نگاهی به سرودهای مشهور انقلابی ـ ایران ایران

ساخت سرودی كه در حكومت نظامی

ساخت سرودی كه در حكومت نظامی آتلیه دات کام: قطعه «ایران ایران» یا «الله الله الله» قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ساخته شد و بعد از انتشار، به یکی از مشهورترین و ماندگارترین سرودهای انقلابی تبدیل شد. این در حالیست که رضا رویگری، خواننده آن لحظه ای هم تصورش را نمی کرد که این اثر از استودیو بیرون رود.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد؛ انقلابی که موسیقی در آن نقشی پررنگ داشت. آثار موسیقایی که برای انقلاب ۵۷ ساخته شدند، تا حدی دارای شور، هیجان و ساخت خوب بودند که حتی امروز هم اگر آنها را بشنویم، همان شور و هیجان را در مخاطب زنده و خاطرات را برایش زنده می کند.
قطعه «ایران ایران» از ماندگارترین آثار موسیقایی دوران انقلاب اسلامی است؛ اثری که خیلی ها رضا رویگری را بواسطه آن شناختند.
این قطعه موسیقی توسط فریدون خشنود آهنگسازی شد و شعر آنرا افشین سرافراز سروده است.

جرأت نمی کردند کنارمان باشند
خشنود در سال ۹۵ و در اختتامیه بخش سرود جایزه بزرگ موسیقی انقلاب درباره ساخت قطعه «ایران ایران» توضیح داده بود: این اثر را در حکومت نظامی ساختیم و برای ساخت آن من و رضا رویگری حضور داشتیم و هیچ کس دیگر کنارمان نبود؛ برای اینکه جرأت نمی کردند در کنار ما باشند. الله اکبر روی پشت بام ها مانند یک ارکستر سمفونیک بود که موجب شد من این اثر را بسازم. صداهایی که از شرق و غرب و جنوب و شمال با یکدیگر سوال و جواب می کردند، تن من را به لرزه درمی آورد. قبل از این که به استودیو وارد شویم، ماموران به دنبال من و رضا رویگری افتادند. تا بامداد «الله الله» گفتیم تا صدای گروه کر را بسازیم. ما این کار را با اشک انجام می دادیم.


فکرش را نمی کردم این اثر از استودیو خارج شود
همین طور رضا رویگری در هفتمین جشنواره بین المللی شعر انقلاب حوزه هنری در سال ۹۶ درباره قطعه «ایران ایران» عنوان کرده است: آن زمان اصلا فکر نمی کردم که این سرود، از استودیو خارج شود؛ برای اینکه همچنان حکومت پهلوی دوم روی کار بود. پیشنهاد خواندن این سرود را آقای خشنود آهنگساز کار با من مطرح نمودند. صدای من را شنیده بودند و می خواستند صدایی این ترانه را بخواند که قبلا شنیده نشده باشد و در عین حال با حال و هوای ملودی سازگار باشد. گویا به یکی دو نفر هم قبل از این پیشنهاد داده بودند.
رویگری به حرفهایش اضافه کرده است: آن زمان سال ها از شروع فعالیتم در تئاتر می گذشت و در تلویزیون هم بازی داشتم. مدتی بود که از پخش «محله بهداشت» گذشته بود و تصویرم تا حدودی برای مردم آشنا بود اما گاهی فکر می کنم مردم بیشتر از هر نقشی من را با این سرود می شناسند. به نظرم موفقیت این سرود و ترانه اش مدیون مردم است؛ برای اینکه اساسا برای مردم هم خوانده شده و آنها این خلوص را دریافت می کنند.
در ادامه می توانید به این قطعه گوش دهید:
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: audio/mp3


منبع:

1399/11/14
22:41:35
0.0 / ۵
1134
تگهای خبر: استودیو , تصویر , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 3,126
بازدید دیروز: 4,685
هفته اخیر: 34,734