پیشنهادهای هنری در ایام تعطیل دیماه

پیشنهادهای هنری در ایام تعطیل دیماه در روزهایی که به جهت افزایش شیوع کرونا در کشور، خیلی از مراکز فرهنگی و هنری تعطیل هستند، بعضی از گالری ها با برگزاری نمایشگاه های هنری به فعالیتشان ادامه می دهند و البته برخی هم ترجیح داده اند که در شرایط فعلی، نمایشگاه های آنلاین برگزار کنند یا اینکه تعطیل بمانند.


در همین راستا این گزارش ایسنا، مروری دارد بر بعضی از نمایشگاه هایی که به صورت مجازی و حضوری در این ایام برپا هستند.

*******

نمایش ۱۴ نقاشی درباره «آل علی علیهم السلام»
نمایشگاه «آل علی علیهم السلام» با نمایش آثار نقاشی حسن روح الامین روز جمعه (۱۲دی ماه) در فرهنگسرای نیاوران افتتاح می شود. در این نمایشگاه آثاری چون «معرکه آب»، «لصحاب کساء»، «دیر راهب»، «ابد والله» و «معراج» به معرض نمایش گذاشته می شوند.
نمایش و فروش آثار نمایشگاه «آل علی علیهم السلام» از ساعت ۱۶ الی ۱۹ روز جمعه (۱۲ دی ماه) افتتاح و تا ۲۵ دی ادامه خواهد داشت. نمایشگاه در ایام بعد از افتتاحیه از ساعت ۱۰ الی ۲۰ و روزهای تعطیل ۱۴ الی ۲۰ برای بازدید عموم برقرار است.
علاقه مندان می توانند به مدت ۱۴ روز برای بازدید از این نمایشگاه با رعایت پروتکل های بهداشتی به فرهنگسرای نیاوران واقع در انتهای خیابان پاسداران، مقابل پارک نیاوران مراجعه کنند.

نمایشگاه نقاشی در گالری اُ
نمایشگاه انفرادی نقاشی «لا» با آثاری از آلیشیا مرصعی تا ۲۲ دی ماه در گالری اُ در حال برگزاری است.
آلیشیا مرصعی متولد ۱۳۵۹ و دارای مدرک کارشناسی گرافیک دانشگاه آزاد هنر و معماری است.
امکان بازدید از این نمایشگاه از یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۲ تا ۲۰ و روزهای جمعه ۱۶ تا ۲۱ فراهم گشته است. گالری روزهای شنبه تعطیلست.
گالری اُ در خیابان کریمخان، خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸ واقع شده است.
«عدم تشخیص موقعیت» در پروژه های آران
نمایشگاه انفرادی «عدم تشخیص موقعیت» با نمایش آثاری از رئوف دشتی روز جمعه (۱۲ دی ماه) در گالری پروژه های آران افتتاح می شود و تا ۲۹ دی ماه نیز ادامه دارد.
در قسمتی از بیانیه این نمایشگاه به قلم هنرمند آمده است: «تناقض شدید هویتی بین فضاهای سه گانه و بیگانگی با فضای عمومی، اهمیت و جایگاه زندگی در فضای خصوصی یا همان فضای اول (محل سکونت) را در ایران دوچندان کرده است. بیشتر تجربه های زندگی در فضای عمومی به درون خانه ها کشیده شده و زندگی عمومی و خصوصی در هم تنیده شده است. خانه هویتش را بعنوان مکانی خصوصی برای آرامش و آسایش از دست داده و به ترکیبی ناآشنا از خانه-رستوران، خانه-سینما، خانه-اداره، خانه-استدیو و … تبدیل گشته است. خانه همه جاست. هم فضای سکونت است و هم فضای کار. هم فضایی برای تفریح و هم برای تعاملات اجتماعی.
تمامی آثار این مجموعه در خانه من عکاسی شده است. در ۳۵ قاب این مجموعه اهتمام کردم تا چندشکلی خود و بی شکلی خانه ام را به نمایش بگذارم. خانه ی من قابل تشخیص نیست؛اینجا کجاست؟ خانه ای روشن با نورهای درخشان؟ یا اتاقکی نمور و مه گرفته؟»
امکان بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۱۳ تا ۱۸ فراهم گشته است.
گالری «پروژه های آران» در خیابان نوفل لوشاتو، کوچه لولاگر، شماره ۵، ورودی حیاط واقع شده است. این گالری روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه تعطیلست.
نمایشگاه «میان» در گالری این جا
نمایشگاه انفرادی «میان» با ارائه آثاری از ژاله اکبری تا روز جمعه (۱۹ دی ماه) در گالری این جا برقرار است.
در بیانیه این نمایشگاه به قلم احسان ناصرترابی آمده است: «تنهاییِ سنگ چیست؟ تنهاییِ در قرنطینه چقدر شبیه تنهایی­ های قبلی­ست؟ تنهاییِ حوض یا یک فواره چیست؟ تنهاییِ سنگ چه فرقی با تنهاییِ حوض سنگی دارد؟ تنهاییِ دست­ ساخته ­های بشری فقدان آدمیزاد است؟ اگر کسی نباشد که فواره­ ی زیبای ریزنده بر مرمر حوض را ببیند آن فواره تنهاست؟ تنهاییِ در اثر هنری اگر از جنس بازنمایی باشد تنهاییِ خود اثر هنری چیست؟ فقدان تماشاگر؟ اگر چیزی دیده نشود به محاق می­ رود؟ غیابِ بینایی؟»
فرصت بازدید از این نمایشگاه هر روز به غیر از شنبه ها از ساعت ۱۴ الی ۲۰ فراهم گشته است.
این گالری در ﺧﯾﺎﺑﺎن کریمخان زند، خیابان میرزای شیرازی، شماره ۹۵ واقع شده است.
«ریشه های آسمان» در گالری اعتماد
نمایشگاه انفرادی «ریشه های آسمان» با نمایش آثاری از آرمان استپانیان تا روز سه شنبه (۱۶ دی ماه) در گالری اعتماد برگزار است.
در توضیح این نمایشگاه به قلم پژمان نظرزاده آبکنار آمده است: در برخی از آثار استپانیان لحظاتی از تاریخ به زمان حال احضار و الصاق می شوند. او نه به دنبال بازخوانی متعارف گذشته که به دنبال تفسیری دگرگونه از روزگار سپری شده است. در نزد او همه سوژه ها واجد ارزش هستند. استپانیان جهان را به درنگ کردن و تماشای همه چیزهایی فرا می خواند که در همهمه جهانی شدن به فراموشی سپرده شده اند. او راوی انسان های عادی است و همیشه به ما یادآور می شود. بیایید آدم های عادی و اشیاء ناچیز را در طول تاریخ ستایش نماییم.
امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز به غیر از دوشنبه ها از ساعت ۱۲ تا ۲۰ فراهم گشته است.
گالری اعتماد ۱ در میدان هفت تیر، مفتح جنوبی، بن بست شیرودی پلاک ۲۵ واقع شده است.

نمایشی از انعکاس مرگ و زندگی در گالری فرمانفرما
نمایشگاهِ گروهی مولتی مدیا «زوال، دیالکتیک استمرار» تا ۱۴ دی ماه با نمایش آثار دو هنرمند در گالری فرمانفرما انجام می شود. در این نمایشگاه آثاری که حاصل کار گروهی مینا نادری، روشنک صدر و کامبیز صفاری است برای بازدید عموم قرار می گیرد.
در استیتمنت این نمایشگاه به قلم کیوان خلیل نژاد نوشته شده است: «مهم است. پس به منظورِ زوالِ شک، سه بار تکرار می نماییم «هر نفسی طعم مرگ را می چشد» انسان از شروع به گشتن ِ از خویش مشغول خواهد شد. در جهان بازنمایی ها و انعکاس ها فرسوده می شود تا مرگ را از خاطر تهی سازد. مرگ اما تا انتهای برکه بر آب خفته است. نوری بر صحنه ی نمایش سو خواهد گرفت؛ آفتاب زوال آفرین به نقطه ی آغازین رسیده است.»
گالری فرمانفرما در خیابان کریمخان زند، خیابان خردمند شمالی، کوچه اعرابی ۲ واقع شده است.
این گالری همه روزه به غیر از دوشنبه ها از ساعت ۱۱ الی ۱۹ و روزهای جمعه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ امکان بازدید دارد.
لاشه ای بی هویت در گالری سیحون
نمایشگاه انفرادی «لاشه ای بی هویت در این حوالی» با آثاری از علی اسماعیل لو تا ۱۷ دی ماه در گالری سیحون برقرار است.
امکان بازدید از این نمایشگاه هنری در ایام زوج از ساعت ۳ تا ۷ بعدازظهر و جمعه ها از ۴ تا ۸ پس از ظهر فراهم گشته است. داشتن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی الزامی است.
گالری سیحون در خیابان وزرا، کوچه چهارم واقع شده است.


نمایشگاه مجسمه در گالری شیرین
نمایشگاه مجسمه های بیژن نعمتی شریف تا ۲۳ دی ماه در گالری شیرین برگزار است.
در قسمتی از توضیح این نمایشگاه آماده است که «سیر تحول اندیشه بیژن نعمتی شریف در عـروسک ها، نقاشی ها و مجسمه هایش از او هنرمندی می سازد بـــا بیان شخصی مستقل و میان گـونه هـای بـــرخوردش پـــارادایمی شکل می گیرد که از ارتباطی همگن برخوردارست. بیژن نعمتی شـریف از مـجسمه سـازان مـعاصـر و مـدرن ایرانی بـود که رنـگ را بـه مـجسمه هـایش افـزود... مـجسمه هـای وی مـرز رسـانـه را می شکند، بـا رنـگ هـای تـند پـالـت تـرکیب می شـود و بـا صـحنه آرایی عـروسک هـایش پیونـد بـرقـرار می کند و بـا این کار آنـ ها را در فـضای بینامتنی از مـجسمه و صـحنه ای نـمایشی در تعلیق می گـذارد.»
بازدید از این نمایشگاه ها جمعه ها از ساعت ۱۴ تا ۱۸ و شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۱ تا ۱۸ با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است.
گالری شیرین در خیابان کریمخان، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، شماره ۵ واقع شده است.
گلیچ آرت: زبان پیکسل ۱ در گالری باوان
نمایشگاه گروهی ویدئوآرت با عنوان «گلیچ آرت: زبان پیکسل» با کیوریتوری محمدعلی فاموری و صادق مجلسی پور این روزها در گالری باوان در حال برگزاری است.
در توضیح آثار این نمایشگاه آمده است: خطاهای فن آوری که محصول نقص در دستگاه های دیجیتالی هستند، به ما تصاویر ناقصی ارائه می دهند. این خطوط ناقص و درهم تنیده ویدئویی و نویزهای صوتی، نقوش پیکسلی و دیجیتالی زیبایی شناسی گلیچ آرت را می سازند. در فرآیند خلق اثر گلیچ از طرفی ما به پخش کننده دیجیتالی بعنوان رسانه متکی هستیم و از جانب دیگر هنرمند قرار دارد و ضلع سوم را تفسیر این هنر دیجیتالی توسط مخاطب می سازد.
گلیچ ژانری از ویژوال آرت است که این توانایی را دارد تبدیل به زبان شود. زبانی ملموس برای همه انسان ها تا به مفهوم واحدی از دیجیتال آرت برسند. در هنر گلیچ، زبان و گفتمانی است که موید حرکت از کل به جز و متعاقبا جز به کل باشد. در این چرخه دست به بازخوانی پیکسل بعنوان عنصری مستقل بزند.
نمایشگاه گروهی «گلیچ آرت؛ زبان پیکسل» تا تاریخ ۲۱ اسفند ۹۹ به صورت اختصاصی در بخش منهای یک گالری باوان به آدرس خیابان مطهری، خیابان لارستان، خیابان عبده، پلاک ۷ به نمایش خود ادامه خواهد یافت.
رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مخاطبان در حین بازدید از نمایشگاه الزامی است.منبع:

1399/10/12
13:12:53
0.0 / ۵
1308
تگهای خبر: آرامش , آنلاین , پیكسل , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,908
بازدید دیروز: 4,685
هفته اخیر: 34,298