فرصت اندیشیدن به طولانی ترین خیابان خاورمیانه

فرصت اندیشیدن به طولانی ترین خیابان خاورمیانه به گزارش آتلیه دات کام پایگاه میراث شهری و موزه خیابان ولیعصر (عج) با برگزاری کارگاهی با عنوان «ملاقات با خیابان» دو نگاه متفاوت به طولانی ترین خیابان خاورمیانه را در دستور کار خود قرار داده است؛ «مجالی برای طراحانه اندیشیدن به فرصت های شهری خیابان ولیعصر» و «مجالی برای بیان عکاسانه خیابان ولی عصر».


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، کارگاه ملاقات با خیابان با شش رویکرد «توجه به حیات اجتماعی و شهری در خیابان ولیعصر»، «شناخت و معرفی ظرفیت های فرهنگی تاریخی خیابان»، «پیوند خیابان ولیعصر با محلات اطراف»، «تقویت خیابان ولیعصر از منظر زیست محیطی»، «تقویت فرصت های تعاملی مبتنی بر ظرفیت های شهری خیابان ولیعصر» و «تبدیل خیابان از سرمایه فرهنگی اجتماعی بر ارزش افزوده فرهنگی اجتماعی» توسط پایگاه میراث شهری و موزه خیابان ولی عصر و با مشارکت معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران، سازمان نوسازی و زیباسازی شهر تهران و شهرداری مناطق یک، سه، شش و ۱۱ برگزار می گردد.
بر مبنای فراخوانی که موزه خیابان ولیعصر منتشر نموده، بر این نکته تاکید شده که توجه به جایگاه این خیابان بعنوان یکی از مهم ترین و پویاترین فضاهای عمومی در شهر تهران باید مدنظر قرار بگیرد و بنابراین این عرصه شهری برای برگزاری کارگاهی با مضمونِ پیشنهاد و تدوین راهکارهایی در جهت تقویت و تاکید بر خیابان بودن با استفاده از ابزار طراحی به معنای عام انتخاب شده است، ازاین رو ۳۶ نقطه رهاشده در طول خیابان شناسایی و برگزیده شده اند که این نقاط در واقع به مثابه فرصت هایی برای اندیشیدن مجدد و عرضه راهکارهای خلاقانه در جهت ارتقای کیفیت خیابان به نفع زندگی شهری و هویت آن مد نظر قرار گرفته است تا با برگزاری کارگاه «ملاقات با خیابان» مبادرت به تهیه طرح هایی در جهت کمک به تبدیل خیابان ولیعصر به مقصد شهری برای مردم و گردشگران تهران شود.
برگزارکنندگان این کارگاه معتقدند حضور در این کارگاه فرصتی را فراهم می آورد تا شرکت کنندگان، استادان و جامعه محلی در کنار هم به کشف پرسش بپردازند و برای حل آن تلاش کنند، ازاین رو ۳۶ نقطه انتخاب شده فرصت هایی را برای طراحی و با هدف ارتقای کیفی خیابان در اختیار قرار می دهد.
این کارگاه در سه دوره متفاوت که هر کدام به مدت یک ماه و نیم طول می کشد، برگزار می گردد که در دوره اول ۱۴ نقطه و ۱۴ راهبر انتخاب می شوند و شرکت کنندگان منتخب توسط دبیرخانه اجرایی رویداد در گروه های ۳ تا ۵ نفره تقسیم می شوند و اهداف کارگاه را پیش می برند.
همینطور با عنایت به شرایط کرونا بیشتر جلسات به صورت مجازی برگزار می گردد و جلسات حضوری با عنایت به تمهیدات اعلام شده از جانب وزارت بهداشت برگزار می گردد که علاقه مندان، حرفه مندان و دانشجویان در حوزه شهر می توانند در این کارگاه شرکت نمایند که به علت چندوجهی بودن مساله طراحی افراد شرکت کننده می توانند از رشته های مختلف مانند معماری و گرایش های وابسته، شهرسازی و گرایش های و وابسته، جامعه شناسی، مرمت، محیط زیست، گرافیک و ادبیات در این کارگاه حضور داشته باشند.
این کارگاه در دو بخش «طراحی خیابان» و «بیان عکاسانه خیابان» تعریف شده است. در واقع پایگاه میراث شهری خیابان ولیعصر کوشیده تا علاوه برای طراحانه اندیشیدن در این خیابان، بیان عکاسانه ارزش های ملموس و ناملموس خیابان ولیعصر را هم در دستور کار قرار دهد که در سه دوره و هر دوره با سه راهبر برگزار می گردد.
کارگاه عکاسی هم توسط پایگاه میراث شهری و موزه خیابان ولیعصر و با مشارکت دبیرخانه تهران ۱۴۰۰، مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران و سازمان زیباسازی شهرداری تهران برگزار می گردد.
برای دیدن فراخوان این دو کارگاه روی لینک های «مجالی برای طراحانه اندیشیدن» و «مجالی برای بیان عکاسانه» کلیک کنید.1399/10/15
13:39:18
0.0 / ۵
1251
تگهای خبر: شركت , طراحی , عكاس , عكاسی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,450
بازدید دیروز: 6,082
هفته اخیر: 35,223