نگاهی به مفرغ های لرستان در تندیس جشنواره هنرهای تجسمی جوانان

نگاهی به مفرغ های لرستان در تندیس جشنواره هنرهای تجسمی جوانان به گزارش آتلیه دات کام فرزاد ادیبی هنرمند طراح گرافیک تندیس جدید جشنواره هنرهای تجسمی جوانان را که نگاهی به مفرغ های لرستان دارد، طراحی کرد.به گزارش آتلیه دات کام به نقل از روابط عمومی جشنواره، فرزاد ادیبی تندیس جدیدی را برای جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران طراحی نموده است. وی درباره دلیل تغییر و به روز شدن تندیس جشنواره اظهار داشت: در فرم به موضوع هایی مانند نو بودن بر پایه فرهنگ ایرانی و ریشه دار بودن آن توجه داشتم و در محتوا به عمیق بودن و داشتن وجوه و مفاهیم در رابطه با جشنواره توجه کردم.
ادیبی با اشاره به اینکه فرم و محتوا در این کار با هم درآمیخته اند، درباره فرم های موجود در این تندیس اظهار داشت: فرم کلی اثر برگرفته از الفبای فارسی و تایپوگرافی واژه جوان است و با نگاهی به مفرغ های لرستان سامان یافته است. از جنبه مفهومی، در نگاه نخست کسی را می بینیم که دستانش را بالا برده که تداعی آئین های شکرگزاری در شرق و بخصوص اسلام است. این حرکت همینطور نشانه پیروزی است، همچنان که در رقابت های معمول، مثل مسابقات ورزشی دست برنده بالا می رود.
ادیبی افزود: این پیکرک بر روی دایره، مثلث و مربع ایستاده که سه فرم اصلی و پایه ای هنرهای تجسمی اند. مربعی که ۴۵ درجه چرخیده و لوزی شده، نقطه (ج) است و بخشی از مثلث (ج) را ایجاد کرده که در ترکیب با (و) مثلث کامل شده و سر (و) دایره را ساخته است. قامت تندیس (الف) را ایجاد کرده و دست های وی (ن) را که نقطه ی (ن) سر تندیس شده است.
وی ضمن اشاره به این که سن مخاطب جوان برای طراحی فرم این اثر در نظر گرفته شده است، درباره متریال آن اظهار داشت: تندیس با آلیاژ برنج ساخته شد که لازم است اینجا از زحمات دوست خوبم محمد مروستی برای ساخت آن تشکر کنم. بافت روی کار و ملموس بودن یک تندیس نشان از تبحر سازنده آن دارد. در نهایت، هنرمند مجسمه ساز است که لحن و لهجه کار را با بافت و پرداخت آن رقم می زند.
این طراح گرافیک درباره خصوصیت های کلی تندیس هایی که برای رویدادهای هنری طراحی می شوند اظهار داشت: هر تندیس بهتر است ضمن این که اصالت فرهنگی و تاریخی داشته باشد، به روز بوده و زیبا هم باشد. با مبحث مورد نظر ارتباطی عاطفی و همینطور منطقی داشته باشد. با مخاطب کلی آن رویداد و مبحث ارتباط برقرار کند و برایش سمبل باشد و برای مخاطب خاص اش که آن تندیس را تصاحب می کند، حس افتخار و دل بستگی بیافریند. تندیسی که برای رویداد هنری طراحی و ایجاد می شود باید هنرمندانه باشد یعنی از ایده، مفهوم و فرم طراحی گرفته تا نوع و مواد ساخت، لازم است که جوهره هنری خوبی داشته باشد.


منبع:

1400/05/23
21:48:19
5.0 / ۵
453
تگهای خبر: تندیس , جشن , جشنواره , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟