) و آفرینش های درون قومی و بین قومی است.
سپس احمد صدری از استاد غلامحسین وفایی دعوت کرد که با گروهش به روی صحنه بیایند واین گروه نیز قطعه ای در رسای پیامبر اکرم (ص) اجرا کردند.


در ادامه، محمدعلی مراتی روی صحنه آمد و درباره جایگاه بانوان در جشنواره موسیقی نواحی ایران سخن گفت و اضافه کرد: این جایگاه اساسا می توانست بالاتر باشد اما از ظرفیت های موجود در این جشنواره استفاده کردیم. سپس مراتی از زهره ولی نژاد فرزند سلیمان ولی نژاد دعوت کرد که برای دوتارنوازی روی صحنه بیاید.
در نهایت اولین شب جشنواره با گروه صالح احمدپور از جزیره کیش به انتها رسید.
منبع:

1400/08/01
21:18:00
5.0 / 5
498
تگهای خبر: جشن , جشنواره , دستگاه , مراسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟