كارگردان معبر :

پدران هم را کشته بودیم اما به پیاده روی اربعین رفتیم

پدران هم را کشته بودیم اما به پیاده روی اربعین رفتیم به گزارش آتلیه دات کام محمد کرم زاده کارگردان مستند معبر درباره تجربه مواجهه ایرانی ها با سربازان عراقی جنگ تحمیلی در راه پیاده روی اربعین به عرضه توضیحاتی پرداخت.محمد کرم زاده کارگردان مستند «معبر» در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این مستند اظهار داشت: مستند «معبر» یک روایت موازی از فضای پیاده روی اربعین و فضای دفاع مقدس است. سال ۹۰ که به پیاده روی اربعین رفتیم، با چند نفر از رزمنده های دفاع مقدس و جانبازان در کاروان، هم مسیر بودیم که خیلی پیش می آمد می گفتند یاد فضای دفاع مقدس می افتند. ایده فیلم همانجا در ذهنم شکل گرفت که این پیاده روی چه شباهتی با هدف رزمندگان دفاع مقدس برای باز کردن مسیر کربلا دارد. کم کم این ایده پخته تر شد.
وی افزود: تولید این مستند یکی دو سال طول کشید. یافتن بریده فیلمهای مناسب جهت استفاده در این کار که با فضای پیاده روی هم نسبتی داشته باشد، مشکل بود و بنابراین ساخت این مستند طول کشید.
این مستندساز درباره پیوند فضای پیاده روی اربعین با دفاع مقدس توضیح داد: وقتی ایده اولیه شکل گرفت، هرچه جلوتر می رفتیم متوجه نقاط مشترک بیشتری می شدیم. هم پیاده روی های زمان جبهه و هم آرزوهایی که رزمندگان داشتند. فیلمهای آن زمان را که بازنگری می کردیم این حرف زیاد تکرار می شد که ما می خواهیم راه کربلا را باز نماییم. در تحقیقات و مصاحبه هایی که داشتیم مدام به نقاط مشترکی میان حال و هوای این ۲ فضا می رسیدیم.
کرم زاده درباره مواجهه رزمندگانی که به پیاده روی اربعین می روند با عراقی هایی که زمانی درحال جنگ با آنها بودند هم اظهار داشت: حس و حال های متفاوتی را در این زمان دیده ام و حتی برخی بودند که از این مسئله اذیت می شدند اما بسیار کم شاهد آن بودم. پس از مستند «معبر» با همین مبحث پیش رفتیم و حتی با برخی رزمنده های عراقی مصاحبه کردیم اما بعدها مستندی از آن درنیامد. می خواستیم بدانیم حس آنها نسبت به این موقعیت چیست؟ این که زمانی با ما می جنگیدند و به تعبیر خودشان آنها پدران ما را می کشتند و ما پدران آنها را، ولی هم اکنون کنار هم در یک موکب می نشستیم. حس عراقی ها به این فضای جدید خیلی مثبت تر بود چون که آنها میان خودشان هم این حس را داشتند که با فشار صدام و حزب بعث وارد این جنگ شده بودند. واقعاً هم همین بوده است. با خیلی ها مصاحبه کردیم که در جبهه ایران جنگیده بودند. ما عراقی هایی پیدا کردیم که برای مان از خاطرات چمران می گفتند و در این حد می خواستند در جبهه حق باشند.
وی اضافه کرد: امروز فضای عراقی ها بیشتر به سمت نوعی پشیمانی هست اما ایرانیان بیشتر حال و هوای امام حسینی دارند و خیلی چیزهای دیگر را در این راه نادیده می گیرند. بیشتر از کربلا رفتن لذت می برند و چیزهای مثبت را می بینند. حجم ایثار و فداکاری امروز در بین عراقی ها آنقدر بالا هست که کمتر کسی سراغ این حرف ها می رود که شما زمانی ما را می کشتید.
کارگردان مستند «معبر» درباره تجربه های خود در راه ساخت این مستند هم اظهار داشت: مسیر ساخت این مستند خیلی مشکل بود و عده ای حتی پیشنهاد می کردند وارد این کار نشویم. لازم بود حجم بالایی از فیلمهای آرشیوی را مرور می نماییم تا به فضاهای مشترک میان این ۲ موقعیت برسیم. فصل مشترک اصلی هم عشق به کربلا بود. مستند را به شکلی پیش بردیم که مخاطب به این جمع بندی برسد آن چیزی که معبر را برای زائرین امروز باز کرده است، عشق و آرزوی رزمندگانی است که در این راه شهید شده اند. شاید آنها به ظاهر نتوانستند خودشان راه کربلا را باز کنند اما خون هایی که ریخته شد آرزوهای بسیاری با خود داشت. بسیاری از شهدا آرزوی سفر کربلا را داشتند. دفاع از خاک وطن به جای خود اما انگیزه ای که امام حسین (ع) و کربلا به رزمندگان می داد هم حائز اهمیت بود. این نقطه مرکزی اشتراک میان فضای دفاع مقدس و حال و هوای امروز پیاده روی اربعین است.
وی افزود: یکی از چالش های ما این بود که فیلم مناسبی را پیدا می کردیم اما می خواستیم بدانیم فردی که در فیلم حضور دارد کیست؟ آیا شهید شده است؟ می خواستیم اگر او شهید شده، زیرنویس بزنیم چون می دانستیم روی مخاطب هم تأثیرگذار خواهد بود. همین تبدیل به یک پروژه برای ما شد تا فیلمها را به شهرهای مختلف ببریم، رزمنده های قدیمی هر شهر را پیدا نماییم، تا شاید این افراد داخل فیلمها را بشناسند. کار ابتدایی و غیرحرفه ای برای تحقیق بود اما کار دیگری از ما برنمی آمد. در این فرایند اتفاقاً بسیاری از این افراد شناسایی شدند. یکی از جالب ترین ها هم شهید حسن اردستانی بود که تنها چند ساعت پس از لحظه ای که ما از آن فیلم داشتیم، شهید شده بود. یکی از نوحه های خیلی قشنگ داخل مستند ما را همین شهید می خواند. مادر این شهید را پیدا کردیم و در بهشت زهرا سر مزار شهید با او مصاحبه کردیم. پیدا شدن این شهدا تجربه بسیار جالبی برای خودم بود.
این مستندساز در انتها درباره حس و حال پیاده روی اربعین هم اظهار داشت: آنچه در این راه بیشتر از هر چیز دیگر توجه من را جلب می کند این است که توجه آدم از همه چیزهای دیگر پرت می شود. پیاده روی اربعین حسی شبیه بریدن از همه چیز دارد. این که تا امروز وسط اخبار و فضای مجازی غلت می زنیم اما وقتی به پیاده روی می رویم گویی به هیچکدام از آنها دیگر نیاز نداریم. امروز کافی است برق برود یا وای فای مان قطع شود، احساس بیچارگی می نماییم، اما در آن فضا حس انقطاعی که همه دارند و حس بی نیازی جمعی، بسیار جذاب است، انگار همه آرزوها برآورده شده است و همه سیر هستند. این یک حس مشترک میان همه آدم های حاضر در پیاده روی اربعین است.

1400/07/03
10:02:02
5.0 / ۵
482
تگهای خبر: سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟