عکاسی حرفه ای از مناظر آبی

عکاسی حرفه ای از مناظر آبی آتلیه دات کام: آب یک سوژه زیبا برای عکاسی است. این سوژه می تواند به اندازه یک آبشار چشمگیر، مثل یک چشمه قابل پیش بینی، مانند اقیانوس وسیع، یا تنها یک رودخانه هیجان انگیز پیچ در پیچ باشد. صرف نظر از منبع آن، می تواند یک نقطه جذابیت در تصویر شما یا یک المان از ترکیب بندی شما باشد. اگر شما مجذوب عکاسی از آب شده اید، می توانید از چند نکته این مطلب کوتاه آتلیه برای بهبود تصویر نهایی خود از آنها استفاده کنید.


۱- ثبت حرکت
 
اول، در مورد آنچه می خواهید منتقل کنید و چگونگی اضافه کردن آن مشخصه به عکس خود فکر کنید. این کار ممکن است به سادگی انتخاب سرعت شاتر مناسب باشد. یک سرعت شاتر سریع حرکت را متوقف می کند و برای شکست امواج جهت نشان دادن فعالیت یک اقیانوس خوب عمل می کند. گاهی اوقات هنگام استفاده از سرعت شاترهای سریع تر، دوربین شما ممکن است نشان دهد که شما دارید نور ناکافی دریافت می کنید – این جایی است که تنظیم ایزوی شما می تواند به کار آید. هنگام استفاده از سرعت شاترهای ۱/۵۰۰ ثانیه و بالاتر، زمانبندی کلید گرفتن عکس های جذاب و دیدنی است.
 
 
در طرف مقابل عکس های ثبت شده با شاتر سریع، عکس های گرفته شده با نوردهی طولانی قرار دارند. اگر می خواهید حرکت بیشتری نشان دهید یا آن اثر ابریشمی نرم را به دست آورید، کم کردن سرعت شاترتان آن اثر را به شما می دهد. چند نکته کلیدی؛ به دنبال نوردهی بین ۰٫۵ و ۱۰ ثانیه باشید که به این معنی است که دوربین شما باید کاملا ثابت و بی حرکت باشد (سه پایه ضروری است، همچنین در صورت امکان می توانید از یک کابل/ ریموت کنترل شاتر استفاده کنید). طلوع و غروب آفتاب زمان های خوبی برای نوردهی های طولانی هستند اما اگر یک فیلتر کاهنده نور (ND) (پایین تر در همین پست در مورد آن بحث شده است) داشته باشید، هیچ نیازی نیست که خودتان را به آن اوقات روز محدود کنید.
 
نکته: نزدیک تر شدن به آب، اثر تاری حرکت آب را قابل توجه تر می کند.
 
 
۲- آینه آینه
 
آب یک آینه طبیعی است. به دنبال بازتاب ها باشید و آنها را طبقه بندی کنید. آیا این بازتاب کیفیت تصویر شما را ارتقاء می دهد یا حواس بیننده را پرت می کند؟ در مورد دوم، کمی به این طرف و آن طرف حرکت کنید تا در صورت امکان بازتاب ها را حذف کنید یا وقتی خورشید در زاویه دیگری قرار گرفت به جای خود بازگردید. یک فیلتر پلاریزه می تواند به حذف (از بین بردن) برخی از بازتاب ها کمک کرده و کنتراست خوبی به شما بدهد (فیلتر را بچرخانید و بررسی کنید که چه کاری امکان پذیر است).
 
 
بازتاب ها همچنین می توانند کیفیت یک تصویر را ارتقاء دهند و جایی که آب آرام و ساکت است زیاد استفاده می شوند. امواج نیز می توانند جالب باشند چون به تصویر بافت و افکت می بخشند. همچنین بازتاب های انتزاعی ای وجود دارند که در آب در حال حرکت عالی به نظر می رسند مانند نور چراغ های یک منظره شهری.
 
توجه: با بازتاب ها، بسته به این که می خواهید چه چیزی را به تصویر بکشید، می توانید یک ترکیب بندی متقارن به دست بیاورید یا نیاورید. حتی می توانید تنها از بازتاب آب عکس بگیرید و نه خود سوژه؛ فرصت ها بی پایان اند.
 
 
۳- آن را فیلتر کنید
 
استفاده از یک فیلتر پلاریزه در بالا ذکر شد، اما این چیزی است که ارزش یک لحظه تامل را دارد چون یک ابزار کاملا مفید هنگام عکاسی از آب است. علاوه بر حذف بازتاب ها (زمانی که آنها را نمی خواهیم)، یک فیلتر پلاریزه در کاهش نور خیره کننده و شدید بسیار مفید است. حذف نور خیره کننده، تمام جزئیات رنگ آب و آنچه در زیر سطح آن قرار دارد را بیرون می کشد.
 
فیلترهای کاهنده نور (ND) برای ایجاد نوردهی های طولانی در طول روز بسیار مفید هستند، چون کنترل بیشتری بر نوردهی به شما می دهند. آنها این کار را با کاهش دادن / محدود کردن نور از رسیدن به سنسور دوربین شما انجام می دهند، در نتیجه به شما اجازه می دهند تا دوربین خود را با یک دیافراگم باز تر برای مدت زمان طولانی تر رها کنید.
 
نکته: فیلترهای ND به هیچ وجه بر رنگ در عکس شما تاثیر نمی گذارند، در حالیکه این امر در مورد فیلترهای پلاریزه صادق نیست.
 
 
۴- ناکافی نوردهی کردن هنگام عکاسی از آب
 
ثبت نوردهی عالی در داخل دوربین (قبل از ویرایش) هدف ایده آل شماست. هنگامی که آب سوژه شماست، هایلایت های (قسمت های روشن) بسیار زیاد می توانند باعث شوند که سفید به نظر برسد و بازیابی جزئیات در قسمت های بزرگی که بیش از حد نوردهی شده اند دشوار است. اگر آب سوژه غالب در فریم شماست، ناکافی نوردهی کردن به اندازه ۳/۱ تا ۲/۱ استاپ مفید خواهد بود.
 
نکته: عکاسی از آبشارها در شرایط ابری چیزی است که بسیاری از عکاسان منظره آن را توصیه می کنند. چون هیچ نور خورشید مسقیمی بر روی خود آب وجود ندارد.
 
۵- پاهایتان را خیس کنید
 
اگر می توانید با خیال راحت و ایمن با سه پایه خود وارد آب شوید، این پرسپکتیوی است که ارزش امتحان کردن را دارد. هنگام برپا کردن سه پایه بر روی سنگ های لغزنده احتیاط کنید و مراقب محیط اطراف خود باشید.
 
اگر چنین امکانی ندارید، برای به دست آوردن جزئیات کلوزآپ (از نزدیک) یک لنز زوم بردارید. خوب است که با زوایای غیرمعمول آزمایش کنید.
 
 
نتیجه گیری
 
آب در واقع یک سوژه جذاب است و راه های زیادی برای ثبت آن وجود دارد، چرا آن را امتحان نکنیم؟ شما حرکت رویایی نوردهی های طولانی را دوست دارید، یا بازتاب ها را؟ اگر نکته دیگری برای کمک به بهبود عکاسی از آب دارید، در پایان صفحه بخش دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.
 
نویسنده: نیشا رامروپ (Nisha Ramroop)

 

1396/03/09
13:44:30
5.0 / ۵
4318
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 4,797
بازدید دیروز: 5,428
هفته اخیر: 38,240