پویان كفیلی با آتلیه دات كام مطرح كرد؛

مطالبات سلبریتی ها مطالبه همه سینما نیست

مطالبات سلبریتی ها مطالبه همه سینما نیست آتلیه دات کام: رئیس انجمن دستیاران فیلمبردار سینما معتقد می باشد مطالبات سلبریتی ها نباید تبدیل به مطالبه سینماگران شود.پویان کفیلی رییس انجمن دستیاران فیلمبردار سینما در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اولویت های سینماگران اظهار داشت: مدتی پیش، اتحادیه تهیه کنندگان اطلاعیه ای را صادر کردند که در آن به ۷ اولویت اصلی سینمای ایران که از نظر این صنف باید از طرف دولت مورد توجه قرار می گرفت، اشاره شد که همچون این موارد می توان به حذف پروانه ساخت، لغو مالیات، عدم تخصیص بودجه به سفارشات دولتی، بهینه سازی سامانه های الکترونیکی، نمایش فیلم های خارجی، صندوق پشتیبانی از پژوهش و زیرساخت های سینما و بازگشت نظارت برمحتوای نمایش خانگی به ارشاد اشاره نمود.
وی بیان کرد: مساله این است که به طور معمول در دیدارهای سینماگران و مسئولان دولتی و انتشار بیانیه های مختلف، افراد معروف و مشهورتر در سینما حضور دارند و به همین دلیل مطالباتی که مطرح می شود الزاماً مطالبات طبقه تهیدست عرصه فرهنگ و هنر نیست. هرچند پس از اظهاراتی که از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سینما عنوان شد، تعدادی از صنوف سینمایی بیانیه هایی را صادر کردند، اما در نهایت خانه سینما ابراز امیدواری کرد که به یک تعاملی با مدیران دولتی برسد.
رئیس انجمن دستیاران فیلمبردار سینما افزود: در حقیقت بیشتر دیدارها و بیانیه هایی که صادر می شود از طرف تهیه کنندگان، کارگردانان و سلبریتی ها است که بی گمان مطالبات این گروه از سینماگران با خواسته ها و نیازهای دیگر گروههای سینمایی متفاوت می باشد، باید این را بپذیریم که سینما یک صنعت است و در این صنعت ۲ طرف وجود دارد یکی کارفرما که در سینما همان تهیه کننده است و طرف دیگر کارگر که شامل عوامل پشت صحنه می شود. همین طور باید این مساله را به خاطر داشته باشیم که کارفرما نسبت به کارگر یک سری وظایف و مسئولیت ها دارد که باید آنرا عملی کند.
وی اشاره کرد: بر طبق اطلاعیه ای که از طرف اتحادیه تهیه کنندگان صادر گردیده است، اولویت های کارفرمایی مورد توجه قرار گرفته و اولویت های دیگر صنوف سینمایی که در تعریف شغلی در دسته کارگری قرار گرفته اند، نادیده گرفته شده است. با همین روند زمانی که سینماگران با رییس مجلس شورای اسلامی دیدار می کند، اولویت های سینمایی به مسائلی چون مالیات، تشکیل کارگروه برای حل معضلات سینما و بیمه تقلیل پیدا می کند.
کفیلی با اشاره به این که سینمای ایران هم اکنون معضلات و مشکلات بسیاری دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: یکی از مواردی که به طور معمول در بحث مشکلات سینماگران مطرح می شود، مساله لغو مالیات ناعادلانه است این در حالیست که این مساله مشکل همه اعضای خانه سینما نیست، چونکه سطح درآمد آنها به اندازه ای نیست که بر طبق قانون فعلی مالیات، مشمول پرداخت مالیات شوند. در حقیقت خیلی از افرادی که در زمینه سینما فعالیت می نمایند، دستمزدشان به آن سطحی نمی رسد که بخواهند مالیات پرداخت کنند. در چنین شرایطی نفع لغو مالیات سینماگران بیشتر به دهک های بالا می رسد، یعنی کسانی که دستمزد و درآمدهای بسیار بالایی دارند.
وی افزود: مساله دیگر راه اندازی صندوق پشتیبانی از پژوهش و زیرساخت های سینما است، معنای زیرساخت و پژوهش چیست؟ باید به این امر توجه کرد که مشکلات اقتصادی و معیشتی سینماگران مورد توجه قرار گیرد و شرایطی فراهم گردد که زندگی برای آنها سهل شده و یا حداقل با توجه به این که خیلی از اقشار کم درآمد سینما به سبب مشکلات اقتصادی اطراف تهران زندگی می کنند و با سختی های بسیاری در پروژه های مختلف حضور پیدا می کنند، امکانات مناسبی فراهم گردد، بنا بر این باید روشن شود که مساله زیرساخت سینما از منظر اتحادیه تهیه کنندگان چیست؟
این فعال صنفی اشاره کرد: بحث پروانه ساخت از دیگر مواردی است که به آن اشاره شده است، هم اکنون با توجه به این که پروانه ساخت فیلم ها زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می شود حقوق خیلی از عوامل رعایت نمی گردد. حال تصور کنید روند پروانه ساخت به اتحادیه تهیه کنندگان سپرده شود، اتحادیه ای که همچنان قرارداد تیپ را پس از گذشت ۲ سال هنوز تأیید نکرده اند، چونکه این قرارداد می تواند نافی منافع آنها باشد.
کفیلی در آخر اظهار داشت: معتقدم نباید مطالبات سلبریتی ها تبدیل به مطالبه بدنه سینما شود، ما مطالبات دیگری داریم که شامل تشکیل صندوق بازنشستگی هنرمندان، افزایش پایه حقوق بر طبق تعداد سالهای کار، یکسان شدن قراردادها و پرداخت ها است که باید مورد توجه قرار گیرد.


منبع:

1400/07/11
11:05:13
5.0 / 5
407
تگهای خبر: سینما , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟