وضعیت گالری ها و نمایشگاه های هنری در یك سال كرونا

چرا كسی از سانسور حرف نمی زند؟!

چرا كسی از سانسور حرف نمی زند؟! به گزارش آتلیه دات کام مدیر یک گالری، سانسور را از با اهمیت ترین مشکلات گالری ها عنوان نمود و اظهار داشت: سانسور، موضوعی است که در بیشتر نمایشگاه ها شاهد آن هستیم، اما کمتر درباره آن صحبت شده است.


رزیتا شرف جهان، مدیرگالری «طراحان آزاد» در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت هنرهای تجسمی در یک سال قبل و تاثیرات کرونا بر فعالیت گالری ها، اظهار نمود: سالی که گذشت برای کل جامعه دشوار بود و گالری ها نیز از جنبه های گوناگونی با دشواری ها و فراز و نشیب های جدیدی مواجه گشتند.
او با اعلان اینکه «حیات گالری وابسته به مخاطب است»، اضافه کرد: همه گیری کرونا موجب شد گالری ها مخاطبانشان را محدود کنند و به همین سبب رفت و آمدها خیلی کم شد. از طرف دیگر مسأله خرید و فروش آن هم باتوجه به مشکلات اقتصادی و تغییر اولویت های مردم نیز با سختی بسیاری همراه شد. اما با اهمیت تر از همه اینها، از دست دادن رابطه گالری و هنرمند با مخاطب بود. به هر حال برای ما آشنا شدن با مخاطبان جدید و ارتباط با آنها بسیار حائز اهمیت می باشد.
این مدیر گالری با تاکید بر اینکه «همه موضوعات در یک محدوده سخت گرفتار شدند»، تصریح کرد: اغلب رویدادهای هنری که می توانستند برگزار شوند، از بین رفتند و تبادل نظرها محدود شد. نتیجه این شد که در چالش هایی که پیش آمد از وقایع اجتماعی گرفته تا جنبش هایی گوناگون، ما نتوانستیم ارتباط تنگاتنگی با مخاطبان داشته باشیم. در حقیقت اصلاً فرصت تبادل نظر، گفت و گو، پیدا کردن راهکارهای مشترک و رفع ابهام به کلی از بین رفت.
شرف جهان افزود: یکی از نمونه ها جنبش «من_هم» بود که به سبب فقدان فضای گفت و گو و ارتباط میان هنرمندان از مسیر اصلی خود منحرف شد. این درحالی است که انتظار داشتیم که این جنبش بتواند به بررسی و لطمه شناسی این مشکل کمک نماید. به هر حال ما مشکلات زیادی را در فضاهای کاری از دانشگاه ها گرفته تا گالری ها و آتلیه های خصوصی شاهد بودیم، اما در نهایت این جنبش به یک نام تقلیل پیدا کرد؛ آن هم آدمی که شناخته شده و همه جانبه است.
او یکی دیگر از مشکلات گالری ها را سانسور نمایشگاه های هنری عنوان نمود و اظهار داشت: سانسور، موضوعی است که در بیشتر نمایشگاه ها شاهد آن هستیم، اما کمتر درباره آن صحبت شده است. معروف ترین آنها در یک سال گذشته، بینال مجسمه سازی بود که حتی منجر به تعطیلی قبل از موعد این نمایشگاه شد. مدتی پیش نیز نمایشگاهی در «آرت دیزاین» با موضوع سلبریتی ها انجام شد که به شخصه به برگزاری چنین نمایشگاهی اعتراض داشتم، اما سانسور آنرا هم نمی توانستم قبول کنم. آخرین نمونه هم گالری کاما بود که تعطیل شد.
این مدیر گالری در آخر اشاره کرد: انتظار ما از وزارت فرهنگ و ارشاد خیلی بیشتر از این ها است. انتظار داریم که بتواند نظارت درستی روی گالری ها داشته باشد، چونکه تعدادی از گالری ها با محتوایی که ارائه می کنند در هنر امروز معنایی ندارند. همین طور بحث مجوزها نیز باید روشن تر شود. گاهی افرادی مجوز گالری دارند که اصلا اطلاعات و دانشی دراین زمینه ندارند و فقط بعنوان یک تاجر خوب عمل می کنند؛ این در حالیست که این افراد به فضای هنری معاصر لطمه می زنند.
منبع:

1399/12/18
18:43:15
0.0 / ۵
1136
تگهای خبر: گالری , مجسمه , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,702
بازدید دیروز: 4,405
هفته اخیر: 25,758