یك نوازنده ساز قانون:

نگاه کارمندی به هنرمند خلاقیت را نابود می کند

نگاه کارمندی به هنرمند خلاقیت را نابود می کند به گزارش آتلیه دات کام ملیحه سعیدی، داور ساز قانون در جشنواره ملی موسیقی جوان می گوید: اگر رویکرد مناسبی برای ادامه فعالیت منتخبان این جشنواره ها اتخاذ نشود، می تواند تبعات نامناسبی ایجاد نماید و این استعدادها مانند آب راکد خواهند شد. چون اگر این جوانان پس از انتخاب در جشنواره ها نتوانند به صورت تخصصی در زمینه موسیقی فعالیتی انجام بدهند، استعدادشان به هدر خواهد رفت.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، ملیحه سعیدی، داور بخش قانون جشنواره ملی موسیقی جوان که چندین دوره داوری این بخش را برعهده داشته با بیان این نکته که جوانان از سراسر کشور در این جشنواره شرکت می کنند و حتی از نقاط دور افتاده هم کسانی در جشنواره حضور دارند، تصریح کرد: این خصوصیت جشنواره را باید قدر دانست و از آن برای بهبود شرایط موسیقی بهره برد. ولی بهترین ها در رقابت های این جشنواره شناسایی و معرفی می گردند اما پس از جشنواره مورد حمایت نهادها و سازمان های مربوطه قرار نمی گیرند.
داور بخش قانون پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان خاطرنشان کرد: رها شدن برگزیدگان جشنواره سبب می شود، انگیزه ای برای ادامه فعالیت نداشته باشند و به آینده شغلی شان امیدوار نباشند.
ملیحه سعیدی درباره کیفیت آثار و داوری شرکت کنندگان ساز قانون در این دوره از جشنواره اظهار داشت: شرکت کنندگان در جشنواره موسیقی جوان، سطح کیفی متفاوتی دارند اما نکته‌ی قابل توجه برای او حضور پُررنگ شرکت کنندگان شهرستانی است که قابل توجه است.
وی اظهار نمود: برای داشتن هنرمند خوب در عرصه موسیقی باید مدیران فرهنگی به هنرمندان آزادی عمل بدهند و نگاه کارمندی به هنرمند نداشته باشند. وقتی مدیران، هنرمندان را کارمندان اداری قلمداد کنند، امکان خلاقیت را از آنها می گیرند.

این نوازنده موسیقی دان، ضمن اظهار ناامیدی و تاسف از شرایط موسیقی کشور، تصریح کرد که برگزاری جشنواره موسیقی جوان، اقدام ارزشمندی است و باید تداوم پیدا کند اما لازم است مسؤلان نگاهشان را به هنر و هنرمند تغییر بدهند و درباره موانع کار حرفه ای، مشکلات اقتصادی و محدودیت های این عرصه اطلاع داشته باشند.

سعیدی در ادامه بیانکرد: در گذشته گروه هایی وجود داشتند که امثال من می توانستیم با عضویت در این گروه ها فعالیت حرفه ای و درآمد مکفی داشته باشیم و در عین حال در راه اعتلای هنر قدمی برداریم اما متاسفانه در شرایط فعلی، اوضاع نابسامان موسیقی این امر را ناممکن می کند و در نتیجه موقعیت جوانان نگران کننده است.

داور بخش قانون پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در انتها اظهار داشت: شاید در مقطعی از زمان با برگزاری جشنوارهایی مانند جشنواره ملی موسیقی جوان، هنرمندانی شناسایی و شکوفا شوند اما تعداد آنها اندک و کارشان مداوم نیست. به نظرم این جشنوارها سبب بالا رفتن انگیزه‌ی فعالان موسیقی خواهد شد اما به شرط آنکه بتوان شرایط را کمی تسهیل کرد.

داوری مرحله مقدماتی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در حال انجام می باشد که با اتمام ارزیابی آثار توسط هیات های داوری، اسامی راه یافتگان به مرحله نهایی از جانب دبیرخانه جشنواره اعلام می شود.

منبع:

1400/06/29
13:30:03
5.0 / ۵
539
تگهای خبر: تخصصی , جشن , جشنواره , خلاقیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟