سیاوش چراغی پور :

من پدربزرگ فیلم کوتاه هستم

من پدربزرگ فیلم کوتاه هستم به گزارش آتلیه دات کام سیاوش چراغی پور بازیگر سینما اعتقاد دارد به واسطه تعدد حضور در فیلمهای کوتاه بعنوان بازیگر حکم پدربزرگ سینمای کوتاه را پیدا کرده است.



سیاوش چراغی پور بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون درباره فضای سینمای کوتاه ایران در سالهای اخیر به خبرنگار مهر اظهار داشت: در چند سال گذشته، به لحاظ بازیگری، به شکلی حکم پدربزرگ برخی فیلمهای کوتاه را پیدا کرده ام و این سعادت را داشته ام که با بسیاری از جوانان فیلمساز، چه فیلم اولی و چه فیلم چندمی، در حوزه سینمای کوتاه همکاری داشته باشم. این همکاری برای من بعنوان بازیگری که سابقه کار با بسیاری از کارگردانان بزرگ چه در تلویزیون و چه در سینما و تئاتر را داشته ام، بسیار تجربه جذاب و فوق العاده ای بوده است. من اتفاقات و خصوصیت هایی را در روح و روان ژانری اهالی فیلم کوتاه دیده ام که در سینمای بلند کمتر وجود دارد.
وی اضافه کرد: جسارت یکی از برجسته ترین خصوصیت های فیلمسازان فعال در سینمای کوتاه است. فیلمسازانی که خودشان را خیلی در قید و بند گیشه و بازگشت سرمایه نمی دانند. در سینمای کوتاه چارچوب محدودی که نظام سرمایه در سینمای بلند، تحمیل کرده است و تهیه کنندگان در پروژه های بزرگ فیلمساز را محدود می کنند، وجود ندارد. آن محدودیت ها و محافظه کاری ها در سینمای کوتاه وجود ندارد. یک روح و فکر آزاد و یک اندیشه آینده نگر و بسیار هدفمند پشت هر فیلم کوتاه نهفته است که ارزش آنرا بالا می برد. حالا این فیلم می تواند یک اثر پنج دقیقه ای باشد یا یک فیلم نیم ساعته.
این بازیگر اظهار داشت: این بچه ها به علت این که با این باور می آیند که پایه یک برنامه ریزی را برای آینده خود بگذارند، بنابراین تمام تلاش خویش را می کنند، تمام خلاقیت و جسارت خویش را به خرج می دهند و ایده آل های خویش را در فیلمسازی به کار می بندند که به این اندازه شاید برای فیلمسازان بلند میسر نباشد. در فیلم کوتاه فیلمسازان این محدودیت را ندارند و وقتی هم حرفی می زنیم، می گویند ما آمده ایم تا تجربه کسب نماییم. این روحیه بسیار ارزشمندی در فیلم کوتاه است.
چراغی پور اظهار داشت: همین روحیه سبب می شود من بعنوان بازیگر در سینمای کوتاه احساس آرامش کنم و بتوانم از نظر بازیگری خودم را تخلیه کنم. این امکان و فرصت در سینمای بلند کمتر در اختیارم قرار می گیرد. بعنوان بازیگری که بیشتر از ۳۲ سال است در سینما، تئاتر و تلویزیون کار حرفه ای می کنم، از تجربه های حضور در فیلم کوتاه استقبال می کنم و دلیلش این است که من رهاتر از تمام چارچوب های سینمای بلند می توانم در کنار بچه های سینمای کوتاه باشم.
بازیگر «جهان با من برقص» مطرح کرد: آدم روحیه جوانی و سرزندگی موجود در سینمای کوتاه را کمتر در سینمای بلند می تواند ببیند. در کنار بچه های سینمای کوتاه، خودم هم احساس می کنم ۳۰ ساله هستم و بنابراین خیلی پرانرژی ام و حال خوبی دارم.
این بازیگر باسابقه درباره انتخاب جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران بعنوان یکی از دروازه های ورود به جشن آکادمی اسکار هم اظهار داشت: این اتفاق بسیار پرارزش است و سبب می شود سیاستگذاری های فیلم کوتاه از تنگ نظری ها رهایی پیدا کند. در مجموع به این اتفاق امیدوارم و خیلی خوشحالم که این موقعیت در اختیار سینمای ایران قرار گرفته، سینمایی که همواره در تمام جشنواره های جهانی درخشیده است. باید به این نکته توجه داشته باشیم که این اتفاق محصول حضور آثار همین فیلمسازان جوان سینمای کوتاه در عرصه جهانی است و همین موفقیت ها سبب شده به چنین جایگاهی برسیم. امیدوارم مسؤلان برگزارکننده جشنواره هم قدر این اتفاق را بدانند و به عمق بخشی بیشتر این رویداد کمک کنند.
سی وهشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران ۲۷ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۰ (۱۹ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱) برگزار می گردد. این رویداد برای نخستین بار در تاریخ سینمای ایران حائز شرایط تایید آکادمی اسکار شناخته و معرفی شده است.

1400/07/12
21:52:13
5.0 / ۵
514
تگهای خبر: آرامش , ایده آل , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟