کودکی که در نماز ظهر عاشورا به پرواز درآمد بعلاوه عکس

کودکی که در نماز ظهر عاشورا به پرواز درآمد بعلاوه عکس در عکسی از احمد خطیری کودکی را مشاهده می نماییم که رو به جمعیتی از مردان که در نماز ظهر عاشورا به سجده رفته اند، ایستاده و دستان خودرا به حالتی رو به آسمان گرفته که گویی هر لحظه به پرواز درمی آید.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، تصویر این کودک به شکلی است که گویی پاکی وجود او و آزادی روحش، باعث شده در بین عبادت گزاران به روش خود به پرواز درآید و بدین ترتیب با خدای خود راز و نیاز کند.

احمد خطیری با عکس «دختری که در نماز پرواز می کند» مدال طلای فیاپ (فدراسیون جهانی هنر عکاسی) و روبان افتخار آبی FIAP را کسب کرده است.
به همین جهت تصمیم گرفتیم گفت وگویی با این عکاس درباره اثرش داشته باشیم.

خطیری به ایسنا تصریح کرد: تصویر «دختری که در نماز پرواز می کند» در عاشورای سال ۹۳ در خیابان امام خمینی شهر گرگان به ثبت رسیده است. رشته تخصصی من عکاسی مستند احتماعی است و قاعدتا عکاسی از رویدادهایی مانند عزاداری محرم که در ایران با وسعت زیادی برگزار می شود، در برنامه سالانه عکاسی من قرار می گیرد.
او درباره چگونگی ثبت این عکس توضیح داد: در فضای عکاسی مستند اجتماعی گاهی سوژه ها به یک باره در مقابل لنز دوربین قرار می گیرند و عکاس باید در لحظه آنها را به ثبت برساند؛ درواقع عکاس حین عکاسی مستند اجتماعی باید مدام مراقب اتفاقاتی که در اطرافش در جریان است باشد.

خطیری افزود: زمانی که در محل ثبت عکس «دختری که در نماز پرواز می کند» بودم، شاید به مدت ۱۵ دقیقه این کودک در نظرم بود و فریم های مختلفی از او را به ثبت رساندم. درواقع از لحظه ورود این کودک با پدرش تا زمانی که به روی یک بلندی رفتم و زاویه متفاوتی با او داشتم، فرم های مختلفی از او را به ثبت رساندم. تا این که به یک باره تصویر او این حالت را ایجاد کرد که گویی هر لحظه در میان نمازگزاران به پرواز درخواهد آمد.

او اشاره کرد: هدف اصلی من از ثبت این عکس نشان دادن تصویری متفاوت از سوژه نمازگزاران بود که حس و حال و عمق پرواز در هنگام عبادت را به ثبت برسانم که در نهایت این عکس توانست وجه مثبتی از اسلام و ایران را به دنیا نشان دهد.
همین طور از این عکاس سوال می نماییم که عکاسی از رویدادی مانند محرم چه وجهه ای از این مراسم به دنیا نشان داده است؟ پاسخ داد: خیلی وقت ها از خرافه پرستی هایی مانند قمه زنی، گل مالی یا شمایلی که در علم ها وجود که هیچ منبع تاریخی و قانونی ندارد، تصاویری به ثبت می رسد که نه در جامعه خودمان و نه در جامعه جهانی بازخورد خوبی ندارد.

بر طبق این گزارش، «احمد خطیری»، عکاس ایرانی عضو رسمی انجمن عکاسان ایران و عضو فدراسیون جهانی هنر عکاسی (فیاپ) و همین طور عضو رسمی انجمن هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ ارشاد است و بیش از ۳۰ جایزه معتبر ملی و بین المللی را در کارنامه خود دارد. او قبل از این مدال طلای بنگلادش ۲۰۲۱، مدال طلای بین قاره ای ۲۰۲۱، مدال طلای فیاپ فوتوژرنالیسم صربستان ۲۰۱۷، مدال طلای رومانی، مدال طلای قبرس، مدال نقره نیوجرسی آمریکا، مدال برنز وارنا بلغارستان، مدال و کاپ ۲۰۱۴ چین، تقدیر ویژه هیأت داوران جشنواره عکاسی در ایتالیا ۲۰۲۰ و … در جشنواره های گوناگون بین المللی را کسب کرده است.
1400/05/28
13:44:53
5.0 / ۵
816
تگهای خبر: تخصصی , تصویر , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,578
بازدید دیروز: 4,627
هفته اخیر: 47,721