در گفت وگو با آتلیه دات كام اعلام شد

فناوری واقعیت مجازی در خدمت سالن های تئاتر

فناوری واقعیت مجازی در خدمت سالن های تئاتر آتلیه دات کام: تعدادی از محققان با حمایت یکی از شتابدهنده های دانش بنیان دانشگاه شهید بهشتی با توسعه فناوری های تئاتر واقعیت مجازی درصدد هستند نمایش ˮپینوکیوˮ را با این تکنیک اجرائی کنند.


میرمحمدرضا حیدری، مدیر عامل این شتابدهنده در گفت و گو با ایسنا از تلاش این شتابدهنده برای تولید سیلیکون های مورد نیاز برای ساخت عروسک آگاهی داد و اظهار داشت: برای تولید محتوای سینمایی نیاز به خدماتی چون گریم، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و کاربردهای آن در حوزه های هنری و گردشگریست که تیم های دارای ایده هایی دراین زمینه در این شتابدهنده پذیرش خواهند شد.
حیدری، افزود: ما در حال سرمایه گذاری بر روی نخستین تئاتر AR هستیم، ضمن آنکه در مرحله تحقیق و توسعه هستیم و بنا داریم دراین زمینه سرمایه گذاری نماییم.
وی اشاره کرد: علاوه بر آن پلتفرمی برای نمایش فیلم های 360 درجه با شرکت هایی مانند همراه اول وارد مذاکره شدیم تا چنین پلتفرمی را آماده سازی نماییم.
مدیر عامل این شتابدهنده پشتیبانی از استارتاپ ها در زمینه های "گیم"، "طراحی لباس" و "پرو و طراحی آنلاین" را از دیگر اقدامات این مجموعه نام برد و افزود: در این شتابدهنده همین طور استارتاپی فعالیت خودرا در زمینه تولید کتاب های واقعیت افزوده برای کودکان آغاز نموده است.
وی تصریح کرد: در زمینه تولید محتوای صوتی مجموعه ای را با مرکز هنرهای نمایشی در حال مذاکره هستیم تا آثار کلاسیک زبان فارسی شامل شعر، نمایشنامه های قدیمی را تبدیل به محتوای صوتی نماییم.
بگفته وی قسمتی از افرادی که با این شتابدهنده همکاری دارند، از توان یابانی هستند که برای ادامه فعالیت با این شتابدهنده دعوت شده اند.
حیدری با اشاره به ورود این شتابدهنده به پشتیبانی از توسعه تئاتر AR (واقعیت افزوده) اظهار داشت: هم اکنون فناوری های مربوط به واقعیت افزوده به شدت در همه حوزه ها در حال فراگیری است از آن جمله در حوزه تئاتر.
وی با اعلان اینکه تئاتر AR در دو نوع است، در این زمینه توضیح داد: یک نوع آن "تبلت بیس" است به این صورت که مخاطب در حال تماشای صحنه تئاتر است که روایتی بر روی صحنه در حال رخ دادن است و مخاطب توسط تبلت و یا موبایلی که در اختیار دارد، همزمان علاوه بر آنچه که در صحنه رخ می دهد را می بیند؛ به عبارت دیگر دو روایت در حال ارائه است که قسمتی از آن مجازی و بخش دیگر آن واقعی است.
حیدری نوع دوم تئاتر AR که در همه دنیا مطرح است را "پروژکتور بیس" نام برد و اظهار نمود: این نوع همانند تکنولوژی پیشرفته تر "هولوگرافی" است که در آن بازیگر در حال بازی است و در کنار آن تصویر مجازی (Virtual) از یک موجودی بر روی صحنه توسط تماشاگران دیده می شود.
این محقق حوزه فناوری های هنری اشاره کرد: ما برای توسعه این فناوری با محققاتی از دانشگاه شهید بهشتی در حال همکاری هستیم و " سلما مختاری" نیز انجام بخش نمایشنامه نویسی و کارگردانی و هنری را بر عهده گرفته است.
بگفته وی، مقرر است با بهره گیری از این تکنیک نمایش "پینوکیو" را بر روی صحنه ببرند.
مدیر عامل این شتابدهنده درباب میزان پیشرفت این طرح، تصریح کرد: نمایشنامه این طرح، تدوین شده و در مرحله اصلاح و تکمیل است، بخش هنری در فازهای مذاکرات اولیه است و بخش فنی این پروژه در دستور کار تیم فنی این طرح قرار دارد و تحقیقات خودرا آغاز نموده است.
مدیر عامل این شتابدهنده دانش بنیان درباب اجرائی شدن طرح تئاتر AP توضیح داد: باتوجه به تولید حجم بالای انیمیشن برای این طرح امیدواریم در ابتدای سال آینده این طرح بر روی صحنه برود.
منبع:

1399/10/10
00:02:25
0.0 / ۵
1205
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,773
بازدید دیروز: 3,377
هفته اخیر: 34,578