به انگیزه زادروز هنرمند

در آثار فرشچیان چه داستان هایی نهفته است؟

در آثار فرشچیان چه داستان هایی نهفته است؟ آتلیه دات کام: «هنر وسیع است که هرچقدر به جلو بروید باز درهای جدیدی بر انسان ها باز می شود که ما را به سطوح بالاتری هدایت می کند»؛ اینها را محمود فرشچیان گفته است؛ هنرمندی که عرفان و رنگ را با هم تلفیق کرد و با زبان شیوای هنر از عشق سخن گفت.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، محمود فرشچیان، مینیاتوریست و هنرمند پیشکسوتی که بیشتر مردم او را با تابلوهای معروفش می شناسند و آثاری مهمی با مضامین معنوی خلق کرده که اغلب روایت گر رویدادهای مهم مذهبی و عرفانی هستند.
فرشچیان چهارم بهمن ماه سال ۱۳۰۸ در شهر اصفهان متولد شد. نام خانوادگی او به پیشه ی پدرش برمی گردد که نماینده فرش اصفهان بود. پدرش بعد از پی بردن به استعداد هنری محمود، او را نزد استاد میرزا آقا امامی و بهادری فرستاد و او اولین آموزه های هنری اش را نزد این اساتید گذراند و سپس وارد مدرسه هنرهای زیبای اصفهان شد. او برای تکمیل تحقیقات خود در زمینه ی هنر به اروپا سفر کرد و روزهای زیادی را در موزه های مختلف به مطالعه و تحقیق گذراند و سپس با کوله باری از تجریه برای ادامه فعالیت هنری به ایران برگشت. از با اهمیت ترین کارهای او می توان به حضور در اداره کل هنرهای زیبای تهران و تدریس در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران اشاره نمود.
فرشچیان اسفند سال ۹۷ همزمان با ثبت ملی «هنر نگارگری مینیاتور» در لیست میراث ناملموس، بعنوان حامل میراث فرهنگی در لیست گنجینه های زنده بشری قرار گرفت.
او معتقد است: اهتمام کنید در تمام رشته ها با کوشش های بی وقفه بالاترین مرتبه و مدرک را دریافت کنید چونکه آنقدر هنر وسیع است که هرچقدر به جلو بروید باز درهای جدیدی بر انسان ها باز می شود که ما را به سطوح بالاتری هدایت می کند.
تابلوی «یتیم نوازی امام علی (ع)» با نام اصلی «پناه»_ فرشچیان این تابلو را در سال ۵۶ خلق کرد و در سال ۷۱ به موزه آستان قدس رضوی سپرد.


منبع:

1399/11/05
00:50:08
0.0 / ۵
1165
تگهای خبر: سفر , مدرك , موزه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,334
بازدید دیروز: 6,082
هفته اخیر: 34,991