آخر هفته به كدام گالری ها برویم؟

آخر هفته به كدام گالری ها برویم؟ حالا دیگر یک سال از شیوع ویروس کرونا در کشور می گذرد و پس از کش و قوس های فراوان نهایتا خیلی از برنامه های هنری به روال سابق خود بازگشته اند و گالری ها نیز این روزها به شکل جدی تری با برگزاری نمایشگاه های هنری، به فعالیتشان ادامه می دهند؛ البته باز هم تعدادی از گالری ها ترجیح داده اند که در وضعیت فعلی همچنان تعطیل بمانند یا نمایشگاه های آنلاین برگزار کنند.


در همین راستا این گزارش ایسنا، مروری دارد بر تعدادی از نمایشگاه هایی که به صورت مجازی و حضوری در این ایام برپا هستند.

*******

آغاز نمایشگاه هجدهمین جشن تصویر سال
هجدهمین دوره جشن تصویر سال از هفتم اسفند ماه شروع می شود.
هجدهمین جشن تصویر سال، به علت هماهنگی با برنامه های جاری خانه هنرمندان، امسال از روز پنج شنبه هفتم اسفندماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۶ شروع می شود و آثار تصویری هنرمندان ایرانی در رشته های عکس، کاریکاتور و گرافیک (پوستر) در تمامی گالری های خانه هنرمندان ایران به نمایش درخواهد آمد.برپایی نمایشگاهی از شمایل نگاری و نسخ خطی قرآنی
نمایشگاه شمایل نگاری و نسخ خطی «جلوه وجه» در موزه فلسطین فرهنگستان هنر برپا می شود.
همزمان با سالروز میلاد حضرت امیرالمومنین(ع) نمایشگاهی از شمایل نگاری ها و نسخ خطی قرآنی در موزه فلسطین فرهنگستان هنر برگزار می گردد.
در نمایشگاه «جلوه وجه» که تا ۲۱ اسفند ماه و مبعث حضرت محمد(ص) ادامه دارد، ۱۱۰ اثر شمایل نگاری و نسخ خطی قرآنی از هنرمندانی چون محمد اسماعیل مهدی پور، علی نعمتی فر، حسین شوال منش و... به معرض نمایش گذاشته می شود.
مراسم افتتاحیه نمایشگاه با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی روز چهارشنبه (۶ اسفند ماه) از ساعت ۱۶ شروع به کار کرد و تا ۲۱ اسفندماه همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ و روزهای پنجشنبه از ۱۰ تا ۱۵ امکان بازدید از این نمایشگاه برقرار است.
موزه هنرهای معاصر فلسطین در خیابان ولیعصر(ع)، خیابان بزرگمهر، نبش خیابان برادران شهید مظفر، شماره ۷۴ واقع شده است.


۲ نمایشگاه هنری در گالری شیرین
نمایشگاه گروهی مجسمه هنرجویان محمد مردی با عنوان «تضاد» و نمایشگاه گروهی مجسمه و نقاشی با عنوان «رویکردها و گرایش ها ۳» روز جمعه (۸ اسفندماه) در گالری شیرین افتتاح می شوند و تا ۲۲ فرودین ماه ۱۴۰۰ نیز ادامه دارند.
ساعات بازدید از این نمایشگاه جمعه ها ساعت ۱۶ تا ۲۰ و شنبه تا پنجشنبه ۱۱ تا ۱۸ فقط با تعیین وقت قبلی اعلام شده است. گالری دوشنبه ها تعطیلست.
گالری شیرین در خیابان کریمخان، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، شماره ۵ واقع شده است.

«موسیزیوم» در گالری اّ
نمایشگاه انفرادی چیدمان «موسیزیوم» با آثاری از مازیار مختاری روز جمعه (۸ اسفندماه) در گالری اُ افتتاح می شود و تا ۱۹ اسفند نیز ادامه دارد.
امکان بازدید از این نمایشگاه از یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۲ تا ۲۰ و روزهای جمعه ۱۶ تا ۲۱ فراهم گشته است. گالری روزهای شنبه تعطیلست.
گالری اُ در خیابان کریمخان، خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸ واقع شده است.

رویای پرنسس های کوره های آجرپزی در گالری کاما
دومین نمایشگاه عکس علی صوفی با عنوان «پرنسس های کوره» روز جمعه (هشتم اسفندماه) در گالری کاما افتتاح می شود و به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت. در نمایشگاه «پرنسس های کوره» مجموعه ای از ۱۵ عکس پرتره رنگی از دخترانی که در کوره های آجرپزی به همراه خانواده هایشان زندگی می کنند به معرض نمایش گذاشته شده است.
بگفته این عکاس در این نمایشگاه ۱۵ عکس رنگی در ابعاد ۱۰۰ در ۷۰ به معرض نمایش گذاشته شده است و این عکاس می خواهد عواید فروش این نمایشگاه را برای بهبود وضعیت زندگی و آموزش کودکانی که در کوره های آجرپزی جنوب شرق تهران زندگی می کنند، صرف کند.
استیتمنت این نمایشگاه نیز توسط سعید امکانی نوشته شده که در قسمتی از آن آمده است؛ علی صوفی در این مجموعه تلاش نموده روُیای کودکانی را به تصویر بکشد که سال ها با نبض آنها زندگی کرده است. هر کدام از این پرتره ها پشت چهره پرنسس وارشان درد و غمی عمیق پنهان است که عکاس با تیزهوشی آنها را به تصویر کشیده است و هر کدام حاکی از روویای معصومانه کودکانه و سبک زندگی این کودکان است.
گالری کاما در خیابان پاسداران، خیابان گلستان دهم، پلاک ۴۴، ساختمان فرین واقع شده است.
«بیرون» در گالری طراحان آزاد
نمایشگاه انفرادی «بیرون» با آثاری از سمیرا اسکندرفر و حامد صحیحی روز جمعه (۸ اسفندماه) در گالری طراحان آزاد شروع به کار می کند و تا ۱۹ اسفندماه نیز ادامه دارد.
گالری طراحان آزاد در میدان فاطمی، میدان گل ها، میدان سلماس واقع شده است.
گالری پنج شنبه ها تعطیل می باشد. امکان بازدید از این نمایشگاه در سایر روزهای هفته از ساعت ۱۶ تا ۲۰ فراهم گشته است.
«یادداشتها» در گالری این جا
نمایشگاه انفرادی «یادداشتها» با آثاری از حسین شیراحمدی روز جمعه (۸ اسفندماه) در گالری این جا شروع به کار می کند و تا ۲۲ اسفندماه نیز ادامه دارد.
در قسمتی از توضیح این نمایشگاه به قلم هنرمند آمده است: «یادداشت ها عموماً بد خط هستند. گاهی با عجله ثبت می شوند و گاهی با طمأنینه. جلوه ای نمی خواهند داشته باشند و در بطن خود بسیار خصوصی می نمایند. زیبایی خط ها متضمن اهمیت درون مایه شان نیست. فضای نوشته شدن خاصی را نمی طلبند و ضرورتشان فقط و فقط در ثبت شدنشان است. افکار کوچکی هستند که برای راه یافتن به یک کلیت فکری، باید تعداد زیادی از این یادداشت ها را دید. حاوی مقداری ذوق و قریحه و میزان زیادی بی تفاوتی نسبت به فهم خود هستند. سیال اند و بعضاً متناقض می نمایند.»
امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز از ساعت ۱۳ تا ۱۹ فراهم گشته است. گالری روزهای شنبه تعطیل شده است.
گالری این جا در خیاﺑﺎن کریمخان زند، خیابان میرزای شیرازی، شماره ۹۵ واقع شده است.
آکشن ۹۹ در گالری سیحون
نمایشگاه گروهی «آکشن ۹۹» تا ۱۳ اسفند ماه در گالری سیحون برقرار است.
در این نمایشگاه آثار هنرمندانی همچون افشین باقری، عالمه باقریان، محمد جعفر پاکروان، زیبا پشنگ، علیرضا پویا، سارا تقوی، مامک حجازی، رامین حفیظی، علی خالق، مهدی دشتی، نعیمه رزاقی، حسنیه رومی، بهروز زیندشتی، یزدان سعدی، ایرج شافعی، وحید عزت پناه، مجید عسگری، غلام حسین فرخ نسب، سمیه فعال، داریوش قره زاد، علی قهرمانی، محسن کرمی، سارا کشمیری، حجت سالارمحمدی، رحیم مولاییان، احمد نصرالهی، احسان نصری، سینا نیری و اکبر نیکان پور به معرض نمایش گذاشته شده است.
امکان بازدید از این نمایشگاه هنری در ایام زوج از ساعت ۱۱ تا ۱۹ و جمعه ها از ۴ تا ۸ پس از ظهر فراهم گشته است. داشتن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی الزامی است.
گالری سیحون در خیابان وزرا، کوچه چهارم واقع شده است.
«ارمغان» و «عکاسی مفهومی» در موزه هنرهای معاصر تهران
«ارمغان» و «عکاسی مفهومی» بعنوان نخستین نمایشگاه ها بعد از بازگشایی موزه هنرهای معاصر تهران، در حال برگزاری هستند.
در نمایشگاه «ارمغان»، ۱۳۵ اثر از ۴۲ هنرمند از آثار اهدایی مجموعه منیژه میرعمادی به موزه هنرهای معاصر تهران و ۲۶ اثر از ۱۵ هنرمند از آثار گنجینه موزه نیز که متناسب با نمایشگاه آثار اهدایی مجموعه میرعمادی است، به معرض نمایش گذاشته می شود.
در نمایشگاه «ارمغان» آثاری از ابوالقاسم سعیدی، احمد اسفندیاری، بهجت صدر، پروانه اعتمادی، پرویز تناولی، پرویز کلانتری، جعفر روحبخش، حجت الله شکیبا، حسین زنده رودی، حسین کاظمی، حسین محجوبی، رضا بانگیز، رضا مافی، ژازه تباتبایی، سهراب سپهری، شکوه ریاضی، صادق تبریزی، عباس کیارستمی، علی اکبر صادقی، علیرضا گلستانه، علیرضا اسپهبد، غلامحسین نامی، فرامرز پیلارام، فرح اصولی، فریده لاشایی، فریدون آو، قاسم حاجی زاده، کامران کاتوزیان، کورش شیشه گران، گیزلا وارگا سینایی، مارکو گریگوریان، محمد احصایی، محمود جوادی پور، مسعود عربشاهی، منوچهر شیبانی، منوچهر یکتایی، منیژه میرعمادی، مهدی سحابی، مهدی ویشکایی، ناصر اویسی، نصرت الله مسلمیان و رعنا فرنود از مجموعه اهدایی زنده یاد میرعمادی روی دیوار موزه هنرهای معاصر تهران می رود.
همین طور نمایشگاه عکس مفهومی گزیده ای از گنجینه عکس موزه هنرهای معاصر تهران است که در آن ۱۸ اثر از ۱۳ هنرمند همچون دنیس اپنهایم، برند و هیلا بکر، گروان الک، گوردون ماتا کلارک، ادوارد روشا، جرج و گیلبرت، جان گروور و... به معرض نمایش گذاشته می شود.
دلربایی دریا زیر پای ماه
شاهین اسفندیاری هنرمند جوان ایرانی بتازگی چهارمین نمایشگاه انفرادی اش را با به تصویر کشیدن ۱۰ عکس و یک ویدئو برای نمایش «دلربایی دریا زیر پای ماه» افتتاح نمود.
داستان جزر و مد حکایت نرمش دلربای دریا در مقایسه با خشکی زمین است که برابر نیروی کشش ماه ایستادگی نمی کند و توده های آب زیر پای ماه انباشته می شوند و «مد» را رقم می زنند. هم زمان با تشکیل این پدیده رو به ماه، مد دیگری هم آن سوی کره زمین ایجاد می شود تا آب های آن سو که از ماه به دورند از جو پیش آمده عقب بمانند و به تشکیل آب- توده کلانی منجر شود. بنابراین روزانه (هر ۲۴ ساعت و ۲.۵ دقیقه) هر نقطه از سطح دریا دو بار دستخوش مد و دو بار دستخوش جذر خواهد بود. پدیده ای جذاب که به خلق ۱۰ عکس و یک ویدئو از اسفندیاری در این نمایشگاه منجر گردیده است.
نمایشگاه جذر و مد شاهین اسفندیاری تا ۲۰ اسفند در نمایشگاه راه ابریشم واقع در بلوار کشاورز، بین خیابان وصال و قدس، شماره ۲۱۰، ساختمان تکنو آجر (به جز دوشنبه ها و ایام تعطیل) از ساعت ۱۶ تا ۱۹ برپا خواهد بود.برگزاری یک نمایشگاه گروهی عکس، چیدمان و مدیا
نمایشگاه گروهی عکس، چیدمان و میکس مدیا با عنوان «یوتاب» جمعه (۸ اسفند) در گالری شریف افتتاح می شود.
این نمایشگاه با حضور هفت هنرمند و نمایش ۲۹ اثر و دو فضای چیدمانی برگزار می گردد.
«یوتاب» را نازلی عباس پور و سارا ساسانی گردآوری کرده اند. هنرمندان این نمایشگاه هم کتایون کرمی، محمود محرومی، بابک کاظمی، هوفر حقیقی، محمود مکتبی، نازلی عباس پور و سارا ساسانی هستند.
نمایشگاه گروهی «یوتاب» جمعه، ۸ اسفند ماه ساعت ۱۶ افتتاح می شود.
این نمایشگاه تا روز چهارشنبه ۱۹ اسفندماه ادامه دارد و علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه همه روزه از ساعت ۱۲ الی ۱۸ می توانند در محل گالری شریف واقع در میدان قدس، خیابان شریعتی، کوچه ماهروزاده، پلاک ۱۱ حضور پیدا کنند. گالری شریف شنبه ها تعطیلست.1399/12/07
23:33:04
0.0 / ۵
846
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اسكن , پوستر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 454
بازدید دیروز: 9,954
هفته اخیر: 45,019