کاربردهای روغن کاری

کاربردهای روغن کاری روانکار شیمی ماهان تامین کننده انواع روغن هیدرولیک جهت مصارف صنعتی در تهران و بزرگترین فروشگاه مجاز روغن صنعتی و گریس می باشد


برای اینکه ماشین الات و موتور خودروها و.... کارکرد صحیحی از خودشان داشته باشند ، روغن کاری مورد استفاده قرار می گیرد به بیانی ساده تر می توان روغنکاری را اینگونه تشریح کرد که : برخی از مواد روغنی یا گریسی در سطوح مختلف برای تقلیل سایش و کاهش اصطحکاک بکار برده می شود. البته با وجود اینکه این تشریح قطعا ارزشمند است ولی همه ی کاربردهای روغن کاری را شامل نمی شود.

از مواد مختلفی برای روغن کاری می توان استفاده کرد. از رایج ترین مواردی که روغنکار در روغنکاری استفاده می شود روغن و گریس می باشد. گریس از برخی مواد و ماده ی غلیظ کننده تشکیل شده که منجر به استحکام می شود ولی آن چیزی که نقش روان کنندگی داشته است خود روغن می باشد.

روغنها معمولا از مواد گیاهی، مصنوعی ، معدنی یا ترکیبی از این موارد ساخته میگردند. کاربردی که مواد تشکیل دهنده دارند ، اساس آن ها را مشخص میکند. در شرایط بد روغنهای مصنوعی نسبت به روغنهای دیگر ارجحیت داشته است. ولی وقتی موضوع عوامل زیست محیطی وسط باشد ، از روغن های بکار برده می شود که پایه گیاهی دارند.

 

روان کننده های که از روغن تشکیل شده اند دارای افزودنی های می باشند که اصلی ترین خاصیت آنها را تقویت، کاهش یا افزایش میدهند. میزان مواد افزودنی به نوع روغن و کاربرد آنها مرتبط است. مثلا به روغن موتور ، مواد نرم کننده اضافه میگردد. این نرم کننده ها به صورت فشرده مواد نامحلول را حفظ میکنند و از سمت فیلترها از جریان کار خارج میگردند. در محیطهای که تغییرات شدید دما از جمله سرما یا گرما را می چشند ، اصلاح کننده شاخص گرانروی افزوده میگردد.

روانکار شیمی ماهان تامین کننده انواع روغن هیدرولیک جهت مصارف صنعتی در تهران و بزرگترین فروشگاه مجاز روغن صنعتی و گریس می باشد برای دریافت لیست قیمت روز محصولات ما با شماره های زیر تماس بگیرید :

تماس با ما :

شماره تماس : ۷۴۳۰۴-۰۲۱

شماره تماس : 22020058-021

تلفن همراه : 09123178377

وب سایت : https://mahanlube.com

انواع روغنکاری

 

روغن کاری به سه بخش متفاوت تقسیم بندی می شوند که شامل موارد زیر است:

  • مکانیزم لایه مرزی
  • مرکب
  • کامل

با وجود اینکه هر کدام از موارد با دیگری متفاوت هستند ولی همه بر محتویات روغن متکی می باشند یعنی افزودنی ها و روان کننده ها در مقابل آب نقش محافظتی را ایفا می کنند.

مکانیزم یک لایه روغن کاری کامل بر 2 نوع زیر می باشند:

  • هیدرودینامیک
  • هیدرودینامیک ارتجاعی

روغنکاری هیدرودینامیک دو سطح که حرکت کشویی می باشند را به صورت کاملی از هم جدا نموده و حد فاصل بین آن ها را لایه روغن پوشانده است.

روغن موتور

یکی از مهم ترین روانکارهای که در صنعت خودرو استفاده می شود روغن موتور است که به واسطه عملیات فرآوری شده از نفت خام حاصل گردیده است و روغن دنده , کمپرسور , هیدرولیک و ...  در پالایشگاهها تولید میگردد. البته برای اینکه روغن موتورها برای روانکاری کارایی بیشتری داشته باشد و همچنین طول عمر روغن نیز افزایش داشته باشند به آنها مواد افزودنی مثل ضد کف، پاک کننده، مواد ضد سایش و... اضافه می شود.

برای انتخاب روغن های فلزکاری چه نکاتی را باید رعایت کنیم

  روغن کاری فلزات تاثیر بسیار زیادی بر ماده ای که به آن شکل میدهند و بر ابزاری که این کار را انجام می دهد دارند.

برای بیشتر کردن عمر ابزار و رسیدن به محصول نهایی با کیفیت بهتر اکثرا از روغن های مخصوص برش استفاده میکنند. بطور کلی روغنها برای طول عمر ابزار و کیفیت ماشین کاری بسیار مهم و حیاتی می باشند .

هسته ماشین کاری فلزات شاید درگیر کارهای بیشتری باشد, وهر بخش ازاین کارها به ماشین روغن کاری مواد اولیه و ابزارها به اشکال مختلفی فشار بوجود می آورد . بعضی از این کارها مثل حدیده کاری خیلی پر فشار می باشد .

ولی بسیاری از کارها که که میتوانند چرخش کنند بسیار آسانتر هستند . تنها چیزی که تغییر داده نمی شود یک نوع فلز است .

روغن فلز کاری شبیه تمام روغن های صنعتی فرمولی از روغنهای پایه و افزودنی های مختلف باشند. در روانسازهای فلز کاری برعکس روانکارهای سنتی بعضا از ترکیب روغن و آب زیادتری را مورد استفاده قرار می دهند . که این موضوع باعث میشود خاصیت روانکاری روغنهای صنعتی و و توانایی خنک کنندگی آب را همزمان با هم داشته باشند .

برای پایه های روغن موارد دیگری نیز وجود دارد . ازجمله روغنهای نیمه ترکیبی ، روغنهای خام ، و روغنهای ترکیبی که هریک از آنها انواع منحصر بفرد برای خود دارند و وقتی با افزودنی های دیگرترکیب می شوند خاصیتهای روغن پایه را افزایش داده و یا کاهش داه و بهبود می بخشند .

یکی از اشکالات مربوط به افزودنی ها که فقط برای روغنهای فلز کاری است . واکنشهای سطحی ناخواسته ی این افزودنی ها با فلزهای ماشین کاری است . گاهی اوقات این افزودنی ها موجب بروز لکه های رنگی درتولیدات آلیازهای رنگ زرد میشوند .

شرکت روانکار  شیمی ماهان در این زمینه هم تولیدات خود را عرضه میکند .

تماس با ما :

شماره تماس : ۷۴۳۰۴-۰۲۱

شماره تماس : 22020058-021

تلفن همراه : 09123178377

وب سایت : https://mahanlube.com

 

1400/06/04
14:46:33
5.0 / ۵
928
تگهای خبر: رپورتاژ , شركت , عكس , قاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,760
بازدید دیروز: 4,627
هفته اخیر: 48,085