آثار دیده نشده از خالق امپرسیونیسم

آثار دیده نشده از خالق امپرسیونیسم به گزارش آتلیه دات کام اگر نام «کلود مونه» را بشنوید، چه چیزی در ذهنتان تداعی می شود؟ «نیلوفرهای آبی»؟ امپریسیونیسم؟ شاید هم شباهت نام «مونه» و «مانه»؟! اما اغلب مردم اطلاع ندارند این نقاش مشهور فرانسوی در کنار خلق مجموعه تابلوهای چشم نواز، در طراحی کاریکاتور هم چیره دست بود.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، در این مطلب کوتاه بخشی از فعالیت هنری «کلود مونه» فرانسوی معرفی می شود که اغلب کمتر مورد توجه قرار می گیرد: «مونه» بعنوان یک کاریکاتوریست.
وقتی می گوییم این بخش از فعالیت هنری «مونه» کمتر مورد توجه قرار گرفته است، منظور این است که مردم کمتر درباره این آثار «مونه» آگاه هستند؛ البته این مورد چندان حیرت انگیز نیست؛ چونکه کاریکاتورهای این نقاش باید با مجموعه های نیلوفر آبی رقابت می کردند.
شاید بهتر باشد جهت بررسی اجمالی کاریکاتورهای «مونه» مروری کوتاه بر زندگی این هنرمند داشته باشیم.
«اسکار کلود مونه» در سال ۱۸۴۰ در پاریس متولد شد. زمانی که یک کودک حدودا ۵ ساله بود خانواده او به «نورماندی» و دهکده «لو آور» نقل مکان کردند. وقتی که «مونه» ۱۱ ساله شد با حمایت مادرش به مدرسه هنر همان منطقه رفت. او حدود چهار سال در کلاس های مدرسه «لو آور» شرکت کرد.
او زمان حضور در کلاس ها بود که روند خلق کاریکاتورها را شروع کرد. در زمانی که خارج از کلاس حضور داشت هم تاجران و ساکنان «لو آور» سوژه کاریکاتورهای او بودند.


تا جایی که مشخص است، اولین کاریکاتورهایی که توسط «مونه» خلق شدند به فاصله بین ۱۸۵۵ و ۱۸۵۷ بازمی گردند.


«مونه» در نامه ای نوشت: «در پانزده سالگی من بعنوان یک کاریکاتوریست مشهور در «لو آور» شناخته می شدم. شهرت من به حدی رسیده بود که از نقاط مختلف سفارش پرتره های طنز می گرفتم. سفارش ها مختلف و پول تو جیبی های ناکافی که مادرم سخاوتمندانه به من می داد سبب شد یک تصمیم جسورانه ای بگیرم که خانواده ام را شوکه کرد. من برای پرتره ها پول دریافت می کردم... طی یک ماه مشتری های من دو برابر شدند... اگر به این روند ادامه می دادم امروز یک میلیونر بودم.»


شاید اگر اصرار «اوژن بودن» نقاش فرانسوی به «مونه» برای خلق نقاشی در فضای باز نبود، این هنرمند همچنان به خلق کاریکاتور ادامه می داد.1400/01/06
13:07:29
5.0 / ۵
1030
تگهای خبر: شركت , طراحی , قاب , نقاشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,083
بازدید دیروز: 7,212
هفته اخیر: 40,845