خاطره بازی با تیتراژهای ماندگار-۱۱؛

ماهی كه با صدای مرتضی پاشایی عسل شد

ماهی كه با صدای مرتضی پاشایی عسل شد آتلیه دات کام: تک آهنگ نگران منی با ترانه مهرزاد امیرخانی و ملودی و صدای مرحوم مرتضی پاشایی هنوز یکی از ماندگارترین و خاطره سازترین موسیقی تیتراژهای برنامه رمضانی ماه عسل بشمار می رود.


دریافت 7 MB
خبرگزاری مهر - گروه هنر - علیرضا سعیدی: کارکرد تیتراژ چیزی شبیه به جلد کتاب است که طراحش تلاش می کند با انتخاب عناصر، فرم ها و چینش ها با کمک گرافیک و موسیقی مخاطبان یک اثر را در جریان موضوع قرار دهد. شرایطی که گاهی بسیار نکته سنج، اندیشمندانه و حساب شده پیش روی مخاطبان قرار می دهد و گاهی هم به قدری سردستانه و از روی ادای یک تکلیف الزامی ایجاد می شود که بیننده را از اساس با یک اثر تصویری دور می کند.
آنچه بهانه ای شد تا بار دیگر رجعتی به کلیدواژه «تیتراژ» داشته باشیم، بازخوانی ماندگارترین و خاطره سازترین موسیقی های مربوط به برخی برنامه ها و آثار سینمایی و تلویزیونی است که برای خیلی از مخاطبان دربرگیرنده خاطرات تلخ و شیرینی است و رجوع باردیگر به آنها برای ما در هر شرایطی می تواند یک دنیا خاطره سازی کند. خاطره سازی که بعد از واکاوی و انتشار آن در نوروز ۱۴۰۰ و استقبال مخاطبان ما را بر آن داشت در قالب یک خاطره بازی هفتگی در ایام جمعه هر هفته، روح و ذهنمان را ببریم به سال هایی که حالمان بهتر از این روزهای پردردسر بود.
«خاطره بازی با تیتراژهای ماندگار» عنوان سلسله گزارشی آرشیوی با همین رویکرد است که بصورت هفتگی می توانید در گروه هنر خبرگزاری مهر آنرا دنبال کنید.
در یازدهمین گام از این روایت رسانه ای به سراغ تک آهنگ «نگران منی» با ترانه مهرزاد امیرخانی و آهنگسازی و خوانندگی مرتضی پاشایی رفتیم که سال ۱۳۹۳ بعنوان یکی از تیتراژهای برنامه تلویزیونی «ماه عسل» با اجرای احسان علیخانی پیش روی مخاطبان قرار گرفت و تبدیل به یکی از پرمخاطب ترین و ماندگارترین تیتراژهای این برنامه پرطرفدار شد.
رسانه ای شدن ابتلای مرحوم پاشایی به سرطان که در زمان پخش این ترانه، در اوج بیماری و مراقبت های درمانی به سر می برد، سبب فراهم شدن بستری شد که پدیده «پاشایی» بیش از اینها در سطوح مختلف جامعه مورد توجه قرار گیرد.
زنده یاد مرتضی پاشایی با اجرای قطعه «نگران منی» مدتی پیش بعنوان بهترین خواننده تیتراژ برنامه «ماه عسل» در ۱۰ سال اخیر از دید مخاطبان سامانه «موسیقی ما» برگزیده شد.

مرحوم مرتضی پاشایی بامداد روز جمعه بیست و سوم آبان ماه ۱۳۹۳ بود که به سبب تشدید بیماری سرطان معده در بیمارستان بهمن تهران از دنیا رفت. مراسم خاکسپاری این هنرمند جوان هم که تا به امروز هنوز بعنوان یکی از پرجمعیت ترین و پرحاشیه ترین مراسم های تشییع پیکر یک هنرمند جوان شناخته می شود، روز یکشنبه بیست و پنجم آبانماه از مقابل تالار وحدت تهران برگزار و با حاشیه های گوناگون و فراوان همراه شد و سرانجام هم پیکر این هنرمند بصورت شبانه در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.
مرتضی پاشایی بیستم مرداد ماه ۱۳۶۳ در تهران به دنیا آمد. او که تحصیلات آکادمیک خودرا در رشته گرافیک به انتها رسانده بود از کودکی به موسیقی علاقه داشت و این علاقه را در چهارده سالگی با نواختن گیتار شروع کرد و اتفاقاً همین فعالیت ها بود که مقدمه حضور مستمر وی در عرصه موسیقی شد. مرتضی پاشایی در سال ۸۹ بود که در فضای مجازی بصورت جدی کارهای خودرا بعنوان آهنگساز و خواننده شروع کرد و با انتشار قطعه «یکی هست» که بعدها عنوان تنها آلبوم رسمی اش شد به شهرت رسید.
انتشار این آلبوم در ابتدای کار چندان سر و صدایی ایجاد نکرد، چونکه در آن زمان نحوه عرضه سوپرمارکتی آثار موسیقایی کیفیت مناسب یا معمولی چندان باب نبود بدین جهت انتشار آلبوم هم نمی توانست در این فضا مورد رضایت مخاطبان قرار گیرد، اما گویی سرنوشت طوری رقم خورده بود که جوان لاغر اندام و گم نام موسیقی پاپ کم کم بعنوان پدیده این سالهای موسیقی پاپ معرفی شود و یک دفعه تمام توجهات را به خود جلب کرد چونکه کیفیت آلبوم «یکی هست» بالاتر از آن چیزی بود که مخاطبان سوپرمارکتی آثار موسیقایی انتظارش را داشتند.

به هر ترتیب خواننده جوان، کارش را آغاز نموده بود و همانطور که پیش بینی می شد ترانه های وی مورد پذیرش عموم مردم واقع شد بطوریکه سازندگان تعدادی از تولیدکنندگان مجموعه های تلویزیونی را بر آن داشت که از وی بعنوان ترانه خوان تیتراژهای پایانی سریال ها استفاده کنند. نمونه شاخص این فضا حضور در تیتراژ مجموعه «عصر پاییزی» بود که گرچه مسئولان رسانه ملی در آن دوره اجازه پخش ترانه را ندادند اما همین ترانه تبدیل به یکی از بهترین قطعات پاشایی شد. وی بعدها قطعه «نگران منی» را نیز برای برنامه «ماه عسل» اجرا کرد که این قطعه نیز مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.
هنگامی که علیخانی پیشنهاد اجرای یک قطعه برای برنامه «ماه عسل» بعنوان یک برنامه مذهبی و اجتماعی ویژه ماه مبارک رمضان را به مرتضی پاشایی داد، او با وجود تشدید بیماری و مراحل شیمی درمانی کار را قبول کرد و اثر پرطرفداری را به مخاطبان ارائه داد هنگامی که احسان علیخانی پیشنهاد اجرای یک قطعه موسیقایی برای برنامه «ماه عسل» بعنوان یک برنامه مذهبی و اجتماعی ویژه ماه مبارک رمضان را به مرتضی پاشایی داد، او با وجود تشدید بیماری و مراحل شیمی درمانی کار را قبول کرد و اثر پرطرفداری را به مخاطبان ارائه داد.
احسان علیخانی مجری برنامه «ماه عسل» آبان ماه سال ۱۳۹۳ بود که طی یک گفتگوی تلفنی با برنامه «گلخانه» شبکه سوم سیما، آن هنگام که مجری برنامه از او درباره نحوه همکاری با مرتضی پاشایی برای تولید قطعه «نگران منی» بعنوان موسیقی تیتراژ «ماه عسل» پرسش کرد، توضیح داد: نخستین همکاری ام با مرتضی به سال ۹۲ بر می گردد که برنامه «سه ستاره» - ویژه برنامه تحویل سال شبکه سه - را برعهده داشتم و سپس در برنامه «ماه عسل» ماه رمضان بود که با مرتضی همراه بودم.
طی این مدت هم که در بیمارستان با او ملاقات می کردیم، خیلی دنبال عکس و فیلم نبودیم و بیشتر می خواستیم با حضورمان حالش را خوب نماییم. […] شب تاسوعا بود که در بیمارستان همراه مرتضی بودیم. جا دارد قبل از این که صحبت هایم را ادامه بدهم به این نکته اشاره کنم که ما را متهم نکنند به این که ما مرده پرست هستیم. «ماه عسل» برنامه ای بود که ما آدم های زنده را به آن آوردیم و مرتضی هم یکی از افراد زنده ای بود که ما را در «ماه عسل» همراهی می کرد. ادب، نجابت و صبوری از مشخصه های بارز مرتضی پاشایی بود. مرتضی در زندگی اش در لحظه هایی قرار می گرفت که خیلی رنج می کشید و این رنج را پذیرفته بود. او تسلیم محض بود. هر وقت که حال او را می پرسیدیم تنها جمله هایی که به زبان می آورد این بود: شکر، خوبم، بهترم؛ در صورتیکه اصلاً حالش خوب نبود. صبوری مرتضی در این سن و سال از جوانی اعجاب انگیز بود و خیلی ها از او یاد گرفتند.

علیخانی سپس یک خاطره از همکاری اش با مرتضی پاشایی تعریف کرد و افزود: آن زمان که مرتضی را به برنامه «ماه عسل» دعوت کردم، وقتی به او گفتم مرتضی زندگی ات چه تغییری کرده است؟ پاسخ داد، زندگی من هیچ تغییری نکرده است، فقط تنها تفاوت من با شما این است که من از هر ثانیه از زندگی ام نهایت لذت را می برم. هم این که با پدرم زندگی می کنم، بصورت مادرم نگاه می کنم و برای مردم می خوانم برایم کافی است. من قدر ثانیه های زندگی را بیشتر از شما می دانم، این تفاوت من با شماست. وقتی مرتضی را به برنامه «ماه عسل» دعوت کردم، از او خواستم که حال این روزهایش را بخواند و زمانی که تیتراژ برنامه با عنوان «نگران منی» توسط مرتضی برگزیده شد کاملاً مشخص بود که واقعاً زمزمه های مرتضی در آن روزها فقط با خدا بود و معلوم بود که با چه کسی حرف می زند. وی در «ماه عسل» با خدا عشق بازی کرد.
احسان علیخانی: وقتی مرتضی را به برنامه «ماه عسل» دعوت کردم، از او خواستم که حال این روزهایش را بخواند و زمانی که تیتراژ برنامه با عنوان «نگران منی» توسط مرتضی برگزیده شد کاملاً مشخص بود که واقعاً زمزمه های مرتضی در آن روزها فقط با خدا بود و معلوم بود که با چه کسی حرف می زند. وی در «ماه عسل» با خدا عشق بازی کرد علیخانی در ادامه در پاسخ به سوال مجری که گفت آیا در تیتراژ «ماه عسل ۹۴» هم از صدای مرتضی پاشایی استفاده می کنید؟ اشاره کرد: مرتضی آنقدر با معرفت بود که لیاقت این را دارد که در تیتراژ ۹۴ هم از صدایش استفاده نمائیم. […] به مرتضی پاشایی غبطه می خورم. با وجود این که برای پدر و مادر آن مرحوم آرزوی آرامش می کنم ولی باید بگویم مرتضی پرواز با شکوه و با عزتی داشت. با این همه محبوبیتی که در بین مردم داشت، با شکوه رفت. به یاد دارم شب تاسوعا که در بیمارستان با دوستانمان در کنارش بودیم که پاسپورت و ویزای عراقش را نشانمان داد و حتی کارت بیمه زائر و بلیتش را هم تهیه کرده بود تا در دهه اول محرم راهی کربلا شود اما خوشا به سعادتش در همین دهه اول محرم در خیلی از مناسبت های امام حسین یادی از او شد و مردم برایش دعا کردند.
محمد علیزاده دیگر خواننده موسیقی پاپ کشورمان هم در همین برنامه ضمن ارائه توضیحاتی از دوستی اش با مرحوم پاشایی به ترانه «نگران منی» اشاره نمود و اظهار داشت: از دوستی با مرتضی خوشحالم؛ کسی که آنقدر در بین مردم محبوب و دوست داشتنی بود و الان با شکوه رفت. وقتی مرام و معرفت مردم را نسبت به مرتضی دیدم خیلی خوشحال شدم که ما داریم برای این مردم کار می کنیم؛ مردمی که ماه ها و شب های زیادی در بیمارستان در کنار مرتضی بودند و برایش دعا می کردند.
مرحوم مرتضی پاشایی در یکی از کنسرت هایش هم درباره نحوه تولید قطعه نگران منی اظهار داشته بود: «من این آهنگ را در بدترین شرایط زندگی خودم ساختم و یادم هست احسان علیخانی به من زنگ زد و اظهار داشت: «آهنگ را تا دو روز دیگر برای تیتراژ ماه عسل برسان.» من آن زمان به سبب استفاده از دارو صدایم گرفته بود اما به لطف خدا و با انرژی بخشی شما مردم توانستم این آهنگ را بخوانم و آنرا بموقع به برنامه ماه عسل برسانم.
به هر ترتیب گرچه پس از تولید و پخش تک آهنگ «نگران منی» آثار گوناگون دیگری بعنوان موسیقی تیتراژ برنامه تلویزیونی ماه عسل با هنرمندی خوانندگان مشهور موسیقی پاپ تولید و اتفاقاً با استقبال خوب مخاطبان هم مواجه گردید، اما این اثر مرتضی پاشایی نسبت به سایر آثار تولید شده در این چارچوب از شکل و شمایلی برخوردار بود که باتوجه به احوالات آن روزهای مرحوم پاشایی و محتوای برنامه احسان علیخانی به شدت بیشتر از دیگر کارها ماندگار و خاطره ساز شد.


منبع:

1400/02/24
12:53:50
5.0 / ۵
1082
تگهای خبر: آرامش , آلبوم , تصویر , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 7,988
بازدید دیروز: 5,780
هفته اخیر: 49,565