حسین معززی نیا با مهر مطرح كرد؛

فجر به صنعتی شدن سینمای ایران كمك می كند؟

فجر به صنعتی شدن سینمای ایران كمك می كند؟ حسین معززی نیا منتقد سینما اعتقاد دارد سینما در ایران صنعت نیست و هیچگاه نبوده است، چون کسی هم به فکرش نبوده و دغدغه اش را نداشته است.حسین معززی نیا صاحب نظر و منتقد سینما درباره تاثیر جشنواره فیلم فجر بر صنعتی شدن سینما در ایران، به خبرنگار مهر اظهار داشت: هیچکس در دنیا با برگزاری یک جشنواره در سال نمی تواند موفق شود که صنعت سینمای آن کشور را ارتقا دهد و زمینه های این مورد باید در جاهای دیگری چیده شود و ارتقا باید خیلی مبنایی تر اتفاق بیفتد.
وی تاکید کرد: سینما در ایران صنعت نیست و هیچگاه نبوده است، چون کسی هم به فکرش نبوده و دغدغه اش را نداشته است.
معززی نیا افزود: وقتی یک سینما در شرایط عادی و در چرخه توزیع و تولید سالانه خود موفق نمی گردد به صنعت تبدیل شود؛ در نتیجه هیچ جشنواره ای هم موفق نمی گردد چنین کاری را انجام دهد. البته باید این نکته را هم در نظر گرفت که گذشته از پایه های مبنایی جشنواره فیلم فجر، برگزارکنندگان این رویداد هیچگاه از بدو تأسیس تا این لحظه، دغدغه صنعتی شدن سینما را نداشته اند. دغدغه های دیگری وجود داشته و هیچگاه کسی نخواسته به صنعتی شدن سینما کمک نماید.
این منتقد سینما درباره اینکه از نظر کمی و کیفی، چه فرآیندی باید در کنار جشنواره فیلم فجر قرار بگیرند تا سینمای ما در یک روال به صنعت تبدیل گردد، اظهار داشت: حقیقت این است که جشنواره صرفا یک واقعه ۱۰ روزه است، پس نمی تواند تا این اندازه تأثیرگذار باشد. در ۲ جنبه این اتفاق باید به شکل موازی رخ دهد. ابتدا باید کسانی که نقش اساسی در شکل گیری این سینما دارند، از مدیران دولتی گرفته تا صنف های خانه سینما و همه ارکانی که سینمای امروز ایران را می سازند، مسأله شان تبدیل شدن سینما به صنعت باشد که بدیهی است اگر بخواهیم وارد این بحث شویم، بحث بعدی هم این خواهد بود که در کشوری که تولید صنعتی خودش در شکل عمومی و اقتصادش، مسائل فراوانی دارد و به پارامترهای مختلفی وابسته است که خود آنها هم ایراد مبنایی دارند، چگونه این اتفاق امکان پذیر خواهد بود؟
وی اضافه کرد: امکان دارد بسیاری از دوستان دست اندرکار سینما بگویند که ما مگر تافته جدا بافته ایم؛ زنجیره عمومی است و مشکلاتی است که همه جا وجود دارد، اینجا هم هست اما تا زمانی که در جریان هر ساله سینما در ایران، تکلیف پول هایی که وارد آن می شود شفاف نباشد، تکلیف شکل تهیه کنندگی و نوع اداره شدن شرکتهای فیلمسازی، نوع ورود کارگردان های جدید به سینما، رقم دقیق تولید فیلمها، نوع بازگشت به سرمایه و هزار مسأله دیگر مبهم خواهد بود و تا زمانی که سینما به شکل مطلوب میلی به صنعتی شدن نداشته باشد، یک جشنواره نمی تواند زمینه ساز این اتفاق شود.
معززی نیا در انتها خاطرنشان کرد: جشنواره فجر طی این سی و چند سال، در سیاست گذاری ها، نحوه انتخاب فیلم، داوری، اهدای جوایز، شکل اجرا و… میلی به صنعتی کردن سینمای ایران نشان نداده است. بگذریم که اصلاً به سختی می توان روشن کرد که این جشنواره هدفش چیست؛ چون دوره به دوره هدف های متغیری دارد و میل های متفاوتی در آن ظهور پیدا می کند. هر دبیری سیاست های خودش را دنبال می کند و هر دولتی جستجوگر اهداف خودش است. به اعتقاد من، این یک جشنواره آشفته و سردرگم است که از آغاز تأسیس تابحال هیچگاه یک جهت دهی واحد و یک هدف معین را پیگیری نکرده است.


منبع:

1399/11/09
12:53:00
0.0 / ۵
1006
تگهای خبر: جشن , جشنواره , سینما , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,547
بازدید دیروز: 3,257
هفته اخیر: 31,266