اولویت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با هنرمندان تجسمی مشخص شد

اولویت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با هنرمندان تجسمی مشخص شد به گزارش آتلیه دات کام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلان اینکه ظرفیت های قابل توجهی در زمینه اقتصاد هنر وجود دارد، اظهار داشت: « ایران جزو کشورهای مطرح و دارای جایگاه بالا در تولید آثار هنری است، بدین سبب در بخش اقتصاد هنر هم باید به این رتبه برسیم و تلاش ما بر این است که بازارهای جهانی را بدست بیاوریم.»


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد مهدی اسماعیلی پس از ظهر چهارشنبه، سی و یکم شهریور ماه در دیداری صمیمانه با هنرمندان تجسمی که در تالار وحدت برگزار شد، ضمن قدردانی از هنرمندانی که دغدغه ها و مشکلات حرفه خودرا بیان می کنند، اظهار نمود: « بنده در درجه اول معلم دانشگاه هستم و همیشه تلاش نموده ام گوش شنوا داشته و در عین حال گفت و گو کنم و پاسخ بدهم و فضای صمیمانه را در همه کارهای خود ایجاد کنم.»
وی تصریح کرد: امشب دغدغه های هنرمندان را شنیدم و بعضی سوء تفاهم های به وجود آمده، سبب احساس نگرانی نزد ایشان شده است. بعنوان فردی که حدود ۲۳ سال در زمینه های در رابطه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار کرده ام، معتقدم عمده اظهارات عزیزان کاملا دقیق بود. با برخی از دوستانی که امشب صحبت کردند قبل از این در شورای هنر بعنوان نماینده صدا و سیما از نزدیک جلسه داشتم و با موضوعات مطرح شده بیگانه نیستم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد: گفت و گو با اصحاب فرهنگ و هنر و شنیدن دغدغه های آنها ادامه خواهد داشت، در نخستین انتصاب های خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آقای شالویی که در گذشته مدیرکلی هنرهای تجسمی را در سابقه خود دارند، بعنوان مدیرکل حوزه وزارتی و امین خود انتخاب کردم و هدف من از این انتخاب تجربه ایشان در زمینه های متنوع فرهنگ همچون هنرهای تجسمی بود.
اسماعیلی تصریح کرد: من چهار سال پیش رو را فرصتی برای کار کردن می دانم و تلاش می نماییم حوزه فرهنگ و هنر را به جایگاه اصلی خود بازگردانیم.
وی با اعلان اینکه اولویت اول وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمک به حوزه فرهنگ و هنر به خاطر لطمه های ناشی از کرونا است، اظهار داشت: خوشبختانه رئیس جمهور محترم اعطای تسهیلات ویژه بدون پیچیدگی های اداری برای اصحاب فرهنگ و هنر را پذیرفتند. از آن جا که کارهای هنری اجتماع محور است، کرونا سبب تعلیق و رکود بیشتر کارهای هنری شده است و باید تدابیری برای برون رفت از این شرایط اندیشید. در سال قبل مجموع رقمی که برای مساعدت با هنرمندان جذب شده بود چیزی حدود ۱۰ میلیارد تومان بود که در همین دو هفته اخیر و با دستور رئیس محترم جمهور و فارغ از برخی فرآیندهای مرسوم کمک خوبی جذب شده است و به زودی بعنوان کمک های بلاعوض با سود بسیار پایین بوسیله صندوق اعتباری هنر در اختیار هنرمندان قرار می گیرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار نمود: در بحث های اقتصاد فرهنگ نظرات خوبی عنوان شد و یکی از اولویت های اصلی ما هم کار در زمینه اقتصاد فرهنگ و هنر است، در اصل وظیفه ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقویت اقتصاد هنر است.
اسماعیلی اشاره کرد: ما در هنر و اقتصاد هنر ظرفیت های بسیار زیادی داریم و همانطور که می دانید جزو کشورهای مطرح و صاحب جایگاه بالا در تولید آثار هنری هستیم و بدین جهت در بخش اقتصاد هنر هم باید به این رتبه برسیم و تلاش ما براین است که بازارهای بین المللی را به دست بیاوریم.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار نمود: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از حوزه های پر اهمیت برای ما سازمان فرهنگ و ارتباطات است و ما توقع نداریم رایزن های فرهنگی ما تنها بنشینند و کارهایی را از دور انجام دهند، ماموریت های اصلی آنها توسعه اقتصاد هنر خواهد بود و بدین جهت کسانی را بعنوان رایزن فرهنگی اعزام خواهیم کرد که صاحب ایده و تجربه در این کار باشند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کار رایزن های فرهنگی را نباید تنها به برگزاری چند نمایشگاه و اجراهای هنری در خارج از کشور تنزل داد، بلکه رایزن های فرهنگی باید برای کشور آورده داشته باشند و از این استعداد و ظرفیت بزرگ باید استفاده کرد، این یک مزیت مطلق و نه نسبی برای کشور است به این معنا که باید از این فضا برای ایجاد اشتغال و کار اقتصادی در زمینه هنر بهره برد.
اسماعیلی بیان کرد: در دولت سیزدهم از ابتدا به دنبال این هستیم که بجای وعده دادن که گاهی مردم اطلاعی هم از عملیاتی شدن آنها ندارند، بیشتر از اقدامات سخن بگوییم و به لطف خدا خواهیم دید که در همه حوزه ها اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد.
اسماعیلی با اشاره به اینکه درباب اقدام برای توسعه فرهنگ ایرانی بصورت ریز برنامه ریزی های عملیاتی، گروهی زیر نظر وی مشغول بررسی و برنامه ریزی هستند، اظهار داشت: با این وجود وظایف حمایتی خودرا بصورت کامل دنبال می نماییم و باید یک کار نمونه در اقتصاد هنر را رقم بزنیم.
او در آخر اظهار داشت: همه دغدغده هایی که عنوان شد نیازمند پاسخ است و به سمت حل آنها خواهیم رفت. در هر حوزه بصورت تخصصی جلسات و کارهای عملیاتی خواهیم داشت و بنده گوش شنوا برای شما و دست و پایی برای مبادرت به این شنیده ها خواهم بود. امیدوار هستم در این فرصت چهارساله بتوانیم خادمان خوبی باشیم.
یادآور می شود نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هنرمندان تجسمی به میزبانی بنیاد رودکی در محوطه تالار وحدت انجام شد.
در این جلسه با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود شالویی مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی، سید مجتبی حسینی معاون امور هنری، سیدمجید پوراحمدی مشاور وزیر و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، هادی مظفری مدیرکل امور تجسمی و احسان آقایی مدیرموزه هنرهای معاصر، تعدادی از هنرمندان تجسمی به بیان دیدگاه ها، دغدغه ها و نظرات خود پرداختند.
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ابتدای این جلسه به بیان گزارشی از کارهای این معاونت در زمینه هنرهای تجسمی پرداخت.
وی هنرهای تجسمی را مادر و آفرینشگر هنرها خواند و اظهار داشت: هنرهای تجسمی مجموعه بزرگ و نجیب و گسترده ای از هنرهایی به عمر انسان است و هنرمندانی خلاق و اثرگذار دارد.
حسینی اظهار داشت: در ابتدای دوره مسئولیتم هنگامی که به اسناد هنرهای مختلف رجوع می کردیم، سندی درباره هنرهای تجسمی نبود که این رویه اصلاح گردید و در این چهار سال در تمام متون تنظیم شده، هنرهای تجسمی در مطالعات و برنامه ریزی ها در جایگاه خود عرضه شدند چونکه این هنر مزیت جدی و قابل رقابت کشور ما در عرصه جهانی است.
وی به سهم ۳۹ تا ۴۴ درصدی هنرهای تجسمی کشورمان در بازار منطقه اشاره نمود و اظهار داشت: در بین ۱۰ نام هنرمندان پرمخاطب خاورمیانه نیز نام ۴ هنرمند از ایران می درخشد.
حسینی در تشریح کارهای معاونت امور هنری در دوره مسئولیت به ۸ فصل شامل بهبود ساختارها و روش ها، خدمات هوشمندسازی و بهره برداری از تکنولوژی های جدید، کمک به تولید محتوا، مرمت بناها و ابنیه، توجه به ظرفیت استانها، برگزاری رویدادها و مشارکت در برنامه ها، توسعه کسب و کارهای هنری و اقدامات در قبال کرونا اشاره نمود.
وی همین طور اظهار داشت: در این عرصه ۸ دستورالعمل و شیوه نامه تدوین شد و به پاره ای از تکالیفی که مدت ها اجرا نمی شد پرداخته شد. همین طور ۵ سامانه برخط برای خدمات دهی اجرا و بیش از ۵۰ عنوان کتاب در زمینه هنرهای تجسمی تدوین شد. در این دوره ۷۰۰ اثر به موزه هنرهای تجسمی افزوده و ۶۵۰ اثر نیز مرمت و بازسازی شد.
حسینی همین طور به کارهای انجام شده در استانها و تاسیس هنرستان ها پرداخت و به نقش بهادار هنرمندان هنرهای تجسمی در دوره همه گیری کرونا اشاره نمود.
بهزاد اژدری رییس انجمن هنرمندان سفالگر، جواد بختیاری هنرمند خوشنویس، طاهر شیخ الحکمایی هنرمند مجسمه ساز، احمد عربانی هنرمند کارتونیست، مرتضی گودرزی دیباج مدرس دانشگاه و پژوهشگر هنر، محمد علی رجبی مدرس دانشگاه و پژوهشگر هنر، محبوبه کاظمی بنیان گذار حراج باران، ایرج میرزاعلیخانی هنرمند گرافیست، پریسا پهلوان عضو هیئت مدیره انجمن گالری داران، احمد وکیلی مدرس هنر و نقاش، عارف براتی خوشنویس و عباس مشهدی زاده هنرمند نقاش در این دیدار صمیمانه در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیان دیدگاه های خود پرداختد.
منبع:

1400/07/02
12:28:31
5.0 / 5
483
تگهای خبر: تخصصی , تكنولوژی , خدمات , قاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟