انتشار آلبومی مذهبی که از گریه آسمان می گوید

انتشار آلبومی مذهبی که از گریه آسمان می گوید آتلیه دات کام: آلبوم موسیقی «آن روز آسمان گریست» به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی رونمایی گردید.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، آیین رونمایی از آلبوم موسیقی «آن روز آسمان گریست» امروز یکشنبه چهارم مهرماه با حضور برخی از هنرمندان اثر برگزار گردید. این آلبوم به همت مدیریت امور موسیقی و سرود سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و با مشارکت مرکز موسیقی و سرود صداوسیما به مناسبت اربعین حسینی ساخته شده است.

علیرضا زندوکیلی، معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این مراسم اظهار داشت: در مدت ۱۸ ماه حدود ۶۰ اثر شامل پوئم سمفونی، سمفونی، آلبوم و تک آهنگ تولید شد. اگر یک مظروف خوب برای ظرف هنر داشته باشیم، می توانیم گام های بلندی برداریم. ظرف های دیگری هم برای عرضه محتوا وجود دارد، ولی هنر ارتباط قوی تری با مخاطب دارد و توده های مردم همواره ارتباط خویش را با هنر حفظ نموده اند. موسیقی مذهبی ما پیوند دیرینه ای با ردیف های آوازی دارد و مثلا در تعزیه خوانی این مورد به شدت پررنگ است. محتوای آلبوم هم بسیار غنی است و بن مایه هنری قوی ای دارد که حتی اگر امروز هم شنیده نشود، در آینده قدر آن فهمیده خواهد شد.

در ادامه امیرحسین سمیعی، مدیر امور موسیقی و سرود سازمان فرهنگی هنری اظهار نمود: خوانندگان بسیار خوبی در این آلبوم حضور داشتند و اشعار آنرا شاعران جوان و بااستعداد سروده اند. البته از ترکیب بند مشهور محتشم هم در آلبوم استفاده شده است. ما به فرمی رسیدیم که نیاز داشتیم همزمان از شاخصه های موسیقی ایرانی و موسیقی جهان استفاده نماییم. اساسا آواز به تنهایی جذابیت خودش را دارد، اما با همراهی موسیقی ارکسترال ابعاد تازه ای می یابد.

وی افزود: عملاً نمی توانیم در آواز ایرانی بافت هارمونیک موسیقی غرب را اجرا نماییم، اما آقای سالاروند آهنگساز اثر با شناخت خوبی که دارد، توانست پیش و پس آواز، بافت های هارمونیک را اجرا نماید. برای این کار از آکاپلا هم استفاده شد و آهنگساز هارمونی ها را خیلی ساختارمند استفاده نمود. ایشان تمام تکنیک ها را در خدمت بهتر شنیده شدن موسیقی برای مخاطب عام به خدمت گرفت.

سمیعی اظهار داشت: ما بر آن بودیم در حوزه موسیقی آیینی آثار الگو عرضه نماییم. مسیری که سال قبل با آلبوم «مرثیه ناتمام» شروع شد و سال جاری با «نواحی اشک» و «آن روز آسمان گریست» ادامه پیدا کرد. در آلبوم، آوازها بسیار حرفه ای طراحی شده و در مواقعی با حجمی از تکنیک و در مواقعی با حجمی از احساس مواجه هستیم. طبیعتاً احساسات خوانندگان اثر با هم متفاوت می باشد و این جذابیت کار را بیشتر می کند.

محمد سالاروند آهنگساز آلبوم هم اظهار داشت: در این آلبوم با سه خواننده مواجه بودیم که برای کارشان در زمینه های تلفیق شعر، نواها و تحریرها طراحی کردند. چیزی که در موسیقی آیینی ما کمتر دیده می شود. تلاشمان این بود که در یک زمان کم برای نسل جدید آثاری تولید نماییم که نشانه هایی از نسل خودشان در این کارها ببینند. این نسل با ما متفاوت هستند و وظیفه داریم کارمان را در شکلی عرضه نماییم که آنها با آن ارتباط برقرار کنند.

وی افزود: این کار کاملاً دلی ساخته شد، چون که به نام حضرت امام حسین(ع) بود و همه عوامل با تمام وجودشان پای کار آمدند. این آلبوم جزو معدود مواردی است که موسیقی دستگاهی مستقیماً وارد موسیقی آیینی می شود. در موارد دیگر مانند تعزیه، قواعد موسیقی دستگاهی به صورت کامل رعایت نمی گردد.

بسنده کردن به آثار خوب گذشته خطرناک است

امین اکبری یکی از شاعران آلبوم در این جلسه خاطرنشان کرد: موسیقی مرهون آیین هاست و موسیقی را در طول سالیان از آیین هایمان گرفته ایم و موسیقی از دیرباز صدای آیین های ما بوده است. مشکلی که من در موسیقی و شعر آیینی می بینم، بسنده کردن به آثار خوب گذشته است. در شعر به آثار محتشم کاشانی و عمان سامانی بسنده می نماییم و این بسنده کردن یک خطر است که سبب می شود هر چه می گذرد دستمان خالی بماند.

وی افزود: با این دلیل که شعرمان به شعر محتشم نمی رسد، نباید از سرودن شعرهای تازه خودداری نماییم. در موسیقی هم این اتفاق افتاده و مثلا خیلی از خوانندگان موسیقی سنتی به بازخوانی روی آورده اند.

اکبری با اشاره به اینکه یک آلبوم موسیقی از سه جزء کلام، آوا و موسیقی تشکیل شده است، اضافه کرد: برای موفقیت یک اثر، هر سه این اجزا باید از کیفیت مناسب برخوردار باشد. در این آلبوم این اتفاق افتاده و من از اشعار همکارانم در این آلبوم لذت فراوانی بردم. کارنامه موسیقی سنتی را هم که نگاه کنید، می بینید که وقتی یک مثلث قوی مانند شجریان، ابتهاج و لطفی شکل می گیرد، نتایج درخشان حاصل می شود.

در انتها این نشست، آلبوم «آن روز آسمان گریست» رونمایی گردید. این آلبوم در هشت قطعه ساخته شده و محمد سالاروند آهنگساز، صادق شیخ زاده، سید محسن حسینی و مهدی محمدی خوانندگان و محتشم کاشانی، سید محمدمهدی شفیعی، سعید تاج محمدی، رضا نوری، غزاله شریفیان، سید وحید سمنانی، رضا یزدانی و امین اکبری شاعران اثر
هستند.
آلبوم «آن روز آسمان گریست» در سایت بیپ تونز قرار می گیرد و به صورت مجانی قابل دریافت است.
منبع:

1400/07/04
20:01:55
5.0 / ۵
544
تگهای خبر: آلبوم , دستگاه , سایت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟