سیدعباس صالحی مطرح كرد

تصدی گری های فراوان دولت در حوزه فرهنگ و هنر

تصدی گری های فراوان دولت در حوزه فرهنگ و هنر به گزارش آتلیه دات کام سیدعباس صالحی در بخشی از گفت وگوی خود در جهت اجرای طرح تجربه نگاری با هدف ثبت و انتقال تجربیات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می گوید: تصدی گری های فراوان دولت و کاهش نقش مردم یکی از اشکالات موجود در حوزه فرهنگ و هنر است.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در بخش چهارم و پنجم این گفتگو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نگاههای این وزارت خانه در تقویت ظرفیت های مردمی بعنوان یکی از کلان برنامه های خود پرداخته است.
در این بخش صالحی تاکید دارد: کلان برنامه تقویت ظرفیت های مردمی را با برخی اقدامات دنبال کردیم و نخستین مسیر آن تاسیس و توسعه انجمن های صنفی بود.
وی در این بخش می گوید: تصدی گری های فراوان دولت و کاهش نقش مردم یکی از اشکالات موجود در حوزه فرهنگ و هنر است.
صالحی با تکیه بر اینکه یکی دیگر از مشکلاتی که با آن موجه بودند، ضعف و کمرنگ بودن نهادهای صنفی و مردمی است، ادامه می دهد: کاهش تصدی گری با تقویت ظرفیت های مردمی مسیر خویش را پیدا می کند و کارکرد دوم تقویت ظرفیت های مردمی این است که نهادهای صنفی و مردمی مسیر تعامل و مشارکت و گفتگو را پیدا می کنند و سومین کارکرد آن این است که صنوف مختلف فرهنگی و هنری حقوق صنفی مجموعه های خویش را دنبال می کنند. ازاین رو در دولت دوازدهم تلاش شد نیاز اساسی در این عرصه مورد توجه قرار بگیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به روند شکل گیری و استفاده از ظرفیت های مردمی و اصناف ادامه می دهد: در این راه دو راه داشتیم. اول اینکه قانون مستقل نوشته شود و بعنوان لایحه به مجلس برود که زمان زیادی را طی می کرد و راه دوم استفاده از ظرفیت قانون کار بود که چگونه برای تشکیل انجمن های صنفی از این ظرفیت استفاده نماییم. ازاین رو راه دوم را انتخاب کردیم.
صالحی در بخشی از این گفتگو مسیر سپری شدن مراحل مختلف تشکیل انجمن های صنفی، چگونگی تشکیل جلسات و در نهایت نتایج آنرا تشریح می کند و می گوید: در این حوزه جلسات طولانی با همکاری وزارت کار داشتیم و در نهایت منجر به تفاهمنامه ای با این وزارت خانه شد و این تفاهمنامه مبنایی شد که به هیات وزیران آمد و مصوبه هیات وزیران در آبان ۹۸ از آن به دست آمد. همینطور برای اجرایی شدن این مصوبه کمیسیونی تشکیل شد که دبیرخانه آن در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و در آن تقاضاها بررسی می شود و تابحال این کمیسیون ۵۸ انجمن سراسری در حوزه های مختلف را تایید کرده است. ازاین رو تلاش شده از ظرفیت های مردمی در این وزارت خانه استفاده حداکثری شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همینطور در بخش دیگری از این گفتگو به تشکیل خانه مطبوعات اشاره می کند و می گوید: در استان ها خانه مطبوعات وجود داشت اما از سال ۹۶ اساس نامه ای تهیه شد که طبق آن هیات مدیره خانه های مطبوعات استانی خانه مطبوعات کشوری را برای مدت سه سال انتخاب کنند. ازاین رو خانه مطبوعات کشوری هم شکل گرفت.
وی در ادامه به تشکیل اتحادیه های واحد قرآنی و چگونگی شکل گیری آن اشاره می کند.
همینطور در بخش دیگری از این گفتگو سیدعباس صالحی به ایجاد نظام های صنفی همچون مجمع انجمن های ادبی کشور اشاره می کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می گوید: اینکه انجمن های ادبی در کنار یکدیگر قرار بگیرند و بتوانند با هم هم افزایی داشته باشند همچون اهداف ما بود. این اتفاق از سال ۹۶ به بعد شکل گرفت و جشنواره ملک الشعرای بهار هم که برگزار می گردد با این نگاه بود که به شکلی انجمن های ادبی در چارچوب فرهنگی بتوانند ظهور و بروز داشته باشند.
در بخش پنجم این گفتگو و در ادامه بحث تقویت ظرفیت های مردمی صالحی می گوید: در این عرصه به توسعه کمی و کیفی نهادها و موسسات فرهنگی و هنری هم فکر کردیم. به این معنا که خود موسسات فرهنگی و هنری ظرفیت مردمی برای حوزه فرهنگ و هنر بودند و در چهار سال قبل رشد کمی قابل توجهی در قسمت های مختلف در این عرصه داشتیم که از آن جمله میتوان به رشد در موسسات تک منظوره هنری اشاره نمود. در فاصله اواخر سال ۹۵ تا ۱۴۰۰ تعداد ۱۱۶۶ موسسه تک منظوره هنری در کشور افزایش پیدا کرده است و این نشان داده است که موسسات فرهنگی و هنری فرصتی برای حضور مردمی است. همینطور در سال ۹۶ موسسات چندمنظوره ۶۳۱۵ موسسه بوده و در انتهای سال ۹۹ این رقم ۷۶۱۰ موسسه است. همینطور در حوزه های مختلف همچون کانون های تبلیغاتی، حوزه رسانه های برخط و... هم شاهد این رشد هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری فرصت سازی برای حضور فعالیتهای مردمی در عرصه های فرهنگ در چارچوب های مختلف را از دیگر کارکردهای کلان برنامه تقویت ظرفیت های مردمی برمی شمرد و می گوید: تمرکز زدایی و کاهش تصدی گری دولتی از دیگر کارکردهای این کلان برنامه بود که برخی اقدامات در این عرصه شکل گرفت مانند تفویض اختیارات و واگذاری برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به صنف مرتبط و....
او مشارکت و همکاری با صنوف را کارکرد دیگر کلان برنامه تقویت ظرفیت های مردمی می داند.
صالحی در ادامه این گفتگو می گوید: بهره مندی از تشکلات صنفی در سیاست گذاری و برنامه ریزی و حضور اصناف در قوه عاقله وزارت خانه همچون این اقدامات بود.
او ادامه می دهد: رفع موانع حقوقی از فعالیتهای عرصه فرهنگ و هنر کارکرد ششم کلان برنامه تقویت ظرفیت های مردمی بود. بازبینی در ضوابط و مقررات یکی از اقدامات در این حوزه است.
صالحی در بخش نهایی تاکید دارد یکی از اهداف بازبینی دستورالعمل ها این بود که از فعالیتهای فرهنگی و هنری مانع زدایی کنند تا کارها روان تر و سهل تر صورت گیرد.
چهارمین و پنجمین گفت وگوی سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت اجرای طرح تجربه نگاری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادر این ویدیوها قابل مشاهده است:
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1400/05/21
11:49:17
5.0 / ۵
430
تگهای خبر: جشن , جشنواره , دانلود , قاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟