نمایندگان مجلس و شورای شهر مطرح كردند؛

گنجینه مانا مانع فراموشی هنرهای سنتی می شود

گنجینه مانا مانع فراموشی هنرهای سنتی می شود آتلیه دات کام: در دومین روز از برگزاری نمایشگاه گنجینه مانا بیش از شش نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران و شورای شهر تهران از این نمایشگاه بازدید نمودند.به گزارش آتلیه دات کام به نقل از روابط عمومی مؤسسه هنرمندان پیشکسوت، در دومین روز از برگزاری نمایشگاه «گنجینه مانا» نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران و شورای اسلامی شهر تهران ضمن بازدید از این نمایشگاه با تعدادی از هنرمندان پیشکسوت حاضر در محل گالری آینه مؤسسه فرهنگی هنری صبا گفتگو کردند.
بهزاد رحیمی نماینده سنقر و کلیایی و عضو هیأت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، معین الدین سعیدی نماینده حوزه انتخابیه چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند و دشتیاری از استان سیستان و بلوچستان و عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی، محمد سرگزی نماینده زابل و عضو کمیسیون عمران همچون نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران بودند که به بازدید از نمایشگاه گنجینه مانا پرداختند.
محمد سرگزی درباب این نمایشگاه اظهار داشت: نکته ای که توجه من را جلب کرد این بود که در این نمایشگاه تلاش شده بود آثاری از هنرهایی که امروز به صورتی رو به فراموشی است به نمایش در آید تا به نحوی زنده نگه داشته شوند و از این که این نوع هنرها از پیکره تاریخی هنرمندان کشور ما محو شود پیشگیری کند. مقام معظم رهبری هم مدتی پیش اشاره کردند که باید تلاش نماییم تا این هنرهای ماندگار به نسل های آینده هم برسد. بدین سبب برگزاری این نمایشگاه، اتفاق خیلی خوب و میمون و مبارکی بود که انشاءالله به همت دوستان ادامه پیدا کند.
وی اضافه کرد: نکته مهم این است که باید از هنرمندانی که در این حرفه ها مشغول هستند، حمایتی هم صورت بگیرد و این حمایت به صورتی باشد که این هنرها به نسل بعدی هم منتقل شود. با توضیحاتی که دوستان برگزار کننده داده اند در خصوص این که در این راه و با برگزاری چنین نمایشگاهی این حمایت ها از هنرمندان می شود هم خیلی باارزش است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار نمود: ما هم هر مطلبی که در مجلس نیاز به پیگیری داشته باشد تا به وضع هر گونه قانون یا حرکت دستگاه اجرائی در امتداد کمک یا پشتیبانی از هنرمندان شود در خدمت هستیم.
محمدجواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز به این نمایشگاه آمد. وی در حاشیه این بازدید اظهار داشت: من در بازدید از نمایشگاه گنجینه مانا با وضعیتی بیش از اندازه انتظارم روبرو شدم. هم به لحاظ فاخر بودن آثار و هم از منظر تنوع آنها که در زمینه های متفاوت صنایع دستی همچون آثار در زمینه چوب، شیشه، موسیقی و ساز، سنگ های تزئینی، خاتم، چاپ و هنرهای دستی خانم ها از قبیل سوزن دوزی و … آثار متنوع و باکیفیت به معرض نمایش گذاشته شده است.
هنرمندان پیشکسوت سرمایه های کشور هستند و در دوره سنی خاصی هستند که علی القاعده باید آثارشان به معرض نمایش گذاشته شود تا زمینه انتقال تجربه و هنرشان برقرار شود. تعدادی از این هنرها اگر به شاگردانی منتقل نشوند ممکنست خدای ناکرده به دست فراموشی سپرده شوند.
به نظر من برگزاری این نمایشگاه یک اقدام بسیار باارزش است برای معرفی این چهره های هنرمند گم نام و در عین حال شاید فضایی باشد برای جوانان، که با حضور در این محل با این اساتید از نزدیک آشنا گردند و بتوانند مسیری که این اساتید طی کرده اند بوسیله بررسی آثار ایشان ادامه داده به یک کمال برسند.
در این روز اساتیدی همچون ابراهیم نباتی هنرمند پیشکسوت تراش شیشه و بلور، محمد نگینی هنرمند پیشکسوت تراش سنگ های زینتی، صادق احمدی هنرمند پیشکسوت نقاشی روی شیشه، پرویز قلی زاده از هنرمند پیشکسوت تراش شیشه و بلور، محمد فلاح مراد هنرمند پیشکسوت تراش شیشه و کریستال و امیر همتی هنرمند پیشکسوت سازنده سازهای مختلف ایرانی در محل برگزاری نمایشگاه «گنجینه مانا» حضور داشتند.
این نمایشگاه به همت مؤسسه هنرمندان پیشکسوت و مؤسسه فرهنگی، هنری و پژوهشی صبا و با رعایت کامل و دقیق دستورالعمل های بهداشتی برگزار می گردد و علاقه مندان به هنرهای سنتی از ۹ تا ۱۹ تیر می توانند برای تماشای این آثار به فرهنگستان هنر واقع در تهران، تقاطع خیابان ولیعصر (عج) و طالقانی مراجعه کنند.


منبع:

1400/04/10
12:49:49
5.0 / ۵
780
تگهای خبر: چاپ , دستگاه , كیفیت , گالری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 185
بازدید دیروز: 3,738
هفته اخیر: 31,555